Írsky mliekarenský priemysel naďalej kritizuje plánované zníženie počtu kráv s cieľom znížiť emisie. Zástupcovia priemyslu pripomínajú národný plán na zvýšenie objemu mlieka spred niekoľkých rokov.
Írska vláda plánuje dobrovoľný program postupného vyraďovania dojníc a dojčiacich kráv s cieľom výrazne znížiť emisie z poľnohospodárstva a krajiny. Hoci je možné zníženie ešte výraznejšie, ako sa pôvodne plánovalo, plán sa naďalej stretáva s kritikou zo strany poľnohospodárov a profesijných združení.
Írske poľnohospodárstvo zníži emisie o 25 %
Tvorcovia politík diskutujú o rôznych opatreniach, ako môže poľnohospodárstvo znížiť emisie skleníkových plynov (ESP). Do roku 2030 sa majú celoštátne emisie znížiť o 51 % a do roku 2050 sa má dosiahnuť čistá nula. Poľnohospodárstvo má do roku 2030 znížiť svoje emisie skleníkových plynov o štvrtinu. V súčasnosti predstavujú približne 40 % všetkých emisií v Írsku.
Dobrovoľné vyskladnenie: kompenzácia vo výške 5 000 EUR
Jedným z vládnych návrhov je, že poľnohospodári by mali usmrtiť až 180 000 dojníc, aby splnili emisný cieľ. Tí, ktorí sa rozhodnú pre tento dobrovoľný program, dostanú kompenzáciu až do výšky 5 000 € na zviera. Predchádzajúci vládny plán požadoval 30 % zníženie počtu hospodárskych zvierat v Írsku, čo by sa rovnalo viac ako 500 000 kráv.
Proti akémukoľvek obmedzeniu výroby
V rámci konzultačného procesu teraz Írsky zväz poľnohospodárov (IFA) poukázal na to, že plánované nariadenie o postupnom vyraďovaní dojníc by tiež obmedzilo aj rast poľnohospodárskych podnikov, ktorých sa to priamo netýka. IFA preto "prísne odmieta" zavedenie programu redukcie stáda dojníc. Odôvodňuje to aj tým, že vláda ignoruje zložitosť sektora a vzájomnú závislosť s inými odvetviami podnikania.
Okrem toho združenie poľnohospodárov poukazuje na možný posun emisií CO2, ak sa zníži produkcia mlieka v Írsku. Nakoniec IFA opäť objasnila, že nepodporuje "žiadne opatrenia", ktoré obmedzujú domácu poľnohospodársku výrobu, znižujú kapacitu poľnohospodárskych podnikov a zahŕňajú hornú hranicu počtu kráv.
Zachovanie rastu mliekarenského priemyslu
Írska spoločnosť družstevných organizácií (ICOS) má tiež silné výhrady k regulácii odchodu z mliekarenského priemyslu. Pri spracovaní sa treba obávať aj negatívnych dôsledkov. Pre mliekarenský priemysel musí naďalej existovať príležitosť zvýšiť svoju produktivitu primeraným rastom na podporu existujúcich rodinných fariem a umožniť generačnú výmenu, povedal Niall Matthews, predseda výboru pre mliekarenstvo ICOS.
Viac mlieka bolo národnou stratégiou
Zníženie emisií sa podľa neho dá dosiahnuť aj vhodnými opatreniami vo firme a novými technológiami. ICOS trvá na tom, že žiadny systém znižovania emisií nesmie mať vplyv na množstvo surového mlieka spracovaného družstvami. Matthews pripomenul, že po zrušení kvót na mlieko družstvá "výrazne investovali" v mene farmárov do spracovania väčšieho množstva mlieka. Bola to súčasť dohodnutej národnej stratégie.
Z Topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra
Snímka: Reimink