Štvrtok 12.decembra 2024, meniny má Otília, zajtra Lucia

Ostatný týždeň sme videli na európskom trhu stagnáciu cien ošípaných, premenlivý vývoj cien mliečnych komodít a stagnáciu cien ropy.

Ceny jatočných býkov v Nemecku tento týždeň stagnujú, ceny jatočných kráv rastú.

Jatočné ošípané

Nemecké ceny jatočných ošípaných v tomto týždni ostávajú bez zmeny na 1,92 EUR/kg jat. hm. Na dnešnej aukcii na burze ISN v Nemecku opäť nedošlo k obchodnej dohode medzi účastníkmi a keďže absentovali znovu obchody, posledná známa cena zrealizovaného obchodu z tretej dekády novembra ostáva na 1,94 EUR/kg jat. hm.

Nemecký trh však možno momentálne charakterizovať ako bohatý na ponuku, no súčasne je silný aj dopyt, čo drží ceny na stabilných úrovniach.

Dánske ceny jatočných ošípaných tento týždeň pokračujú v stagnácii na 1,58 EUR/kg jat. hm. Ceny v Španielsku na Mercolleide uplynulý týždeň rovnako zostali zafixované na úrovni týždňa predchádzajúceho, teda na 1,57 EUR/kg ž. hm.

Minimálne cenové zmeny zaznamenané v krajinách západnej Európy by mali udržať relatívne stabilné i ceny v štátoch V4.

Slovenské ceny jatočných ošípaných by sa mali v tomto týždni naďalej pohybovať v pásme 1,94 – 2,10 EUR/kg jat. hm.

Čínske farmárske ceny jatočných ošípaných v uplynulom týždni posilnili o 1 eurocent/kg ž. hm. na 2,19 EUR/kg ž. hm. Na burze Dalian ceny futures medzitýždenne oslabili o 67 EUR/t ž. hm. na dnešných 1940 EUR/t ž. hm. a teda sa obchodujú výrazne pod cenami na fyzickom trhu.

Stavy prasníc v Číne podľa dát JCI China pokračujú v náraste už od leta 2024, pričom v októbri vzrástli na 40,6 mil. prasníc. Jatočné spracovanie ošípaných v Číne v roku 2024 poklesne na medziročnej báze približne o 4 %. Súčasný vzostup stavov prasníc však naznačuje na zotavenie produkcie v nasledujúcich mesiacoch. Čínska vláda pritom drží limit optimálneho stavu prasníc v chovoch naďalej na 39 mil. prasníc (ten tento rok znížila z predchádzajúceho benchmarku 41 mil. prasníc).

Farmárske ceny jatočných ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota medzitýždenne vzrástli o 3 %, keď farmári aktuálne realizujú komoditu za 1,93 USD/kg jat. hm. Na trhu futures ceny jatočných polovičiek posilnili o 1,3 % na 1,92 USD/kg jat. hm.

Naďalej sa nachádzame v sezónne poklesnom cenovom období jatočných ošípaných, čo môže vyvíjať tlaky na pokles cien. Ceny odstavčiat v minulom týždni v EÚ zato vzrástli, čo by mohlo byť signálom možnej stabilizácie cien ošípaných v najbližších týždňoch.

Jatočný dobytok

Ceny jatočných býkov (R3) v Nemecku v aktuálnom týždni pokračujú v stagnácii, ktoré ostali medzitýždenne na nezmenenej cene 4,55 EUR/kg jat. hm. Jatočné kravy (O3) si pripisujú nové zisky, keď v tomto týždni posilňujú o 5 eurocent/kg jat. hm. na 4,35 EUR/kg jat. hm.

Trh EÚ: V 47. týždni 2024 priemerná cena jatočných býkov v EÚ-27 (kategórie A/C/Z, trieda kvality R3) medzitýždenne vzrástla o 2 eurocent/kg jat. hm. na rekordných 5,39 EUR/kg jat. hm. Priemerná cena kráv v EÚ-27 (trieda O3) medzitýždenne posilnila rovnako o 2 eurocent/kg jat. hm. na rekordných 4,40 EUR/kg jat. hm.

Slovenské ceny mladých býkov (A) triedy R2 v 43. týždni 2024 medzitýždenne stúpli o 19 eurocent/kg jat. hm. na 4,88 EUR/kg jat. hm. Ceny jatočných kráv v SR medzitýždenne skorigovali nižšie o 25 eurocent/kg jat. hm. na 3,47 EUR/kg jat. hm.

Jatočné kravy by si v tomto týždni mohli pripisovať na európskom i slovenskom trhu mierne zisky.

Mlieko

Ceny mliečnych komodít v EÚ vykazovali ostatný týždeň zmiešaný vývoj. Na trhu futures európske ceny masla na burze EEX klesli medzitýždenne o 125 EUR/t na dnešných 7750 EUR/t. Lacnejšie tuky však zasanovali drahšie bielkoviny. Ceny SOM vzrástli v sledovanom období o 101 EUR/t na 2679 EUR/t. Trhová cena mlieka vypočítaná z ceny masla a SOM tak medzitýždenne stúpla o 0,2 % na 54,49 EUR/100 kg.

Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 47. kalendárnom týždni 2024 sa v medziročnom porovnaní znížili o 2 %. Najväčší producent v EÚ tak pokračuje v spomaľovaní produkcie, čo naznačuje na scenár zotrvania vyšších cien mlieka v nasledujúcom období. Spotové ceny mlieka minulý týždeň klesli medzitýždenne na juhu krajiny o 0,5 EUR/100 kg na 62 EUR/100 kg a na severozápade skorigovali o 1 EUR/100 kg na 60 EUR/100 kg. Holandské spotové ceny mlieka medzitýždenne poklesli pomerne razantne, keď odpísali 3 EUR/100 kg, čím sa dostali pod nemecké ceny, konkrétne na 59 EUR/100 kg.

Ceny mlieka v USA určené na výrobu syrov medzitýždenne opäť strácali, keď klesli o 1,2 % na dnešných 40,83 USD/100 kg. Za ostatné mesiace ceny tejto obchodnej kategórie mlieka poklesli už o 20 %. Dôvodom je, že mliekarne sa aktuálne viac preorientovali na produkciu masla ako syrov.

V Oceánii na dnešnej aukcii mliekarne Fonterra vzrástla priemerná cena zobchodovaných kontraktov mliečnych komodít oproti minulej aukcii z druhej polovice novembra o 1,2 % na 3990 €/t. Ceny masla však klesli o 5,2 % na 6357 EUR/t, čo môže byť prvý signál, že deficit mliečnych tukov na globálnom trhu sa zmenšuje.

Slovenské mliekarne vyplácali v októbri farmárom za surové kravské mlieko v priemere 44,44 EUR/100 kg. Cena tak medzimesačne vzrástla o 1,52 EUR/100 kg. Leví podiel na tomto raste ale mal nárast obsahu mliečnych zložiek v dodanom mlieku. Po prepočte na štandardizované mlieko (3,4 % bielkovín a 4 % tuku) jeho cena vzrástla oproti septembru len o 0,12 EUR/100 kg na 44,20 EUR/100 kg. Slovenské mliekarne tak stále nezapočítavajú do cien nárast cien mlieka, ktorý prebieha v západnej Európe. O to väčší dôvod je preto predpokladať, že cena surového kravského mlieka bude najbližšie mesiace v SR akcelerovať nahor rýchlejšie ako v západnej Európe. AGROMAGAZÍN ponecháva svoj výhľad cien bez zmeny, pričom rozširujeme náš výhľad na mesiac február 2025. Fundamenty nám hovoria, že cena mieri k 50 EUR/100 kg. Uvidíme, ako ale vyhodnotia situáciu naše hlavné mliekarne, ktoré hrajú v slovenskej cenotvorbe prím.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 4 % tuku a 3,4 % bielkovín): december 2024: 48,10 EUR/100 kg, január 2025: 49,00 EUR/100 kg, február 2024: 49,50 EUR/100 kg.

Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): december 2024: 48,05 EUR/100 kg, január 2025: 49,35 EUR/100 kg, február 2025: 47,65 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Ropa Brent pokračuje v cenovom pohybe v úzkom intervale medzi 72 – 74 USD za barel, pričom trh vyčkáva na zasadanie aliancie OPEC+, ktoré má vniesť viac svetla do budúceho zásobovania sveta komoditou. Brent sa dnes obchoduje za 73 USD za barel, čo je totožná cena ako pred týždňom. De facto sa cena ropy dva týždne nepohla z miesta.

Aliancia OPEC+ mala zasadať pôvodne už včera, no napokon stretnutie bolo preložené na štvrtok. Hlavnou témou má byť zachovanie dobrovoľnej redukcie ťažby na strane hlavných producentov v objeme 2,2 mil. barelov denne. Saudská Arábia, ktorá sa podieľa dobrovoľne na redukcii 1 mil. barelmi denne sa nechala počuť, že od decembra zvýši svoju ťažbu, keďže aktuálne prichádza o svoj podiel na trhovom koláči, pretože jej nižšiu produkciu nahradila zvýšená ťažba na strane USA. Napokon sa ale krajina rozhodla v decembri nechať ťažbu bez zmeny. Široký konsenzus trhu pritom je, že OPEC+ nebude navyšovať ťažbu ani v 1.Q.2025, keďže aktuálne spomaľujúci ekonomický rast znižuje i dopyt po rope, resp. spomaľuje rast dopytu po rope, aby sme boli presnejší (v roku 2024 totiž svetová spotreba ropy naďalej rástla).

No sú aj medzi členmi OPEC+ krajiny, ktoré zvyšujú ťažbu napriek svojej dohodnutej kvóte, pričom aktuálne to najviac vidieť na Spojených Arabských Emirátoch. Aj vďaka nim OPEC v novembri 2024 kumulatívne navýšilo ťažbu o 120 tis. barelov denne.

Ropu aktuálne brzdí v raste i silný dolár, pričom ostatné týždne výrazne vzrástla volatilita menových kurzov mnohých krajín voči doláru. Tento trend pritom môže zosilnieť po nástupu D. Trumpa do Bieleho domu, keďže sa hovorí o zavedení importných ciel na strane USA na tovary viacerých krajín. To zrejme zvýši aj cenovú volatilitu ropy.

V tomto týždni bude hlavnou udalosťou štvrtkové zasadanie OPEC. Ak by došlo k prekvapeniam a výška ťažobnej kvóty členov sa zmenila oproti aktuálnemu konsenzu, ropa môže cenovo výraznejšie reagovať. Aktuálne je ale pravdepodobnejší scenár, že komodita bude tento týždeň ďalej oscilovať v okolí súčasných úrovní.

 

Silný dolár oslabuje euro a to sa podpisuje aj na cenotvorbe PHM v Európe. Kým na burzách ceny palív denominované v dolároch ostatný týždeň mierne klesali, efekt zlacnenia blokuje nevýhodnejší prepočítací kurz na eurá. Napriek tomu, za predpokladu, ak by sa ceny ropy aj po štvrtkovom zasadaní OPEC+ výraznejšie nemenili, potom je tu potenciál pre mierne zníženie cien PHM na slovenskom trhu koncom tohto týždňa. Podľa našich prepočtov by ceny nafty mohli klesnúť o 2 eurocent/l na 1,465 EUR/l a ceny benzínu Natural 95 o 1,5 eurocent/l na 1,515 EUR/l.

 

David Karkulín, AGROBIZNIS

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov