Od 1. januára 2025 musí byť krmivo preukázateľne bez odlesňovania, uvádza sa v nariadení EÚ. Krmovinársky priemysel sa obáva chaosu, pretože postup je komplikovaný.
Cord Schiplage je členom správnej rady družstva GS a prezidentom Nemeckej asociácie výživy zvierat (DVT). S novým nariadením EÚ EUDR sa musí vysporiadať politicky aj prakticky. |
Nariadenie EÚ o odlesňovaní nadobudne účinnosť 30.12.2024. Mnohí dúfajú v odklad. Ako hodnotíte situáciu?
Schiplage: Situácia je mätúca. V tejto chvíli nikto nevie presne povedať, či dôjde k odkladu alebo nie. Dúfam, že Európska komisia to pochopí. Predovšetkým minister poľnohospodárstva Özdemir a kancelár Scholz sa vyslovili za odklad po tlaku mnohých združení - vrátane DVT. Vyhlásenia Komisie sú však v rozpore s vyhláseniami Spolkovej republiky. To znepokojuje trhy.
Ak nedôjde k odkladu - čo očakávate na začiatok januára?
Schiplage: Ak by sme mali zaviesť nariadenie o odlesňovaní, ale právne požiadavky neboli objasnené, bude to v každodennom podnikaní veľmi ťažké. Každý, kto pracuje v praxi, vie, že zmluvy na naše suroviny sa musia uzatvárať mnoho mesiacov vopred, aby sa zabezpečila dodávka krmiva pre chov zvierat.
Okrem toho sa rozhodnutia o pestovaní plodiny na poli robia dlho vopred. Ak teda chcete zmenu, musíte pochopiť prírodu a uznať tok tovaru s jeho časovými limitmi. Nemôžeme len čakať, pretože poľnohospodári musia naďalej kŕmiť svoje zvieratá. Preto je nevyhnutné, aby sme nakupovali suroviny a ponúkali kŕmne zmesi. Takáto neistota sa z dlhodobého hľadiska odrazí na nákladoch. Tento vývoj je už viditeľný.
Aké dodatočné náklady očakávate a kde vzniknú?
Schiplage: Naša európska asociácia kŕmnych zmesí odhaduje možné dodatočné náklady na viac ako 2 miliardy EUR v roku 2025. V konečnom dôsledku je to spotrebiteľ, kto za to musí zaplatiť, pretože s rastúcimi nákladmi na krmivo sa v konečnom dôsledku zvýši cena krmiva pre zvieratá a to sa odrazí na cene pri pulte.
Náklady už vznikajú pri nákupe tovaru, ktorý nespôsobuje odlesňovanie, pretože mlyny v krajinách pôvodu a prepravcovia musia investovať, aby mohli oddeliť tok tovaru a vytvoriť infraštruktúru na generovanie údajov. Okrem toho sa v dôsledku nových požiadaviek na informácie zvyšujú personálne náklady v dodávateľskom reťazci. Aj v IT sektore vznikajú značné náklady na prenos množstva údajov.
"Na celom svete je určite k dispozícii dostatok tovaru bez odlesňovania." |
Čo robiť, ak nie je k dispozícii dostatok takého tovaru, ktorý nespôsobuje odlesňovanie?
Schiplage: Na celom svete je určite k dispozícii dostatok tovaru bez odlesňovania. Poskytovatelia sú napríklad v Brazílii alebo USA. Otázkou však je, či je možné splniť zložité overovacie podmienky pre dovoz. Naším cieľom je zabezpečiť dodávky. Vyhlásenia krajín pestujúcich sóju k tomuto problému sú tiež veľmi odlišné.
Prečo sú dôkazy o odlesňovaní také komplikované?
Schiplage: Požiadavky na preukázanie vysledovateľnosti až po jednotlivé farmy nie sú uskutočniteľné. Hoci sa so surovinami, ktoré súvisia s odlesňovaním, obchoduje oddelene od tovaru, ktorý nespôsobuje odlesňovanie, v každej zásielke sa miešajú rôzne pôvody tovaru. Keď tovar dostaneme, máme už obrovské množstvo údajov o pôvode. Na farmách však veci pokračujú, pretože napríklad obmedzené skladovacie kapacity znamenajú, že sójová múčka z rôznych dodávok a rôznych pôvodov je zmiešaná. Túto hromadu geodát musíme vždy prenášať. Nazývame to aj "problémom sila": Pri každej dodávke alebo kombinácii musíme do informačného systému EÚ zadávať veľké množstvo geodát.
Čo navrhujete na vyriešenie problému?
Schiplage: Už viac ako rok voláme po objasnení tohto problému miešania. Doteraz nás odrádzala skutočnosť, že Komisia ešte zverejní ďalšie definície a odpovede na často kladené otázky osobitne na tento účel, ale dodnes na ne stále čakáme. A byrokratické šialenstvo pokračuje. Nariadenie sa netýka iba surovín na kŕmenie. Otázne sú aj prázdne palety a interné používanie papiera, ako aj informačné listy a letáky. Ak zavedieme nariadenie týmto spôsobom, krmovinárske spoločnosti budú sotva schopné spracovať túto zmes informácií.
"Existujú funkčné systémy sledovateľnosti, ale nie sú uznávané" |
Aké riešenie navrhujete?
Schiplage: Najlepšie by bolo použiť existujúce certifikačné systémy, t. j. súkromne organizované systémy vysledovateľnosti (napr. QS-Sojaplus ), ktoré musia byť uznané. V súčasnosti nie je táto pozícia vymáhateľná. Lehota na vykonávanie by sa preto mala zatiaľ predĺžiť, aby spoločnosti a všetky zainteresované strany v hodnotovom reťazci mohli vykonať potrebné úpravy.
Dúfal krmovinársky priemysel príliš dlho v samostatné riešenie problému namiesto toho, aby konal?
Schiplage: Nemecký a európsky krmovinársky priemysel sa už 10 rokov výslovne zaviazal k udržateľnosti. S usmerneniami FEFAC pre získavanie sóje sme vyvinuli vlastné usmernenia pre udržateľné obstarávanie sóje.
Približne dve tretiny množstiev sóje použitých v kŕmnych zmesiach sú už udržateľné, t. j. z oblastí, v ktorých nedochádza k odlesňovaniu. Dokonca ideme ďalej a hovoríme o oblastiach bez konverzie, a tak berieme do úvahy aj iné ekosystémy hodné ochrany, ako napríklad vlhká savana v Cerrade v Brazílii. Podarilo sa nám to bez vplyvu štátu.
Sme za čestnú politiku trvalej udržateľnosti, ktorú nevidíme v uzneseniach EÚ. Od 01.01.2024 je povinnosťou QS zabezpečiť, aby sa všetok tovar QS vyrábal výlučne z udržateľne certifikovanej sóje, teda bez odlesňovania.
Z Topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra
Snímka: Landwirtschaftsverlag GmbH