Čakanie na správnu vlhkosť – častá situácia na slovenských poliach aj v uplynulej žatve. So skladovacou technológiou GGS poľnohospodári čakať nemuseli a do síl mohli voziť napríklad obilniny s vlhkosťami aj viac ako 16 percent. Jednoduchým a lacným prevetraním potom znížili vlhkosť na požadovanú úroveň. Táto technológia dokáže tiež predĺžiť zberový deň, kombajny môžu začínať skôr ráno a neskôr večer končiť. Úrodu tak môžeme dostať rýchlejšie pod strechu s oveľa väčšou istotou zachovania kvality.
Už aj vo viacerých poľnohospodárskych podnikoch na Slovensku sa osvedčila technológia pozberovej úpravy a skladovania GGS. V prepočte na jednu tonu skladovanej komodity ide o ekonomicky zaujímavé riešenie, čo je ešte dôležitejšie v tomto období poznačenom nízkymi výkupnými cenami.
IMRIŠEK, s. r. o., Nitra – Malanta
Už tretiu sezónu používa nové silá, vrátane sušiaceho, Ing. Marek Imrišek pri Nitre. Každá z uplynulých troch sezón bola diametrálne odlišná, či už hovoríme o cenách, úrodách, alebo
priebehu počasia počas vegetácie a zberu. Všetky ročníky mali ale niečo spoločné, vždy sa ukázala výhodnosť investície do novej skladovacej technológie.
„S novými silami ide žatva oveľa plynulejšie. Nevadí, ak naskladníme trochu vlhšiu komoditu, pretože to vieme potom dostať rýchlo v sile na požadovanú vlhkosť. Žatva tak ide rýchlejšie, denný výkon kombajnov sa zvýšil,“ neľutuje Ing. Marek Imrišek investíciu do technológie GGS a dopĺňa ďalšiu výhodu súvisiacu s vyprázdňovaním síl: „Ako jedni z mála dokážeme napĺňať cisterny kamiónov cez potrubie, čo ocenil náš odberateľ dobrým kontraktom.“
V silách nie je žiadny problém skladovať komodity dlhodobo pri zachovaní plnej kvality. „Vlani sme napríklad predávali po 11 mesiacoch repku, ktorú sme naskladnili do síl s vyššou zberovou vlhkosťou,“ hovorí Ing. Marek Imrišek. Dopravník, ktorým napĺňajú silá, sa uplatnil aj pri skladovaní v klasickej hale. Dokázali tu oveľa viac uskladniť v porovnaní s použitím teleskopického manipulátora.
AGROPEX, s. r. o., Sklabiná
V Sklabinej neďaleko Veľkého Krtíša už po roku používania nových síl GGS zdvojnásobili kapacitu. V tomto roku dostavali ďalšie dve silá, každé s kapacitou 700 ton. Súčasťou celej linky je aj sušiace silo. S pomocou technológie GGS dokázali urýchliť žatvu, pretože naskladňujú bez problémov aj obilniny s vlhkosťou 16 %.
Celý článok, doplnený aj o ďalšie skúsenosti z podnikov AGRODRUŽSTVO SENNÉ a LÚČNICA, s.r.o., Lúčnica nad Žitavou, bol publikovaný v AGROMAGAZÍNe 10/2023.
Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.
Silá sú vybavené tiež cyklónom na odsávanie prachu a plynov. Veľkou výhodou je aj možnosť plniť potrubím cisterny kamiónov, okrem klasických návesov.
O naskladnené obilniny s vyššou vlhkosťou sa postará automatický systém GGS. V Sklabinej to oceňujú napríklad pri zbere tvrdej pšenice.
V Sennom oceňujú aj jednoduchú obsluhu systému GGS.