Štvrtok 12.decembra 2024, meniny má Otília, zajtra Lucia

Sejacie stroje by mali zabezpečiť pokiaľ možno rovnomerné rozdelenie osiva na ploche pri dodržiavaní jednotnej hĺbky sejby. Z pestovateľského hľadiska je dôležité, aby boli pri danom počte jedincov na ploche vytvorené dostatočné vzdialenosti medzi jednotlivými rastlinami. Tým sa obmedzí konkurencia v oblasti dodávok vody, svetla, živín a vzduchu už v období klíčenia. Špičkové úrody možno dosahovať jedine vtedy, keď budú všetky rastliny produkovať zrno s rovnakou efektivitou.

Mali by teda byť vytvorené jednotné podmienky pre všetky rastliny. Pri ideálnej medziriadkovej vzdialenosti kultúrnych rastlín sa dosahujú dobré úrody vtedy, keď na jednej strane nedochádza k neproduktívnemu odnožovaniu a súčasne stúpa počet zŕn v klase a ich fertilita. Rovnaký význam ako rovnomerné rozdelenie osiva na ploche má kvalita jeho uloženia, teda čo možno najjednotnejšia hĺbka výsevu. Osivo má byť uložené na dobre spevnené lôžko a zakryté jemnou pôdou s primeranou štruktúrou.

Požiadavky na kombinované sejacie stroje

Už niekoľko rokov aj v našich podmienkach zohrávajú hlavnú úlohu pri príprave pôdy a zakladaní porastov poľných plodín kombinované stroje, ktoré umožňujú zlúčením operácií prípravy pôdy a sejby obmedzenie prejazdov a zároveň zvýšenie výkonnosti. Nastupujúce výkonné technológie znižujú napätie v pracovných špičkách a umožňujú založiť porasty v agrotechnickom termíne, čo zvyšuje istotu vysokých úrod. Významnou vlastnosťou kombinovaných strojov je ich univerzálnosť, teda možnosť operatívneho nasadenia za rôznych podmienok bez zdĺhavých úprav. Rastúce požiadavky zo strany zákazníkov sú tiež dôvodom pre rozširovanie ich výbavy zo strany výrobcov. Trendom, s ktorým sa možno v praxi stretnúť je to, že sa spravidla kupujú veľmi dobre vybavené kombinované stroje (často aj za cenu vyšších obstarávacích nákladov), pretože kvalita práce za rôznych podmienok a zároveň aj výkonnosť tohto článku hrá úplne zásadnú úlohu.

Moderné sejacie kombinácie sa objavili na trhu najskôr v záberoch 3 a 4 m. Išlo predovšetkým o kombinované stroje určené pre prácu na ťažšie spracovateľných pôdach a ich základným znakom je pohon od vývodového hriadeľa. Pracovná rýchlosť týchto kombinovaných strojových súprav sa pohybuje v rozmedzí 5 až 8 km.h-1, pričom záber takýchto kombinácií sa v súčasnosti pohybuje na hranici 8 metrov.

V súčasnosti sa pri práci na ľahšie spracovateľných pôdach častejšie používajú ťahané (pasívne) kombinované súpravy predstavujúce účelné spojenie pasívneho kombinátora so sejačkou. Sú obľúbené vďaka svojej univerzálnosti využitia (sejba do mulču aj do zoranej pôdy) a produktivite podporovanej zásobníkmi osiva s veľkým objemom. Zásobníky majú vhodný tvar pre plnenie z veľkoobjemových vakov teleskopickým, alebo čelným nakladačom, alebo tiež prekladacím vozom so závitovkovým dopravníkom a s objemom 4 000 l možno zasiať napr. minimálne 18 ha pšenice na jedno naplnenie. Výhodou veľkokapacitných zásobníkov je tiež to, že súprava môže zasiať niekoľko vzájomne rozptýlených pozemkov bez toho, aby ju musel zakaždým nasledovať traktor s osivom.

Pri zostavovaní ťahaných kombinovaných súprav pre predsejbovú prípravu pôdy a sejbu je treba rešpektovať požiadavku na spotrebu merného príkonu, ktorý predstavuje 15 až 25 kW.m-1 pracovného záberu súpravy. V ponuke sú kombinované strojové súpravy so záberom 3 až 12 m (existujú však aj niektoré výnimky). Výsevné pätky sú väčšinou tanierové s centrálne nastaviteľným prítlakom a dokážu pracovať precízne pri rýchlostiach až 15 km.h-1. S výkonnosťou 1 až 1,2 ha.h-1 na jeden meter záberu súpravy je vďaka tomu možné pri 10 hodinovej pracovnej zmene a 10 m pracovnom zábere založiť porasty na 100 až 120 ha za deň, čo zodpovedá požiadavkám aj veľkých podnikov.

 

Celú analýzu si môžete prečítať v AGROMAGAZÍNe 09/24 na s. 30 – 32.

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

S použitím dostupných zdrojov spracoval: doc. Ing. Jozef Ďuďák, CSc., Moderná mechanizácia v poľnohospodárstve

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov