Univerzita v Hamburgu spolu so start-upom Novocarbo vyvíja biouhlie, ktoré vráti fosfor a draslík do pôdy.
Spolu so start-upom Novocarbo chcú výskumníci z Universität Hamburg vyvinúť nové biouhlie v projekte "Superchar". Podľa startupu teraz získali finančné prostriedky vo výške 30 000 € od siete start-upov Hamburg Innovation.
Čo je biouhlie? Biouhlie sa vyrába takzvaným pyrolýznym procesom v neprítomnosti kyslíka pri teplote 350 - 750 °C. Východiskovými surovinami sú zvyčajne drevná štiepka, zelený odpad alebo fermentačné zvyšky. Považuje sa za pôdny kondicionér, pretože dokáže ukladať vodu a živiny. Viaže tiež uhlík a môže podporovať trávenie v krmive pre hospodárske zvieratá. |
Projektová manažérka Dr. Maria-Elena Vorrath v tlačovej správe vysvetľuje: "Kombináciou splaškových kalov s organickou biomasou chceme vyvinúť nákladovo lacné a efektívne riešenie dodávok hnojív v poľnohospodárstve."
Znížené emisie počas rekuperácie fosforu
"Superchar" je určený na riešenie viacerých environmentálnych výziev naraz, najmä pokiaľ ide o ekologickú likvidáciu splaškových kalov, vytváranie udržateľných zdrojov živín a znižovanie emisií. Namiesto spaľovania splaškových kalov používaných na extrakciu fosforu vedci optimalizujú nový proces nazývaný "minerálny doping". Týmto spôsobom chcú znížiť emisie skleníkových plynov, ktoré vznikajú pri spaľovaní. Výsledné biouhlie z kuracieho hnoja a čistiarenských kalov by mali poľnohospodári v konečnom dôsledku použiť ako fosforečnato-draselné hnojivo.
Z Topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra
Snímka: greensofkerala