Štvrtok 12.decembra 2024, meniny má Otília, zajtra Lucia

Ceny plodín sa na burzách ostatný týždeň pohybovali obidvomi smermi.

Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 3 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 214 EUR/t. Kukurica medzitýždenne ostala bez zmeny na 206 EUR/t. Repka na MATIFe medzitýždenne zdražela o 13 EUR/t, keď dnes otvorila na cene 516 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne stúpla o 4 EUR/t na dnešných 422 EUR/t. Cena austrálskej repky medzitýždenne vzrástla o 7 EUR/t na dnešných 501 EUR/t.

Na burze CBoT (USA) medzitýždenne vzrástla cena mäkkej pšenice o 2 EUR/t na dnešných 192 EUR/t. Kukurica na CBoT medzitýždenne posilnila o 1 EUR/t na 151 EUR/t a sója si pripísala zisk 2 EUR/t, keď sa dnes obchoduje za 337 EUR/t.

Pšenica

Investičné fondy na burze MATIF pri pšenici ostatný týždeň navýšili svoje krátke pozície (stávky na pokles cien) na nové ročné maximá, čo dostalo ceny komodity pod poklesný tlak. Pri pšenici na trhu stále vládnu dva svety. V tom prvom na globálnej úrovni vidíme komfortnú ponuku komodity, keďže svetová produkcia plodiny má dosiahnuť v tomto ročníku 794 mil. ton, čo je druhá najvyššia úroda v histórii. V tom druhom svete, ktorý symbolizuje Európu, zase vládne medziročne nižšia ponuka plodiny a to predovšetkým platí v prípade kvalitných potravinárskych pšeníc. Európska komisia vo svojom najnovšom výhľade znížila odhad tohtoročníkovej produkcie mäkkej pšenice v EÚ medzimesačne o 2 mil. ton na dvanásťročné minimum 112,6 mil. ton. Oproti vlaňajšku je tak produkcia o 10 % nižšia. Okrem toho medziročne o viac ako 10 mil. ton poklesla aj produkcia Ruska. Aj preto analytici SovEconu znížili odhad exportov pšenice z krajiny v ročníku 2024/25 z doterajších 48,5 mil. ton na 45,9 mil. ton. Pomaly pritom prebieha aj tempo exportov z EÚ, ktoré sú v tomto ročníku so 7,6 mil. ton v priemere o tretinu nižšie ako vlani.

Pritom sa črtajú komplikácie aj pri sejbe novej úrody. Tá mešká ako v Rusku, tak i vo Francúzsku. Suché počasie so značnou pravdepodobnosťou napokon zníži finálne výmery ozimín v Rusku o 1,5 mil. ha oproti pôvodnému plánu, aspoň tak to očakávajú analytici UkrAgroConsult. I odhad nadchádzajúcej produkcie pšenice v Rusku v 2025/26 zo strany SovEconu na 80 mil. ton naznačuje, že k redukcii výmer príde.

V EÚ zase trhy sledujú snahu francúzskych farmárov dohnať tempo sejby po, naopak, ďalšej extrémne vlhkej jeseni. Aktuálne počasie im však praje, pričom ako minulý týždeň, tak i najbližší týždeň sa neočakávajú v západnej Európe takmer žiadne zrážky. Farmári mali k 28.10.2024 zasiatu pšenicu na 41 % plánovaných výmer. Postupne tak dobiehajú stratu, pričom môžeme očakávať, že výrazne navýšia počet zasiatych hektárov aj v tomto týždni.

Ďalší cenový vývoj pšenice bude závislý na tom, ako úspešní budú manažéri fondov v snažení stlačiť ceny pšenice na nižšie úrovne. Tohtotýždňová akcia na trhu MATIF naznačuje, že slávia určité úspechy, keďže dokázali posunúť cenu komodity pod 214 EUR/t, čím dostali tento trh do technického poklesného trendu. Treba však zdôrazniť, že aktuálne sa už pozične účastníci trhov sťahujú z decembrového kontraktu 2024 (obchoduje sa za spomínaných 214 EUR/t) do marcového kontraktu 2025, ktorý sa obchoduje o 12 EUR/t vyššie, resp. na 226 EUR/t. V každom prípade manažéri fondov môžu ďalšie dni ďalej tlačiť ceny nižšie, pričom nemožno vylúčiť, že sa im podarí dostať decembrový kontakt znovu na svoje minimá z jari a konca leta (204 EUR/t), čo naznačuje na posun ceny už aktuálne dominantnejšieho kontraktu marec 2025 do okolia 215 EUR/t. Keďže ale fundamenty plodiny naznačujú na obmedzený poklesný potenciál tejto komodity, je pravdepodobné, že sa v nejakom momente dočkáme pomerne silného cenového odrazu cien späť na vyššie úrovne.

Kukurica

Ceny kukurice na burze MATIF už niekoľko týždňov do značnej miery kopírujú cenový vývoj pšenice. Komodita stratila dôležitú cenovú úroveň podpory na cenovke 208 EUR/t, čo jej otvára priestor pre ďalší pokles smerom k 200 EUR/t, čo súčasne predstavuje jej 200–denný cenový priemer. Kukurica je pod tlakom napriek tomu, že Európska komisia vo svojom najnovšom výhľade opätovne zredukovala odhad produkcie plodiny v EÚ-27 v tomto ročníku a to na 58 mil. ton, čo je o 3 mil. ton menej v porovnaní s vlaňajškom. Hlavní producenti v západnej Európe však majú medziročne dosiahnuť vyššiu produkciu a to sa týka ako Francúzska, tak i Nemecka. Tento faktor tak ostatné dni tlačil nadol cenové prémie na týchto trhoch, pričom na to reagovali poklesom aj samotné ceny na burze MATIF.

V USA napreduje žatva kukurice rekordným tempom, keď farmári už stihli zožať 91 % všetkých výmer plodiny. Do sýpok pritom putuje robustná úroda, ktorá sa nesie v znamení rekordného priemerného hektárového výnosu plodiny. Dnes analytici StoneX zverejnili výsledky novembrového prieskumu medzi svojimi klientmi o výške dosiahnutej úrody v USA, pričom rovnako potvrdili očakávaný celonárodný priemerný výnos plodiny na 183,7 bušelov na aker (11,55 t/ha), čo je o 0,1 bpa viac v porovnaní so súčasným odhadom USDA. USA tak zaknihujú druhú najvyššiu úrodu plodiny v histórii. Zaujímavosťou však je, že napriek robustnej potenciálnej ponuke plodiny v rámci novej úrody sa špekulatívny kapitál na burze CBoT ostatný týždeň zbavoval svojich krátkych pozícií (stávky na pokles ceny), pričom aktuálne už manažéri fondov držia zhruba rovnaký počet ako krátkych tak i dlhých pozícií a tento trh je tak neutrálny. To naznačuje na obmedzený poklesný potenciál ceny kukurice na CBoT. Dôvodom je pokračujúci robustný dopyt po americkej kukurici ako na domácom, tak i medzinárodnom exportnom trhu. Bude pritom zaujímavé sledovať ako na tento vývoj zareaguje burza MATIF, keďže v Európe je situácia s bilanciou ponuky a dopytu po plodine výrazne tesnejšia. Myslíme si, že ceny obilnín sú na dosah cenovej otočky. Zatiaľ ale ostávajú tlaky na MATIFe na pokles cien (hlavne pri pšenici), takže môže ešte nejaký čas trvať, kým sa ceny odrazia na vyššie úrovne. Pri kukurici by sme mohli zaknihovať cenové dno v okolí 200 - 205 EUR/t.

Olejniny

Repka na MATIFe sa minulý týždeň dokázala prepracovať na nové ročné maximá, keď jej cena vzrástla nad 518 EUR/t. To vyvolalo dodatočný prorastový impulz, pričom komodita spravila, to čo sme očakávali. Razantne vystúpila na nové ročné maximum (528 EUR/t), následne v totožný obchodný deň (piatok) obrátila a uzatvorila na novom dennom cenovom minime. Takéto výrazné obraty ceny naznačujú, že korekcia môže pokračovať, aj keď je pravdou, že v rozbehnutom rastovom trende môže plodina kedykoľvek obnoviť svoj rastový potenciál. Keďže ale trh s repkou je výrazne prekúpený, je na mieste očakávať cenovú korekciu späť k 500 EUR/t.

Repku potiahla nahor na nové maximá správa Európskej komisie, ktorá v najnovšom výhľade ešte viac zredukovala tohtoročníkovú produkciu plodiny v EÚ-27 a to na 17,15 mil. ton. Okrem toho sa očakáva produkcia slnečnice len na 8,15 mil. ton, teda o viac ako 1,6 mil. ton nižšia oproti vlaňajšku.

Atraktívne ceny v EÚ pritom začínajú lákať aj zahraničné importy repky. Naši kolegovia z KS Agrar v Nemecku nás informovali, že v niektorých spolkových krajinách Nemecka sa výrazne zvýšila ponuka repky na trhu a to aj z importov, čo stiahlo cenovú prémiu na miestnom trhu oproti feb 25 kontraktu na mínus 5 EUR/t. Neskoršie termíny dodávky si však stále držia prémiu plus 8 EUR/t.

V USA predčasne finišuje zber sóje, keď farmári už stihli zozbierať plodinu z 94 % všetkých výmer sóje. Očakáva sa rekordná produkcia, čo bráni cenám sóje na burze CBoT rásť. Okrem toho špekulatívny kapitál ostatný týždeň ďalej navyšoval svoje čisté stávky na pokles ceny (net krátke pozície), a teda fondy sú pripravené zarábať na ďalšom poklese ceny sóje. Sója má obmedzený rastový potenciál aj z dôvodu, že zrážky v Brazílii naštartovali tempo sejby plodiny v krajine. AgRural odhaduje, že farmári už stihli zasiať 56 % plánovaných výmer sóje, čo už je viac ako v rovnakom období roka predtým (51 %). Analytici Rabobank predpokladajú, že Brazília medziročne navýši pestovateľské plochy o 1,5 mil. ha na 47 mil. ha, čo by mohlo priniesť budúci rok produkciu vo výške 163 mil. ton. Potenciál úrody olejnín na globálnom trhu je robustný. Aj preto by sme očakávali, že i repka si dá prestávku v raste svojej ceny a najbližšie obdobie skoriguje do pásma medzi 475 – 500 EUR/t.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 45. týždňa 2024: pšenica 210 – 225 EUR/t, kukurica 201 – 212 EUR/t, repka 490 – 520 EUR/t.

 

David Karkulín, AGROBIZNIS

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov