Najväčšia krátka stávka za 20 rokov na futures na kukuricu, pšenicu a sóju naznačuje, že pokles cien plodín na trhu môže pokračovať. Zatiaľ čo hedžové fondy zvyšujú svoje stávky na pokles cien, komerční hráči, ktorí nakupujú fyzické obilie popri futures, zvýšili svoje stávky na rast cien (long pozície). Obchodníci s komoditami zvýšili svoje stávky na prepad cien obilia, keďže ostatná úroda viedla k celosvetovej nadprodukcii kukurice, pšenice a sóje. Hedžové fondy a iní špekulanti nazhromaždili čistú krátku pozíciu v objeme 546 000 futures kontraktov na tri plodiny, čo je podľa najnovších údajov Americkej komisie pre obchodovanie s komoditnými futures najväčšia negatívna stávka za takmer 20 rokov.
Futures na kukuricu na CBoT v utorok klesli až na 4,22 USD za bušel a pšenica pod 5,72 USD za bušel, čo je približne o 50 percent menej v porovnaní s maximami, ktoré dosiahli v máji 2022. Sójové bôby klesli až na 11,46 USD za bušel, čo je pokles z viac ako 17 USD v máji 2022. „Takýto dlhodobý negatívny trend priťahuje predajcov nakrátko,“ povedal Ole Hansen, vedúci komoditnej stratégie Saxo Bank. „Pokiaľ trh zostane v klesajúcom trende, krátke pozície sa zachovajú a potenciálne sa dokonca posilnia,“ povedal. Súčasný cenový prepad znamená prudký obrat od roku 2022, keď ceny kukurice, pšenice a sóje prudko vzrástli po rozsiahlej ruskej invázii na Ukrajinu, jedného z najväčších svetových vývozcov obilia. To vyvolalo hladovú krízu v chudobnejších častiach sveta a zvýšilo ceny potravín pre spotrebiteľov v bohatých krajinách. Vysoké ceny však povzbudili pestovateľov obilia, aby zvýšili pestovateľské plochy. Brazília vyprodukovala minulý rok rekordnú úrodu kukurice a sóje, zatiaľ čo Rusko vlani vyviezlo rekordné množstvo pšenice. Ukrajine sa aj napriek blokáde jej čiernomorských prístavov zo strany Ruska podarilo naďalej dodávať väčšinu svojej úrody. „Ceny obilia a olejnatých semien sú v pretekoch smerom ku dnu... pretože exportéri sa vyhrabávajú z masívnej úrody,“ povedal Michael Magdovitz, senior analytik komodít v Rabobank, a dodal, že by to v konečnom dôsledku malo znamenať pokles cien tovaru na pultoch supermarketov.
Zatiaľ čo hedžové fondy zvyšujú svoje stávky na pokles cien, komerční hráči, ktorí nakupujú fyzické obilie popri futures, podľa analytikov zvýšili svoje čisté dlhé pozície – stávky na rast cien. Poľnohospodári sú na termínovom (futures) trhu zvyčajne nastavení na krátke pozície, pretože si fixujú ceny budúcich plodín, aby sa zabezpečili proti poklesu cien. Teraz však držia obilie v skladoch a vsádzajú na rast cien, „pretože cena je totálne nízka, takže nikto nepredáva, a ak nikto nepredáva, nikto nebude siať,“ povedal Magdovitz. Pokles pestovateľských plôch pravdepodobne povedie k prípadnému oživeniu cien, dodal s tým, že čistá dlhá pozícia medzi výrobcami potravín v minulosti vždy predchádzala rastu cien. Pestovatelia v USA podľa najnovších údajov Amerického ministerstva poľnohospodárstva majú znížiť výmeru kukurice o 4 % a pšenice o 5 % v porovnaní s minulým rokom. Menej predvídateľné počasie v dôsledku klimatických zmien a geopolitiky znamená, že súčasné trendy by sa podľa analytikov mohli rýchlo zmeniť. Obrovské špekulatívne stávky na týchto trhoch znamenajú, že keď „nastane cenový odraz, môže byť nakoniec väčší, než ospravedlňujú fundamenty,“ povedal Hansen. „Hedžové fondy budú udržiavať krátku pozíciu, kým im technický alebo fundamentálny výhľad neprikáže, aby to tak nebolo, a to v podstate ponechá trh otvorený fenomenálnemu tlaku na vzostup cien,“ dodal.
Z Financial Times preložil a upravil D. Karkulín