Ceny plodín ostatný týždeň pokračovali vo vzostupe nahor.
Na burze MATIF medzitýždenne vzrástli ceny pšenice o 8 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 229 EUR/t. Kukurica posilnila v sledovanom období o 9 EUR/t na 216 EUR/t. Repka na MATIFe medzitýždenne vzrástla o 21 EUR/t na dnešných 491 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne stúpla o 22 EUR/t na dnešných 419 EUR/t. Austrálska repka si pripísala zisk 14 EUR/t, čím posilnila na cenu 484 EUR/t.
Na burze CBoT v sledovanom období vzrástla cena mäkkej pšenice v USA o 7 EUR/t na 198 EUR/t. Kukurica na CBoT vzrástla o 4 EUR/t na 152 EUR/t a sója zlacnela o 10 EUR/t, čo ju poslalo na cenovku 342 EUR/t.
Pšenica
Cena pšenice na burze MATIF sa minulý týždeň prepracovala cez dôležitú technickú úroveň cenovej rezistencie na 228 EUR/t, čím sa komodite otvoril priestor pre posilnenie k 252 EUR/t. Táto cena bola evidentne červenou čiarou pre krátke pozície špekulatívneho kapitálu, keď sa ten po jej prekonaní začal týchto pozícií zbavovať, čo primälo pšenicu k ďalšiemu vzostupu jej ceny až k 235 EUR/t. Krytie krátkych pozícií sme pritom videli aj na trhu s plodinami na burze CBoT, čo len potvrdzuje našu tézu, že investori aktuálne presmerovávajú časť kapitálu smerom do komodít a tým podporujú ich ceny v raste.
Fyzický trh s pšenicou v západnej Európe, ale aj v USA však aktuálne vysiela signály, že s cenovým vzostupom komodity sa netreba ponáhľať, na čo poukazujú rozširujúce sa cenové rozdiely medzi jednotlivými futures kontraktmi (tzv. spready). Pripomíname, že stále sa sezónne nachádzame v období tvorby cenového dna obilnín, čo môže byť tiež faktor, ktorý naznačuje, že s rastom cien na trhu sa netreba ponáhľať. USDA tento týždeň zverejní svoj októbrový report WASDE, kde zrejme bude pokračovať v odhadoch svetovej produkcie pšenice v blízkosti absolútnych rekordov.
Na druhej strane účastníci trhu sledujú dianie v Rusku, kde mešká sejba v dôsledku suchého počasia. Predpovedné modely ale už poukazujú na príchod určitých zrážok v druhej polovici októbra. Poriadne sa ale má rozpršať v časti západnej Európy, kde má na niektorých miestach padnúť tento týždeň až 300 % normálu zrážok, čo môže skomplikovať sejbu pšenice v tomto regióne. Pripomeňme si, že bohaté zrážky vlani citeľne okresali pestovateľské výmery pšenice vo Francúzsku a tiež v Nemecku, čo napokon viedlo aj k nižšej celkovej produkcii plodiny v túto sezónu. Sejba pokračuje aj na Ukrajine, kde je pšenica zasiata aktuálne na 2,6 mil. ha.
Predpokladáme, že pšenica sa tento týždeň bude pohybovať v bočnom cenovom pásme v okolí 225 – 230 EUR/t.
Kukurica
Aj cena kukurice na burze MATIFe má za sebou prerazenie dôležitej cenovej úrovne (208 EUR/t), ktorá minulý týždeň odštartovala zber nových cenových prírastkov plodiny. Komodita sa dokázala prepracovať až k 217 EUR/t. Aktuálne sa cena pohybuje v bočnom cenovom pásme. Kým na burze MATIF aktivita špekulatívneho kapitálu pri kukurici nie je až taká zaujímavá, keďže tu sa kukurica obchoduje pri malých objemoch, no určite je zaujímavá na burze CBoT, kde je práve kukurica najobchodovanejšou zrninou na trhu. A tu špekulatívny kapitál ostatný týždeň pokračoval v likvidácii svojich krátkych pozícií (stávky na pokles cien), čo ceny tlačilo na vyššie úrovne. Aktuálne si komodita dáva prestávku v raste, keďže trh sa dostal do fázy prekúpenia. USDA tento týždeň zverejní svoj októbrový WASDE report, kde sa počíta s tým, že bude klesať odhad koncoročníkových zásob kukurice v USA. Dôvodom je fakt, že stavy zásob k 1.9. 2024 boli v USA nižšie ako sa pôvodne očakávalo, pričom práve tento dátum je štartovacím dátumom nového ročníka 2024/25 pre kukuricu podľa USDA a teda je jasné, že v novom WASDE reporte sa budú znižovať úvodné zásoby plodiny. Tempo žatvy kukurice v USA pokračuje v svižnom móde, keď farmári majú plodinu zožatú už z 30 % výmer.
Produkcia kukurice v Európe bude nižšia ako sa očakávalo. V EÚ by táto mala medziročne klesnúť o takmer 4 mil. ton na 59 mil. ton pri očakávanom výpadku produkcie v juhovýchodnej Európe. No výsledky prebiehajúcej žatvy v Rusku naznačujú na 30 % medziročný pokles tamojšej produkcie kukurice, čo znamená výpadok ďalších 3 až 4,5 mil. ton. Menej kukurice pritom z hektára sypú aj ukrajinské kukurice, kde produkcia zrejme dosiahne okolo 25 mil. ton a môže tak byť o 7 mil. ton menšia ako vlani. V SR podľa tretieho odhadu nášho štatistického úradu by produkcia mala dosiahnuť 991 tis. ton, čo je o 100 tis. ton menej ako vlani. Cenové prémie na domácom trhu by tak mohli ostať silnejšie.
Predpokladáme, že kukurica sa tento týždeň bude obchodovať v bočnom pásme v okolí 215 EUR/t, pričom jej ďalším technickým cieľom by mala byť cenovka 230 EUR/t.
Olejniny
Repka na burze MATIF si ostatný týždeň pripisovala slušné zisky nielen v Európe, ale aj v iných kútoch sveta. Na MATIFe sa komodite podarilo dostať nad cenovku 475 EUR/t, čo jej otvorilo priestor pre vzostup až k 503 EUR/t. Komodita k tomuto cieľu úspešne napreduje, aj keď treba zdôrazniť, že momentálne sa už z pohľadu likvidity stal líderským kontraktom (a teda pre trhy dôležitejším) kontrakt február 25, ktorý vystriedal na tomto poste novembrový kontrakt 24. Februárový kontrakt sa pritom včera na chvíľu už aj dotkol pomyselnej méty 500 EUR/t, no napokon nad ňou neuzavrel.
Cenám olejnín pomáha nahor aj ropa, ktorá jednak kvôli konfliktu na Blízkom východe a tiež očakávanému príchodu hurikánu Milton na pobrežie Floridy posilnila už nad 80 USD za barel. Tento vývoj výrazne potiahol nahor aj ceny palmového oleja, ktoré v Rotterdame ostatný týždeň vzrástli o 60 EUR/t na 924 EUR/t. Rastlinné oleje tak profitujú na tomto vývoji na trhu s ropou. Avšak musíme zdôrazniť, že dnes ropa koriguje znovu nižšie k 78 USD za barel.
Výnimkou sú ceny sóje, ktoré v ostatných niekoľkých dňoch skorigovali na burze CBoT o 4 % na 10,2 USD za bušel (375 USD/t) po tom, čo do Brazílie dorazili dažde. Predchádzajúce sucho totiž komplikovalo sejbu, ktorá aktuálne mešká za vlaňajškom o 5 %. Farmári majú totiž zasiatych len 5 % plánovaných výmer, kým tradične v tomto čase je osiatych už 10 % výmer. Treba si však uvedomiť, že hlavné výsevné okno pre sóju v Brazílii prichádza od 10.10. a trvá do 25.11., kedy krajina spravidla vysieva až 70 % výmery sóje. Efekt počasia tak bude pre plodinu kľúčový až v najbližších troch mesiacoch. Keďže sa v USA očakáva rekordná úroda sóje, cenám plodiny tieto faktory aktuálne zhatili rast. Dnes pritom sója zlacnela na CBoT aj vďaka informácii, že americkí farmári už zožali plodinu z 47 % pestovateľských plôch, pričom štandardne v tomto období majú sóju zožatú len z 34 % výmer. Tempo žatvy je tak veľmi dynamické a na americký trh sa tak sója dostáva vo veľkých objemoch tentoraz o niečo skôr ako je typické. Ak si chce sója na CBoT udržať rastový status, potrebuje zotrvať nad 10,15 USD za bušel. Špekulatívny kapitál ostatný týždeň ďalej znižoval počty čistých krátkych pozícií (net stávky na pokles ceny) pri plodine, čo by mohol byť faktor, ktorý zabezpečí cenám sóje aktuálne bočný cenový pohyb.
Ak by však sója ďalej zlacňovala, zrejme sa korekcia dotkne i trhu s repkou. Aj keď tá je v inej pozícií, keďže v EÚ tohtoročníková produkcia výrazne zaostala za vlaňajškom a navyše nižšia bude aj produkcia slnečnice (o 0,3 mil. ton, produkcia 9,5 mil. ton). No i trh s repkou je momentálne už technicky prekúpený, a keďže februárový kontrakt repky 25 už takmer dosiahol na náš avizovaný cieľ 503 EUR/t, môžeme očakávať tento týždeň skôr cenový pohyb do boku, prípadne i miernu korekciu (hlavne ak bude zlacňovať i sója). Okrem toho v piatok nám USDA vo svojom WASDE reporte zrejme pripomenie, že USA čaká rekordná produkcia sóje, aj keď sa očakáva, že i pri sóji bude mierne redukovaný odhad koncoročníkových zásob plodiny. Preto vidíme skôr potenciál pre bočný cenový vývoj olejnín v tomto týždni.
Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 41. týždňa 2024: pšenica 225 – 235 EUR/t, kukurica 208 – 220 EUR/t, repka 475 – 503 EUR/t.
David Karkulín, AGROBIZNIS