Minulý týždeň sme na burze MATIF videli plošnú korekciu cien plodín. V tomto týždni sa trh snaží mazať predchádzajúce straty. Zdá sa, že sa to darí najmä cenám repky.
Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 2 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 223 EUR/t. Kukurica medzitýždenne zlacnela o 7 EUR/t na cenu 203 EUR/t. Repka na MATIFe medzitýždenne ostala bez zmeny na dnešných 514 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne klesla o 3 EUR/t na dnešných 398 EUR/t. Austrálska repka v sledovanom období zlacnela o 3 EUR/t na 497 EUR/t.
Na burze CBoT medzitýždenne vzrástla cena mäkkej pšenice v USA o 4 EUR/t na dnešných 192 EUR/t. Kukurica na CBoT medzitýždenne posilnila o 2 EUR/t na 162 EUR/t. Sója zlacnela o 1 EUR/t, keď sa dnes obchoduje za 345 EUR/t.
Pšenica
Európska komisia vo svojom najnovšom výhľade znovu upravila nadol tohtoročníkovú produkciu mäkkej pšenice v EÚ-27 a to medzimesačne o 0,3 mil. ton na 112,3 mil. ton. V prípade tvrdej pšenice ostala prognóza produkcie bez zmeny na 7,2 mil. ton.
Francúzski farmári definitívne dobehli zameškané v sejbe, keď v úvode minulého týždňa mali zasiatych už 93 % plánovaných výmer pšenice. Keďže 5–ročný priemer pre toto obdobie predstavuje 91 %, tempo sejby tak jasne naznačuje, že túto sezónu nehrozí pokles pestovateľských výmer pšenice tak ako tomu bolo vlani. Okrem toho pšenice sú vo veľmi dobrej kondícii, keď 87 % všetkých porastov je hodnotených vo veľmi dobrej až dobrej kondícii. Je to o 7 % viac v porovnaní s vlaňajškom.
Minulotýždňová korekcia cien pšenice na burze MATIF tak mala súvis aj s aktuálnym vývojom vo Francúzsku. Nezabúdajme, že špekulatívny kapitál ostáva naďalej pri pšenici na MATIFe naklonený razantne na krátku stranu a teda profituje z prípadného poklesu cien pšenice. Správy z Francúzska tak nahrali fondom do karát a podarilo sa im stlačiť ceny nižšie.
Nič to však nemení na tom, že bilančne je tento rok situácia v EÚ výrazne napätejšia ako po ostatné roky. Vidieť to aj na cenotvorbe. Po iné roky, ak by špekulatívny kapitál bol takto napákovaný na krátku stranu ako je dnes, ceny pšenice by boli určite oveľa nižšie ako je tomu teraz. V nejakom momente pritom fondy budú tieto krátke pozície likvidovať, čo posilní rastové momentum pšenice. Evidentne však aktuálne v tejto pozícii ešte nie sme.
Trhy si budú najbližšie mesiace všímať situáciu v Rusku. Tu síce SovEcon minulý týždeň navýšil odhad budúcoročnej produkcie pšenice z 80,3 na 82,6 mil. ton, no v úvode tohto týždňa analytici reportovali, že ruské porasty pšeníc sú v najhoršej kondícii za ostatnú dekádu. Toto bude výstražná správa aj pre Ruské agrárne ministerstvo, ktoré v najbližších týždňoch má zverejniť výšku vývoznej kvóty pre obilniny v období od 15.2. do 30.6. príslušného ročníka. Minulý ročník vďaka komfortnej situácii táto kvóta dosiahla 33 mil. ton (pšenica, kukurica, ďalšie obilniny). Tento rok však zásoby pšenice v Rusku citeľne klesajú a ak nebude ideálna ani kondícia porastov, potom ministerstvo môže prekvapiť výrazne nižšou kvótou ako obvykle.
Momentálne z technického pohľadu ceny pšenice ostávajú pod tlakom poklesu, keď sa komodita obchoduje pod svojím 20–dňovým priemerom. Špekulatívny kapitál tak má situáciu pod kontrolou a preto nemožno vylúčiť nové pokusy o stlačenie ceny na nové minimá. Fundamentálne je však pšenica v Európe v pomerne silnej pozícii a i preto očakávame, že tento týždeň sa komodita pokúsi znovu posilniť (marcový kontrakt 2025) smerom k 230 EUR/t. Dokým sa ale pšenica nedostane nad 233 EUR/t, môžeme očakávať dominantne pohyb ceny v bočnom pásme a stále vzhľadom na pozíciu špekulatívneho kapitálu nemožno vylúčiť možné tlaky na pokles ceny. Neutrálny vývoj v tomto týždni je pritom aktuálne stále najpravdepodobnejší scenár.
Kukurica
Ceny kukurice na burze MATIF ostatný týždeň opäť sledovali trajektóriu cien pšenice, keď korigovali mierne nadol k úrovni svojho 200–dňového priemeru. Európska komisia v najnovšom výhľade navyšovala odhad produkcie kukurice v EÚ medzimesačne o 1,6 mil. ton na 59,6 mil. ton. Dôvodom sú lepšie produkčné dáta v západnej Európe, predovšetkým v Nemecku. Stále však EÚ bude mať medziročne k dispozícii o 3,5 mil. ton menej kukurice v porovnaní v minulou sezónou. Lepšie žatevné výsledky v západnej Európe môžu najbližšie týždne mierne oslabiť cenové prémie na trhu, čo sa zrejme pretaví aj do našich cien.
Aj na burze CBoT ostatný týždeň fondy alias špekulatívny kapitál mierne navyšoval krátke pozície (stávky na pokles ceny), no v sumári drží naďalej viac dlhých pozícií ako krátkych. Kukurica na CBoT ostáva technicky v rastovom trende. Určité obavy sú o potenciál amerických exportov kukurice do Mexika, ktoré je najväčším nákupcom americkej kukurice po tom, čo D. Trump ohlásil zámer zaviesť importné clá pre túto krajinu. Recipročne by tak mohlo Mexiko v takomto prípade obmedziť nákupy americkej kukurice.
Trh si pritom začína čoraz viac všímať dianie v Brazílii, kde sa seje prvá úroda kukurice. Analytici Agroconsult očakávajú budúcu produkciu Brazílie (započítava sa do ročníka 2024/25) ba 132,7 mil. ton, čo je o 3,5 % viac v porovnaní s vlaňajškom.
V tomto týždni očakávame aj pri kukurici na MATIFe cenový pohyb v bočnom pásme. Prvou dôležitou métou pre komoditu bude posilnenie na 208 EUR/t, ktoré by jej malo otvoriť priestor k vzostupu na 218 EUR/t. Keďže ale technicky je kukurica v krátkodobom poklesnom trende, je možné, že sa nateraz bude pohybovať naďalej v intervale medzi 202 až 208 EUR/t.
Olejniny
Strmhlavý pokles cien repky na MATIFe uplynulý týždeň pokračoval po tom, čo sa komodita neudržala ani nad ďalšou dôležitou technickou úrovňou podpory na 503 EUR/t, čo cenu rýchlo stiahlo k 490 EUR/t. Technicky sa týmto komodite otvoril priestor pre korekciu až k 200–dňovému priemeru ležiacemu na 475 EUR/t. Keďže ale dopyt na trhu s repkou ostáva silný, čo potvrdzuje otočená forwardová krivka plodiny, došlo ku koncu týždňa k otočke v cenotvorbe a ostatné dni repka znovu maže predchádzajúce straty. Dnes sa komodita už dostala k 525 EUR/t, čo je z nášho pohľadu dôležitá technická úroveň.
Vyšším cenám repky nahráva tesná bilančná situácia s komoditou na trhu v EÚ. Pritom chýba nielen repka, ale aj slnečnica, čo ešte viac zvýrazňuje deficit rastlinných olejov na európskom trhu. Produkcia Ukrajiny je už takmer komplet predaná, takže ďalšou importnou destináciou je Austrália. ABARES včera navýšil odhad austrálskej produkcie repky pre túto sezónu medzimesačne o 0,1 mil. to na 5,6 mil. ton, čo však bude stále menej v porovnaní s vlaňajšími 6,1 mil. ton.
Keď sa ale pozrieme na komplexnú situáciu na trhu s olejninami, badať úplne iný obraz. Svetová produkcia olejnín 2024/25 má dosiahnuť rekordných 682 mil. ton, pričom dominantne sa o tento rekord postará rekordná svetová produkcia sóje, ktorá sa očakáva na 425 mil. ton. Dokým meškala brazílska sejba sóje, trhy boli neisté ohľadom produkcie olejnín. No brazílski farmári zasiali napokon sóju načas, pričom medziročne navýšili pestovateľské výmery plodiny. Región aktuálne má i dostatok zrážok, čo len zvyšuje pravdepodobnosť robustnej produkcie. Analytici Agroconsult minulý týždeň odhadli produkciu Brazílie na rekordných 172,6 mil. ton, čo je ešte o 3,6 mil. ton viac v porovnaní s odhadom USDA. Otázka tak znie, čo sa stane s cenami repky najbližšie mesiace, ak vegetácia v Brazílii bude priať sóji?
Technicky momentálne vidíme ceny repky v rastovom trende a to znamená značnú pravdepodobnosť, že ceny komodity môžu ďalšie týždne posilňovať, no rizikom vysokých cien repky je rekordná svetová produkcia sóje, ktorá sa evidentne postupne formuje.
Najbližší týždeň vidíme pri repke pomerne vyrovnané šance, že zamieri vyššie alebo nižšie. Podstatné bude, či sa jej podarí uzatvoriť nad 525 EUR/t. Ak áno, ďalším krokom by mohlo byť cielenie na novembrové maximá. Ak nie, potom je v hre zosun k 475 EUR/t.
Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 49. týždňa 2024: pšenica 219 – 232 EUR/t, kukurica 202 – 212 EUR/t, repka 475 – 548 EUR/t.
David Karkulín, AGROBIZNIS