Štvrtok 12.decembra 2024, meniny má Otília, zajtra Lucia

Ceny obilnín na MATIFe ostávajú pod tlakom napriek tomu, že fundamenty na trhu hovoria inou rečou.

Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 5 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 224 EUR/t. Kukurica medzitýždenne oslabila o 3 EUR/t na 212 EUR/t. Repka na MATIFe medzitýždenne zdražela o 10 EUR/t na dnešných 505 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne posilnila o 15 EUR/t na dnešných 416 EUR/t. Rovnako o 15 EUR/t medzitýždenne vzrástla cena austrálskej repky, ktorá sa dnes obchoduje za 498 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne klesla cena mäkkej pšenice v USA o 3 EUR/t na 194 EUR/t. Kukurica na CBoT medzitýždenne posilnila o 1 EUR/t na 149 EUR/t a sója zaznamenala stratu 3 EUR/t, čo ju poslalo na cenovku 333 EUR/t.

Pšenica

Na európskom trhu dochádza k zaujímavej situácii. Napriek tesnej ponuke kvalitných pšeníc na európskom trhu, rastu exportných cien pšenice v regióne Čierneho mora a tiež faktu, že Francúzsko prakticky nemá na export žiadnu potravinársku pšenicu, ceny na burze MATIF ostatné dni pokračujú v poklese. Skrátka, MATIF nie vždy reaguje plne na fundamenty trhu, ale miešajú sa tu aj záujmy manažérov fondov, pričom špekulatívny kapitál hlavne v krátkodobom horizonte dokáže trhy ťahať aj proti fundamentom. Nič to však nemení na tom, že v prípade pšenice sa nám v Európe znovu črtá zaujímavá sezóna.

Dažde v Rusku boli len dočasné, pričom predpovedné modely poukazujú na to, že najbližšie dva týždne by mali byť zrážky v krajine znovu len občasné. Je tak čoraz viac pravdepodobné, že porasty nevstúpia do fázy dormancie v ideálnej kondícii, pričom je možné, že farmári napokon ani nezasejú pšenicu na kompletnej výmere ako pôvodne predpokladali. Dôvodom je dlhodobý zrážkový deficit, ktorý vedie nielen k meškaniu sejby, ale aj horšiemu vzchádzaniu pšeníc.

Francúzsko na druhej strane trápi opačný problém. Farmári mali k minulému týždňa zasiatych len 10 % plánovanej výmery pšenice, keďže sejbu znovu brzdí mokré počasie, resp. vlahou vysoko nasýtené pôdy. Pre porovnanie, minulý rok o takomto čase mali zasiatych už 32 % výmer, pričom päťročný priemer je 27 %. Pripomíname, že i vlani napokon kvôli vlhku farmári zredukovali vo Francúzsku výmery o viac ako 10 %, pričom výsledkom bola najnižšia produkcia plodiny za ostatných 42 rokov. Tohtoročná sejba plodiny v krajine tak bude nepochybne znovu výzvou, aj keď predpovedné modely naznačujú, že najbližšie dva týždne by mali byť zrážky vo Francúzsku len sporadické a teda sejba by sa mohla znovu rozbehnúť.

Exporty pšenice z USA v tejto sezóne sú o 38 % vyššie v porovnaní s vlaňajškom.

Exportné ceny pšenice na Ukrajine v prístave Odesa medzitýždenne posilnili o 15 USD/t a pohybujú sa v okolí 240 USD/t. Okrem toho ruské agrárne ministerstvo avizovalo svojim exportérom, aby neexportovali pšenicu s cenami pod 250 USD/t. Je to skôr odporúčanie, no ak sa ho exportéri budú držať, môže mať výrazný vplyv na cenotvorbu na globálnom trhu.

Pšenica na MATIFe však napriek týmto správam sa ostatné dva dni znovu pohla nižšie, pričom všetko nasvedčuje tomu, že mieri k svojmu 200–dňovému priemeru v okolí 220 EUR/t. Včerajší výpredaj mal aj technické pozadie, keďže komodita poklesla pod 227 EUR/t, čo bola dôležitá technická úroveň cenovej podpory. To zintenzívnilo výpredaje a tým sa zakceleroval pokles ceny. Je však pravdepodobné, že ceny aktuálne tlačí nadol špekulatívny kapitál, ktorý však má tendenciu veľmi flexibilne reagovať na rôzne podnety a teda môže rýchlo obrátiť svoje smerovanie. Keďže sa sezónne stále nachádzame v období nižších cien obilnín a produkcia pšenice 24/25 z globálneho hľadiska dosiahla takmer rekordnú úroveň, špekulatívny kapitál cíti príležitosť a tlačí ceny nižšie. Myslíme si ale, že pšenica nemá aktuálne priestor na MATIFe poklesnúť výraznejšie pod 220 EUR/t. Trh sa dostal z technického prekúpenia späť do normálu a to by mohol byť signál, že komodita zaknihuje čoskoro dno a odrazí sa vyššie.

Kukurica

Ceny kukurice pokračovali ostatný týždeň v konsolidácii, keď sa trh dostával z technického prekúpenia smerom do normálu. Na fyzickom trhu v Európe však badať rast cenových prémií, čo znamená, že nákupcovia sú ochotní motivovať farmárov k predaju produkcie za pomoci vyšších cien. Produkcia kukurice v EÚ má dosiahnuť len 59 mil. ton, pričom túto sezónu na nebudeme vedieť plne spoľahnúť len na ukrajinské exporty komodity. Ukrajina totiž medziročne zožne o 7 mil. ton menej kukurice, pričom niektoré odhady hovoria ešte o väčšom medziročnom rozdiele. Pre upresnenie, diferenciál o 7 mil. ton hovorí o produkcii na úrovni 25 mil. ton. Analytici SovEconu očakávajú produkciu kukurice na Ukrajine na úrovni 24 mil. ton.

Na druhej strane produkcia kukurice v USA sa bude blížiť k historickému maximu, keď má presiahnuť 386 mil. ton (maximum v sezóne 22/23 na úrovni 389,7 mil. ton). Globálny trh s kukuricou je tak komfortne nastavený z pohľadu ponuky. Aj preto špekulatívny kapitál v predchádzajúcom týždni na burze CBoT navyšoval znovu svoje čisté krátke pozície (čisté stávky na pokles cien), čím dočasne potisol ceny komodity na CBoT pod 4 USD za bušel (160 USD/t). Na MATIFe komodita oslabila k 208 EUR/t, čo je však technicky silná úroveň cenovej podpory, od ktorej by sme očakávali odraz ceny nahor. Posilňujúce cenové prémie na fyzickom trhu v EÚ sú indikátorom, že i trh futures má stále otvorené dvere pre ďalší vzostup svojej ceny. Keďže kukurica je do značnej miery ovplyvnená susedným trhom s pšenicou, očakávame, že odraz ceny nahor na trhu s pšenicou bude stimulom aj pre odraz ceny kukurice. Keďže v západnej Európe sa očakáva tento rok vyššia produkcia kukurice ako vlani (problémy s úrodami sú hlavne na juhovýchode Európy) a súčasne sa sezónne stále nachádzame v predžatevnom období nízkych cien, je možné, že komodita sa bude ešte nejaký čas obchodovať v pásme medzi 208-218 EUR/t.

Olejniny

Aj keď sa vo svete očakáva medziročný nárast produkcie olejnín vďaka predpokladanej rekordnej produkcii sóje, cenám olejnín sa ostatný týždeň v sumári darilo zaznamenávať zisky. Repka na MATIFe sa vyšplhala na nový ročný cenový rekord, kým ceny sóje na burze CBoT sa zastabilizovali a vymazali časť strát, ktoré zaknihovali po zverejnení októbrového reportu WASDE v úvode druhej dekády októbra, v ktorom USDA potvrdila rekordnú produkciu plodiny v USA túto sezónu. Dôvodom pozitívnej nálady je silný dopyt po komodite a to hlavne zo strany Číny. Tá medziročne zrýchlila svoje importy plodiny o 8 % a ďalej nakupuje so slušným apetítom. Potvrdzujú to aj minulotýždňové exportné inšpekcie na americkú sóju, ktoré dosiahli 2,29 mil. ton. Účastníci trhov pritom očakávajú, že americké exporty sóje medziročne vzrastú o 9 %. Tento faktor tak nedovoľuje cenám výraznejšie klesať napriek tomu, že USA očakávajú túto sezónu produkciu na úrovni rekordných 124 mil. ton.

Repka sa popri dianiu na trhu so sójou vezie vyššie hlavne na svojich vlastných „býčích“ fundamentoch, ktorým dominuje medziročný pokles produkcie v EÚ ako aj na Ukrajine. EÚ k 6.10.2024 doviezla z Ukrajiny už 1,41 mil. ton repky, čo je medziročne o 17 % väčší objem. Ukrajinská produkcia repky pritom tento rok dosiahla len 3,5 mil. ton, a teda Ukrajina bude mať čoskoro vypredanú celú svoju tohtoročnú produkciu repky určenú na export. Oči EÚ sa tak upriamia na produkciu Austrálie, ktorá je naším druhým najväčším obchodným partnerom pri tejto komodite. Najnovšie dáta z Austrálie pritom hovoria o miernom medzimesačnom navýšení odhadu tamojšej produkcie repky na 6 mil. ton.

Na spreadoch medzi jednotlivými kontraktmi na burze MATIF aktuálne vidieť, že nákupcovia motivujú farmárov, aby predávali repku, čo sa prejavuje aj vo forme atraktívnych cenových prémií na trhu. Tie sa v Nemecku pohybujú medzi plus 8 až 11 EUR/t voči novembrovému kontraktu na MATIFe, v SR sú na západe krajiny prémie rovnako v kladných číslach.

Repka na MATIFe tento týždeň posilnila na nové tohtoročné maximum, pričom aktuálnym cieľom by mala byť méta 517 EUR/t. Februárový kontrakt 25 ju už má na dosah a keďže tento trh je technicky prekúpený, je namieste očakávať cenovú korekciu k 20–dňovému priemeru, ktorý sa aktuálne pohybujú v okolí 490 EUR/t.

Pripomíname, že ostatný týždeň poklesli ceny v celom komoditnom spektre, keď hlavný komoditný index BCOM skorigoval o takmer 2 %. Investori tak vyberali zisky.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 43. týždňa 2024: pšenica 220 – 235 EUR/t, kukurica 208 – 218 EUR/t, repka 490 – 518 EUR/t.

 

David Karkulín, AGROBIZNIS

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov