Ako Rakúšan reorganizuje podnikanie s 23 000 stromami marhúľ.
Wolfgang Hackl obrátil podnikanie svojich rodičov hore nohami. Potenciál vidí v reorganizácii s kôstkovým ovocím. Zatiaľ čo vegetačné obdobie sa neustále mení, boduje odvážnymi nápadmi.
V záhrade rodiny Hackl sa nachádza marhuľový strom. Jediný. To však stačilo na úplne nový podnikateľský nápad: pestovanie ovocia. Dnes je na farme Hackls 23 000 stromov marhúľ. "Boli sme klasická farma s poľnohospodárstvom na ornej pôde a výkrmom ošípaných," hovorí Wolfgang Hakl.
V chove zvierat nevidel veľkú budúcnosť kvôli výrobným cenám. To isté platí pre poľnohospodárstvo na ornej pôde, ktoré je ešte ťažšie kvôli horúcemu počasiu. Takže bol potrebný nový nápad. "Premýšľal som o tom, čo sa v našom regióne hľadá. Rýchlo som prišiel na nápad s marhuľami," hovorí 50-ročný manažér farmy. V roku 2007 prevzal konvenčnú farmu svojich rodičov a rozšíril farmu. Dnes obrába 18 hektárov marhuľových záhrad, chová nosnice a morky.
300 plodov na strom
Farma rodiny Hacklovcov sa nachádza v Atzelsdorfe v regióne Weinviertel v severovýchodnom Rakúsku. Marhuľové stromy pestuje v radoch, medzi ktorými sú 4 m priestoru. Pri pestovaní ovocia existujú tri základné body, ako vysvetľuje Wolfgang Hackl: opilovanie stromov, zber ovocia a hnojenie.
"Každý rok po zbere orezávame stromy, aby zostali vo forme a neboli príliš vysoké alebo príliš široké," hovorí manažér farmy. Zamestnanci ručne pomocou elektrických nožníc odstraňujú nadbytočné konáre a výhonky konárov. Počas 1,5 mesiaca sú tak štyria ľudia zaneprázdnení osem hodín denne“.
Toto letné prerezávanie robí stromy odolnejšími voči suchu. Hlavne august je rozhodujúci pre to, koľko ovocia strom prinesie. Takto majú stromy najmenší stres. Ak majú listy červené končeky, strom je zdravý a absorbuje dostatok vody.
Zvyčajne rodí strom 600 až 800 marhúľ. To je príliš veľa na kvalitnú výrobu, a preto tím Hacklshof po odkvitnutí preriedi drobné plody. Medzi dvoma marhuľami by mala byť šírka asi troch prstov. Výsledkom je, že na strome rastie iba 300 plodov – avšak s vyššou kvalitou. Cieľom preriedenia plodov je tiež zabezpečiť, aby strom mohol absorbovať energiu rovnomerne.
Energia pochádza z kompostu a kuracieho hnoja medzi radmi stromov. Kompost zahŕňa napríklad odrezky stromov a trávnik pod nimi a zhnité marhule. "Slúži ako zásobník živín a potom ich uvoľňuje, keď to rastlina potrebuje," vysvetľuje Hackl. "Záhradu opúšťajú iba predajné marhule. Všetko ostatné zostáva na kompostovacom páse." Toto obehové hospodárstvo je pre rodinu veľmi dôležité.
Manažment pracovníkov
Nepriateľom marhúľ je plesňové ochorenie Monilia. Infekčný tlak je vysoký vtedy, keď sa kvet otvorí. Potom je potrebné fungicídne ošetrenie. Hackl vysvetľuje, že ošetrenie na ochranu rastlín medeným prípravkom dezinfikuje púčiky pri otvorení, ako aj pri jesennom opadávaní lístia.
Na zabezpečenie vysokej efektivity má Hackls-Hof deväť stálych zamestnancov, ktorí môžu byť nasadení vo všetkých oblastiach po celý rok. Okrem toho na farme sezónne pracuje až 50 pracovníkov zberu. K českým hraniciam je to 30 km a na Slovensko asi 20 km. Mnohí dočasní pracovníci odtiaľ pochádzajú. "Za posledné tri roky bolo oveľa ťažšie nájsť pomocníkov z týchto susedných krajín. Je ťažké plánovať, pretože niektorí ľudia večer povedia áno a nasledujúce ráno tam nie sú," hovorí Hackl, ktorý prikladá veľký význam udržaniu dobrých zamestnancov na dlhú dobu.
Mnoho odrôd = dlhšia úroda
Jedným z vrcholov práce je zber. Trvá 8-9 týždňov. "Pestujeme dvanásť odrôd marhúľ. Každá odroda je zrelá asi týždeň," hovorí Hackl. To mu umožňuje dodávať čerstvé ovocie po dlhšiu dobu.
Tím zbiera ovocie ručne a balí ho do škatúľ na paletách. Na dvor sa prepravujú traktorom a prívesom, vykladajú sa vysokozdvižným vozíkom a triedia sa strojom podľa veľkosti. Zhnité ovocie musia zamestnanci triediť ručne.
Tento rok sa zber začal 5. júna – o desať dní skôr ako zvyčajne. "Začiatok kvitnutia 27. februára bol tiež oveľa skôr. Pred niekoľkými rokmi by bola zima, ale teraz sa toto stáva normálnejším stavom“.
Zber z jedného stromu trvá niekoľko dní, pretože plody dozrievajú inak. "Pre dobrú chuť musia marhule dozrieť na strome. Ak zostávajú na strome len o jeden deň dlhšie, začnú prezrievať a padať." Horúce teploty urýchľujú „múčnu“ konzistenciu plodov niektorých odrôd.
Držte sa vlastnej ceny
Po zbere zostávajú tri dni na marketing, aby sa ovocie dostalo ku koncovému zákazníkovi čerstvé. 80 % marhúľ predávajú ako čerstvé produkty, 20 % sa ďalej spracováva. Marketingové kanály predaja:
- vo vlastnom farmárskom obchode
- prostredníctvom predajcov
- v partnerských sieťach potravín.
"Spoluprácu so spoločnosťou Rewe som ukončil po 13 rokoch. Všetko je drahšie a ja ako dodávateľ by som musel znížiť ceny. To jednoducho nie je ekonomicky možné," poznamenáva Hackl. Ďalší maloobchodník zvýšil ceny a pestovateľ ovocia je s ním v spojení, aby získal viac stálych kupujúcich.
„Čím lepšie máte marketing vo svojich rukách, tým zdravší je podnik," Wolfgang Hackl |
Okrem ovocia sa vo farmárskom obchode predáva aj džem z vlastnej manufaktúry - ako aj nektár, likér, kompót, marhuľovica, ovocný čaj, čokoláda a víno.
Nápad so slepačími vajíčkami
"Pri hľadaní produktov, ktoré dopĺňajú náš sortiment, sme prišli na nápad so slepačími vajíčkami," hovorí Hackl. Pri výrobe vaječného likéru s marhuľovým tónom sme vlastne skombinovali pestovanie stromov a chov kurčiat: 2 000 nosníc je umiestnených v drevených búdkach v sade. Udržujú rady stromov čisté a ďobkajú spadnuté ovocie. Pred a počas zberu marhúľ musia zvieratá zostať v kuríne, aby sa zachovala hygiena.
Hacklovci predávajú vajcia prostredníctvom farmárskeho obchodu, do gastronomických prevádzok a obchodov s potravinami. Wolfgang Hackl vie, že čím lepší je marketing, tým zdravší je podnik.
Nápad s morkami Ďalším novým odvetvím podnikania je výkrm moriek. V roku 2022 Wolfgang Hackl investoval do jednej chovnej a dvoch výkrmových hál a chová 8 800 zvierat v jednej hale – celkovo približne 25 000. Celkovo na to minul 6,5 milióna eur. Farmár v tom vidí potenciál: V Rakúsku je stupeň sebestačnosti morčacieho mäsa len 40 %. Okrem toho dobre zapadajú do prevádzkového cyklu. "Dodávajú hnoj pre naše polia," hovorí Hackl. Tým sa však táto myšlienka nekončí. Priekopník má v úmysle vybudovať si vlastnú reštauráciu, kde by sa podávalo všetko od steakov po hamburgery. "Naša farma je vzdialená pol hodiny od Viedne a cyklotrasy sú dobre rozvinuté," delí sa o svoje myšlienky: "Ak sa trend regionálnych dovoleniek zosilní, pretože letecká doprava určite zdražie kvôli stanoveným limitom CO2, budeme v priaznivom regióne pre cestovný ruch." Hackl pri tom zohľadnil aj obehové hospodárstvo: Do potenciálnej reštaurácie už položil podzemné tepelné potrubie, aby ho neskôr mohol použiť ako kúrenie. Teplo pochádza z dvoch kombinovaných teplární a elektrární, ktoré boli postavené počas výstavby hál pre morky. Drevná štiepka sa používa na výrobu elektriny a tepla. Solárna energia premieňa fotovoltický systém s výkonom 700 kW na elektrickú energiu. |
Z Topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra
Snímky: súkromné, Fry