Štvrtok 12.decembra 2024, meniny má Otília, zajtra Lucia

Odborníci z oblasti ochrany prírody, ekológie a regionálnej kultúry zverejnili 26. marca Maienfeldskú deklaráciu. Vyzývajú na aktívny manažment vlkov s cieľom zachovať pastviny bohaté na vzácne živočíšne a rastlinné druhy.

V takzvanej Maienfeldskej deklarácii, ktorú napísali vedci a odborníci z Nemecka, Rakúska a Švajčiarska, sa uvádza: "Šírenie vlkov vedie k rastúcim konfliktom so širokou škálou ďalších národných cieľov ochrany, vrátane národných a medzinárodných cieľov ochrany." Toľko vychvaľované "mierové spolužitie" vlkov a pasúceho sa dobytka nikdy neexistovalo. Často citované príslovie "musíte sa znova naučiť žiť s vlkmi" je preto nezmyselné a zavádzajúce.

Rozsiahle pasienky sú ohniskom biodiverzity

Odborníci upozorňujú na skutočnosť, že extenzívne kultivovaná kultúrna krajina Európy je domovom obrovskej rozmanitosti foriem a druhov rastlín a živočíchov, najmä v Alpách. Keďže však v horských a svahovitých oblastiach nie je možná spoľahlivá ochrana hospodárskych zvierat pred vlkmi, vyžadujú si ochranu oblastí pasenia a aktívny manažment vlkov.

V opačnom prípade považujú rozsiahle pasienky a lúky  európskej biodiverzity za ohrozené. Je to preto, že mnohé vzácne živočíšne a rastlinné druhy závisia od udržiavania krajiny prostredníctvom voľného pasenia.

Vlci už dlho nie sú ohrození

Hoci vlci neboli od roku 2007 klasifikovaní ako ohrození v Európe Medzinárodnou úniou na ochranu prírody (IUCN), stále sú považovaní za "prísne chránených" podľa Bernského dohovoru. V extenzívne využívanej prírodnej oblasti sa však vyskytujú rastlinné a živočíšne druhy, ktoré majú rovnaký stav ochrany ako vlci, hoci sú na ústupe a sú ohrozené.

Vlci sa na druhej strane rýchlo šíria, pretože sú veľmi prispôsobiví a nekladú špecifické požiadavky na svoje prostredie. Z týchto dôvodov odborníci požadujú, aby bol vlk preradený z "prísne chráneného" na "chránený".

Čo požaduje Maienfeldská deklarácia?

Autori Maienfeldskej deklarácie volajú po priestorovo diferencovanom manažmente vlkov, ktorý je prispôsobený príslušnému celkovému ekologickému a sociálnemu prostrediu.

  1. Spásanie chránených oblastí

Ak z technických dôvodov nie je možné vykonať ochranu hospodárskych zvierat a ak existujú dôležité argumenty ochrany prírody proti prítomnosti vlkov, vlci sa nebudú tolerovať. Nárazníková zóna má chrániť pred putujúcimi vlkmi.

  1. Aktívny manažment vlka

Mimo pastvín sa vyžaduje trvalý manažment vlka:

  • Regulácia počtu

Populácia vlka je riadená tak, aby bola dlhodobo životaschopná, ale aj kompatibilná s ochranou prírody a spoločnosťou. Veľkosť populácie a regionálna hustota  sú regulované takým spôsobom, aby sa zabezpečila výmena génov v rámci euroázijskej populácie.

  • Červená čiara

Definované je vhodné správanie, na odchýlky sa okamžite reaguje odstránením. Vlci by mali byť čo najviac plachí, nemali by preskakovať ploty na ochranu hospodárskych zvierat a majú sa vyhýbať osadám, strážnym psom hospodárskych zvierat a veľkým hospodárskym zvieratám.

  • Podpora opatrení na ochranu hospodárskych zvierat

Ak sa opatrenia na ochranu hospodárskych zvierat stanú nevyhnutnou podmienkou pre sťahovanie, všetky náklady, materiál a prácu vrátane údržby a obnovy musí hradiť štát.

Ak bude súčasná politika ochrany vlka pokračovať, odborníci sa zhodujú, že celosvetovo jedinečná kultúrna krajina trávnych porastov, ktorá sa rozrástla po stáročia, sa stratí a prísne chránené druhy budú čoraz viac ohrozené.

 

Z Topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: Lehnert

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov