Holandská vláda si chce ponechať časť výrobných práv v prípade predaja spoločnosti.
Na veľký protest holandského spracovateľského priemyslu vláda v Haagu stanovila národnú hornú hranicu produkcie hnoja na 135 miliónov kg fosforu a 440 miliónov kg dusíka na nasledujúci rok. To je o 10 % menej ako v aktuálnom roku.
Predložený balík opatrení
Aby sa táto hranica neprelomila, politikom aj poľnohospodárom bolo jasné, že okrem už prebiehajúcich programov nákupu pre chovateľov hospodárskych zvierat sú potrebné ďalšie opatrenia. Teraz na to nadviazala ministerka poľnohospodárstva Femke Wiersma a predstavila balík okamžitých opatrení, ktorý okrem iného zahŕňa odobratie výrobných práv. Podobne ako v prípade bývalých kvót na mlieko v Nemecku musia mať holandskí chovatelia primeraný počet výrobných práv, aby mohli prevádzkovať svoje chovy.
Citeľné odberanie výrobných práv
Wiersmov návrh teraz stanovuje, že ak napríklad chovateľ ošípaných predá svoju farmu vrátane výrobných práv, 25 % výrobných práv vyberie štát alebo bude stiahnutých z trhu. V prípade prevodov výrobných práv v chove dojníc je miera zadržania až 30 % a v segmente hydiny 15 %. Existujú však aj výnimky, keď by sa toto pravidlo odobratia nemalo uplatňovať. To zahŕňa prevody v rámci rodiny alebo prevod práv na spoločnosť, v ktorej má poľnohospodár stále podiel.
Ministerka poľnohospodárstva pri prezentácii svojho akčného plánu zdôraznila, že sadzby odvodov sú nastaviteľné. Ak sa napríklad do konca roka na iniciatíve štátneho nákupu zúčastní viac chovateľov ošípaných, ako sa predpokladalo, poplatok by sa tiež mohol znížiť. V súčasnosti vláda predpokladá, že asi 65 % registrovaných fariem ošípaných sa skutočne vzdá výroby.
Z Topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra
Snímka: Heil