Štvrtok 12.decembra 2024, meniny má Otília, zajtra Lucia

Ceny plodín so ostatný týždeň pripisovali zisky.

Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 4 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 227 EUR/t. Kukurica medzitýždenne posilnila o 3 EUR/t na 206 EUR/t. Repka na MATIFe si medzitýždenne pripísala zisk 19 EUR/t, keď sa dnes obchoduje za 533 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne vzrástla o 15 EUR/t na dnešných 413 EUR/t. O 16 EUR/t je medzitýždenne drahšia austrálska repka, ktorá sa dnes obchoduje za 513 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne vzrástla cena mäkkej pšenice v USA o 2 EUR/t na 194 EUR/t. Kukurica na CBoT medzitýždenne posilnila o 3 EUR/t na 165 EUR/t a sója odpísala zo svojej ceny medzitýždenne 1 EUR/t, keď oslabila na dnešných 344 EUR/t.

Pšenica

Finančne neutrálna pozícia pšenice na burze MATIF pokračuje, keď komodita je zakliesnená medzi dvomi mlynskými kolesami. Na jednej strane prorastové stimuly ceny vykazujú fundamenty plodiny v EÚ, kde túto sezónu klesla produkcia medziročne o 10 %, kým na druhej strane stojí špekulatívny kapitál, ktorý naďalej drží masívne krátke pozície (stávky na pokles ceny) na túto plodinu. Z globálneho hľadiska totiž produkcia pšenice v tejto sezóne dosiahla rekordnú úroveň v okolí 796 mil. ton. Najnovšie dáta StatCan hovoria o produkcii pšenice v roku 2024 v Kanade na úrovni 35 mil. ton, čo je medziročný prírastok o 7 %. Výrazne pritom vzrástla produkcia tvrdej pšenice, ktorá dosiahne 5,9 mil. ton, čo je o tretinu vyšší objem v porovnaní s vlaňajšou nevydarenou sezónou v tomto regióne.

Pozornosť trhov sa však orientuje ďalej na Rusko, kde najnovšie analytici hlásia najhoršiu kondíciu porastov pšenice v ostatnej dekáde. V zlej kondícii je až 37 % všetkých porastov, pričom 5 – ročný priemer pre toto obdobie je 8 % a vlani v tomto období to boli len 4 %. SovEcon odhaduje produkciu pšenice v novej sezóne v Rusku na 81,6 mil. ton, čo je zhruba porovnateľné číslo s tohtoročným výsledkom. Ruskí farmári čelia pomerne náročným finančným podmienkam, keď základný úrok v Rusku leží na 21 %.

Vízia nižšej produkcie viedla k zníženiu vývoznej kvóty obilnín v Rusku v období od 15.2. do 30.6. príslušného ročníka z tohtoročných  28 mil. ton pre všetky obilniny na 11 mil. ton pre rok 2025 pre pšenicu. Nebola stanovená kvóta pre ďalšie obilniny, čo naznačuje, že tie od 15.2. 2025 Rusko nebude vyvážať (kukurica, raž, jačmeň). Okrem toho sa oproti roku 2024 približne o tretinu zdvihne sadzba exportného cla na pšenicu na 100 EUR/t. Ruské exporty majú pritom v tejto sezóne rýchle tempo, čo je jeden z dôvodov, prečo má byť budúcoročná kvóta na exporty striktnejšia. Od júla do konca novembra Rusko vyviezlo 26,7 mil. ton pšenice, pričom SovEcon očakáva, že za celý ročník exporty dosiahnu 44,1 mil. ton, čo je o 8 mil. ton menej ako vlani. Je tak pravdepodobné, že spomalenie tempa exportov z Ruska od februára budú chcieť zasanovať USA, ak ich ceny budú na trhu konkurencieschopné.

Francúzsko ukončilo sejbu pšenice, pričom 86 % všetkých porastov je v dobrej až excelentnej kondícii. To nahráva scenáru priemerného hektárového výnosu nadchádzajúcej produkcie v krajine na úrovni dlhodobého trendu, či dokonca i mierne nad ním.

Vzostup cien pšenice ostatný týždeň na MATIFe bol do značnej miery pravdepodobne dielom špekulatívneho kapitálu, ktorý mierne znížil svoju expozíciu v rámci krátkych pozícií (ktoré zarábajú na poklese ceny). To je možné len cez spätné vyrovnanie týchto pozícií ich nákupom, čo má tendenciu ťahať ceny vyššie. Manažéri fondov však naďalej držia veľmi veľa krátkych pozícií a to znamená pokračujúce riziko, že ešte môžu prevládať pokusy o stlačenie ceny pšenice na nižšie úrovne. Evidentne ale ďalej vidíme, že ceny sa fondom nedarí stláčať nižšie podľa ich predstáv. Keďže fondy pracujú rýchlo, z nášho pohľadu rastie šanca, že sa budú chcieť zbaviť týchto pozicií, ktoré im aktuálne neprinášajú peniaze (keďže cena neklesá). V dohľadnej dobe tak očakávame short covering, ktorý by mohol skokovo potiahnuť ceny vyššie. Technicky ale vidíme priestor pre takýto pohyb až po tom, čo cena pšenice presiahne métu 233 EUR/t. Dovtedy budú mať fondy, resp. držitelia krátkych pozícií trh pod kontrolou a budú sa snažiť ceny tlačiť nadol. V ostatných dvoch pokusoch od začiatku novembra sa im však nepodarilo ceny stlačiť viac ako len k 220 EUR/t, i preto vidíme čoraz väčší potenciál, že tento trh sa začne obzerať po vyšších cenových úrovniach. Uvidíme, či ho nepopostrčí vyššie dnešný WASDE report, ktorý bude zverejnený večer. V prípade pšenice síce neočakávame nejaké zvraty v bilancii, no signál môže prísť zo susedného trhu s kukuricou, kde sa v USA očakáva ďalšia redukcia odhadu koncoročníkových zásob plodiny v dôsledku silného dopytu na domácom i medzinárodnom exportom trhu s kukuricou.

I preto by pšenica mohla najbližšie dni sa pokúsiť zamieriť k 233 EUR/t s tendenciou preraziť túto úroveň nahor, čo by jej otvorilo priestor pre ďalší vzostup. Ak WASDE bude medvedí, potom môže pšenica skorigovať nadol k 220 EUR/t.

Kukurica

Medziročne silnejšia úroda kukurice v Nemecku a vo Francúzsku aktuálne dolieha na trh, keď plodina na MATIFe má problém sa prepracovať nad cenovku 208 EUR/t. Na druhej strane tento trh nie je ani poklesný, ale skôr mu dominuje neutralita. Ostatný týždeň sa nám mierne rozšírili cenové spready (rozdiely) medzi marcovým a júnovým kontraktom 2025 na MATIFe, čo signalizuje, že cenové prémie na trhu môžu ďalšie dni mierne oslabovať.

Cena kukurice stagnovala pritom ostatný týždeň aj na burze CBoT, kde sa pohybovala v okolí 4,4 USD za bušel (176 USD/t). Stále ale tento trh ostáva v dlhodobo rastovom trende (ako jediný spomedzi hlavných plodín obchodovaných na CBoT). Predpokladáme, že účastníci trhu čakajú na dnešný report WASDE od USDA, v ktorom sa očakáva, že bude navýšená spotreba komodity v USA a tým dôjde k ďalšiemu poklesu odhadu koncoročníkových zásob v krajine a tým aj k stesneniu uazovateľa pomeru zásob k spotrebe. Špekulatívny kapitál pri kukurici na burze CBoT síce ostatný týždeň mierne znížil svoju čistú dlhú pozíciu (stávky na rast cien), stále ale prevažuje držba dlhých pozícií oproti krátkym. Ak by USDA znížilo odhad koncoročníkových zásob v USA aj tento mesiac, kukurica by sa mohla pokúsiť o vzostup svojej ceny k 4,75 USD za bušel (190 USD/t). To by mohlo dať prorastový signál aj cene kukurice na burze MATIF. Z technického hľadiska však kukurica na MATIFe stále musí vynaložiť kopec práce, aby sa dostala do jasnejšie definovaného rastového trendu. V každom prípade, ak by sa jej podarilo posilniť nad 211 EUR/t, potom by mala byť ďalšia zastávka na 218 EUR/t. Na opačnom póle súvahy je riziko poklesu ceny k 198 EUR/t v prípade, ak WASDE report nebude mať dostatočne „býčie fundamenty“.

Sejba prvej úrody kukurice v Brazílii napreduje, keď farmári zasiali už 72 % plánovaných výmer, čo je o 7 % viac v porovnaní s vlaňajšom pre toto obdobie. Prvá úroda kukurice sa odhaduje v okolí 30 mil. ton, čo je zhruba štvrtinový podiel na celkovej produkcii krajiny (kľúčová je druhá úroda safrinha, ktorá sa seje vo februári až apríli po žatve sóje).

Uvidíme, ako bude priať počasie kukurici a sóji v Brazílii a Argentíne nasledujúce mesiace. Rastie pravdepodobnosť príchodu klimatického fenoménu La Nina v 1.Q.25, ktorý spravidla prináša do Južnej Ameriky suchšie a teplé počasie, čo môže redukovať výnosy. Aktuálne sa ale nachádzame stále v neutrálnom pásme, keď index SOI ostáva na hodnote 0,5 (nad 1 La Nina, pod mínus 1 El Nino, medzitým neutrálny vývoj).

Predpokladáme, že dnešný USDA report by mohol pomôcť cenám kukurice zamieriť o niečo vyššie a dostať sa do pásma 208 – 218 EUR/t.

Olejniny

Repka na burze MATIF sa ostatný týždeň napokon prepracovala cez svoj 20–dňový cenový priemer (524 EUR/t), čo komodite drží otvorenú cestu k vzostupu na nové cenové maximá. Prvým cieľom by malo byť novembrové maximum na 548 EUR/t a v prípade jeho prekonania by tento trh mohol cieliť do okolia 560 EUR/t.

Cenám repky okrem tesnej bilancie v EÚ pomohla nahor i správa StatCan, ktorý kvantifikoval tohtoročníkovú produkciu repky v Kanade len na 17,8 mil. ton, čo je o 7 % nižšia produkcia v porovnaní s vlaňajškom. USDA tak v dnešnom reporte zrejme bude mierne znižovať svoj odhad produkcie plodiny v Kanade a tým aj celosvetovej produkcie.

Avšak napriek tomu sa boom cien repky na nové maximá nateraz nekoná. Brzdou rastu totiž môže byť susedný trh so sójou, kde sa formuje rekordná produkcia. Aj kanadská produkcia sóje dosiahla túto sezónu 7,6 mil. ton a bola tak medziročne vyššia o 8 %. Dnes sa bude trh upriamovať na aktualizáciu produkcie sóje v USA v rámci odhadu USDA vo WASDE reporte, kde sa ale nepočíta s veľkými zmenami v bilancii. No bude zaujímavé sledovať odhad produkcie pre Brazílii, kde farmári úspešne a včas zasiali plodinu. Presnejšie, podľa dát CONAB k 9.12. bolo v Brazílii zasiatych 94 % plánovaných výmer sóje, pričom 5 ročný priemer pre toto obdobie predstavuje 91 %. Včasná sejba tak automaticky zvyšuje produkčný potenciál plodiny, pričom niektoré odhady hovoria už o produkcii Brazílie nad 172 mil. ton. A teda globálna produkcia olejnín napriek európskemu výpadku produkcie repky môže dosiahnuť historický rekord, ktorý bude medziročne prekonaný o 25 mil. ton (aktuálny odhad 682 mil. ton).

V kontexte tejto skutočnosti sa tak treba pozerať na rastový potenciál repky triezvo, aj keď momentálne nemožno poprieť jasne technicky rastový trend ceny tejto plodiny na burze MATIF.

Uvidíme, ako zareaguje repka na dnešný WASDE report, obzvlášť, ak USDA zvýši odhad produkcie sóje v Brazílii. Technicky USDA má stále čas na robenie zmien v odhadoch, keďže len momentálne finišuje sejba plodiny v Brazílii. A teda ešte nemusí zasiahnuť do odhadu bilancie. No ak zasiahne, môže to mať vplyv na trh. Ceny sóje na burze CBoT sú totiž aktuálne na prahu veľmi dôležitej technickej úrovne 9,8 USD za bušel. Ak report bude hovoriť v prospech poklesu ceny a sója sa neudrží nad 9,8 USD za bušel(360 USD/t), v hre je možný pokles ceny k 9,35 USD za bušel (338 USD/t)a alternatívne i k 8,75 USD za bušel (318 USD/t). To môže zabrzdiť v raste i ceny repky a alternatívne i vyvolať jej cenovú korekciu. Ak cena repky po zverejnení reportu klesne na MATIFe pod 520 EUR/t, môže pokračovať korekcia ceny smerom k 485 EUR/t. Ak sa udrží nad 520 EUR/t, potom zrejme uvidíme pokusy o vzostup do avizovaného pásma medzi 550 – 560 EUR/t.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 50. týždňa 2024: pšenica 220 – 233 EUR/t, kukurica 204 – 218 EUR/t, repka 490 – 557 EUR/t.

 

David Karkulín, AGROBIZNIS

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov