Ostatný týždeň sme videli na európskom trhu pokles cien ošípaných, premenlivý vývoj cien mliečnych komodít a rast cien ropy.
Ceny jatočných býkov v Nemecku tento týždeň pokračujú v raste, ceny ošípaných mierne korigujú nadol.
Jatočné ošípané
Nemecké ceny jatočných ošípaných v tomto týždni ostávajú nezmenené na 2,00 EUR/kg jat. hm. Na dnešnej aukcii na burze ISN v Nemecku cena zobchodovaných zvierat poklesla o 2 eurocent/kg jat. hm. na 2,06 EUR/kg jat. hm. Medzitýždenne cena komodity sumárne klesla o 1 eurocent/kg jat. hm.
Ceny ošípaných v tomto týždni stagnujú v Dánsku na cenovke 1,55 EUR/kg jat. hm. Ceny v Španielsku na Mercolleide uplynulý týždeň na medzitýždennej báze skorigovali o 3 eurocent/kg jat. hm. na 1,70 EUR/kg ž. hm.
Najnovšie cenové zmeny ošípaných v západnej Európe naznačujú na ďalší možný mierny pokles cien aj na slovenskom trhu. Slovenské ceny jatočných ošípaných by mohli v tomto týždni skorigovať do pásma 2,05 – 2,19 EUR/kg jat. hm.
Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných v uplynulom týždni poklesli o 14 eurocent/kg ž. hm. na 2,33 EUR/kg ž. hm. Na burze Dalian ceny futures živých ošípaných medzitýždenne oslabili o 41 EUR/t ž. hm., pričom sa dnes obchodujú za 2211 EUR/t ž. hm. Čínska ekonomika sa ostatné mesiace potýka s problémami, čo sa odzrkadľuje aj na domácej spotrebe. Sezónne by v nasledujúcich mesiacoch v Číne mala začať rásť spotreba, no zatiaľ indície na to nepoukazujú.
Farmárske ceny jatočných ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota medzitýždenne klesli o 2 %, keď farmári realizujú komoditu za 1,67 USD/kg jat. hm. Na trhu futures ceny jatočných polovičiek v USA medzitýždenne stúpli o 3 % na 1,82 USD/kg jat. hm..
Jatočný dobytok
Ceny jatočného dobytka v Nemecku v aktuálnom týždni pokračujú v nastavenom trende. Jatočné kravy (O3) medzitýždenne ostali na cenovke 4,25 EUR/kg jat. hm., kým ceny jatočných býkov vzrástli o 7 eurocent/kg jat. hm. na 5,10 EUR/kg jat. hm.
Trh EÚ:
Na širšom európskom trhu však nateraz nebadať výraznejší vzostup cien býkov. Rastú síce ceny mladých býkov do dvoch rokov (A), no klesajú ceny býkov C a tiež mladých býčkov kategórie Z.
V 37. týždni 2024 priemerná cena jatočných býkov v EÚ-27 (kategórie A/C/Z, trieda kvality R3) medzitýždenne ostala bez zmeny na 4,99 EUR/kg jat. hm. Priemerná cena kráv v EÚ-27 (trieda O3) taktiež zotrvala na úrovni spred týždňa na 4,38 EUR/kg jat. hm.
Slovenské ceny mladých býkov (A) triedy R3 v 37. týždni 2024 medzitýždenne klesli o 8 eurocent/kg jat. hm. na 4,83 EUR/kg jat. hm. Ceny jatočných kráv v SR medzitýždenne pridali 66 eurocent/kg jat. hm., čím sa posunuli na 3,22 EUR/kg jat. hm. Cenové výkyvy sú dôsledkom nevyvážených objemov v rámci týždenných predajov jatočných kráv.
Dianie v Nemecku naznačuje, že v SR by si mohli ceny jatočných býkov (A) ďalej pripisovať zisky.
Mlieko
Ceny mliečnych komodít v EÚ na trhu futures pokračujú v raste, na spotovom trhu v západnej Európe mierne klesli.
Na trhu futures európske ceny masla na burze EEX medzitýždenne vzrástli o 50 EUR/t na dnešných 8050 EUR/t, čo len potvrdzuje silu tohto trhu. Ceny SOM v sledovanom období stúpli o 15 EUR/t na dnešných 2590 EUR/t. Trhová cena mlieka vypočítaná z ceny masla a SOM medzitýždenne vzrástla o 1,1 % na 55,82 EUR/100 kg.
Nemecké dodávky mlieka do mliekarní boli v 37. kalendárnom týždni 2024 na medziročnej báze nižšie o 1,7 %. Spotové ceny mlieka v Nemecku minulý týždeň odpísali medzitýždennú stratu o 1 až 1,5 EUR/100 kg, čo ich posunulo do pásma 60,5 – 62 EUR/100 kg. Holandské spotové ceny mlieka medzitýždenne klesli 2 EUR/100 kg na 61 EUR/100 kg.
Ceny mlieka v USA určené na výrobu syrov medzitýždenne vzrástli o 1 % na 52,58 USD/100 kg.
Kurz priaznivého vývoja cien mliečnych komodít pre farmárov ostáva naďalej v platnosti, pričom cenový vzostup sa začne pretavovať aj do cien surového kravského mlieka.
Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 4 % tuku a 3,4 % bielkovín): september 2024: 45,90 EUR/100 kg, október 2024: 47,10 EUR/100 kg, november 2024: 47,60 EUR/100 kg.
Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): september 2024: 44,90 EUR/100 kg, október 2024: 46,30 EUR/100 kg, november 2024: 47,35 EUR/100 kg.
Ropa a PHM
Ropa Brent si ostatný týždeň pripisovala ďalšie zisky po tom, čo znovu vzrástlo napätie na Blízkom východe, keď Izrael aktívne útočí na hnutie Hizballáh v Libanone. To zvyšuje riziko, že sa do konfliktu zapojí aj Irán, ktorý je dôležitým producentom ropy v regióne. Okrem toho naďalej ostáva citeľne okresaná produkcia ropy v Líbyi. Navyše čínska centrálna banka dnes ohlásila podporný balíček na stimuláciu ekonomiky, čo účastníci rovnako prijali s nadšením, keďže to zvyšuje potenciál pre opätovné naštartovanie ekonomiky krajiny, ktorá sa ostatné mesiace potýka s výrazným spomaľovaním. Zrýchľujúca ekonomika dáva predpoklady aj pre rast spotreby ropy. Ropa Brent sa aktuálne obchoduje za 75 USD za barel, čo znamená, že medzitýždenne posilnila o 3 USD za barel. Zdá sa pritom, že komodita môže predĺžiť svoju rastovú šnúru až k 77 USD za barel.
Trhu s komoditami pritom pomohla i Americká centrálna banka (FED), ktorá minulý týždeň ohlásila znižovanie základného úroku o 0,5 % do pásma 4,75 – 5 %, s prísľubom vízie ďalšieho znižovania úrokov do konca roka ako aj v roku 2025. To by malo podporiť ekonomiku USA v raste a súčasne to vedie i k poklesu dolára voči košu svetových mien, čo má rovnako pozitívny vplyv na rast cien komodít.
Nateraz by sme ale boli opatrní pri očakávaniach výraznejšieho vzostupu cien ropy. Predpokladáme, že tento týždeň sa bude komodita obchodovať v pásme medzi 74 až 77 USD za barel.
Ceny PHM na burzách v Európe si ostatný týždeň pripisovali mierne zisky, čo naznačuje na scenár, že do konca týždňa sa zrejme otvorí priestor pre mierne zvyšovanie cien palív na našich čerpacích staniciach. Ceny nafty môžu vzrásť o 1 eurocent/l na 1,42 EUR/l a ceny benzínu Natural 95 o 1 eurocent/l na 1,49 EUR/l. Výraznejšiemu zdražovaniu by pritom malo brániť posilňujúce euro voči doláru.
David Karkulín, AGROBIZNIS