Pilotné pokusy s konopou prebiehajú vo Švajčiarsku od roku 2021. Testuje sa v nich kontrolovaná distribúcia konopy na rekreačné účely. Farmár informuje o výzvach spojených s pestovaním konopy pod holým nebom.
Sladko vonia na poli v Solothurn Jura vo Švajčiarsku. Mathias a kolega strihajú zrelé rastliny konopy veľkými nožnicami a ukladajú ich na vlečku - je deň zberu. Ekologický poľnohospodár potom rastliny odvezie do sušiarne, kde sú zavesené. Veľké odvlhčovače a ventilátory zaisťujú dobré sušenie.
Vo Švajčiarsku sú konopné produkty dostupné iba na čiernom trhu
Mathias je súčasťou pilotného projektu schváleného Federálnym úradom pre verejné zdravie (FOPH). Vo svojom pilotnom projekte, ktorý sa začal v roku 2021, FOPH skúma kontrolovanú distribúciu konopy na rekreačné účely.
Status quo vo Švajčiarsku Vo Švajčiarsku je zakázané pestovať, dovážať, vyrábať alebo predávať konopu. Napriek tomuto zákazu je spotreba rozšírená, čierny trh prekvitá a bezpečnosť spotrebiteľov nie je zaručená. Vzhľadom na túto neuspokojivú situáciu sa parlament rozhodol vytvoriť v zákone o omamných látkach možnosť na obmedzené obdobie desiatich rokov preskúmať vplyv nových regulačných prístupov v súvislosti s nakladaním s konopou. Nová legislatíva umožňuje pilotné skúšky užívania nelekárskej konopy dospelými. Cieľom tohto prístupu je poskytnúť spoľahlivý vedecký základ pre možné rozhodnutia o návrhu nariadenia o konope. (Zdroj: Federálny úrad pre verejné zdravie, FOPH) |
Doteraz mohli spotrebitelia vo Švajčiarsku získať konopné produkty len na čiernom trhu. Je to rozdiel v porovnaní s Nemeckom, kde sa minulý rok rozhodlo o čiastočnej legalizácii konopy.
Pri nákupe na čiernom trhu švajčiarski zákazníci nemôžu spoľahlivo vedieť, aký je tovar. V praxi sú lieky často spojené s inými zdraviu škodlivými látkami. Problematické sú aj neznáme hladiny THC alebo rezíduá pesticídov. V prípade kontrolovaného výdaja sa kvalita konopy musí skúmať v laboratóriu a následne sa testovaná predáva.
Veľa manuálnej práce
Pre Mathiasa, ktorý vedie ekologickú farmu ako vedľajšiu činnosť, je účasť na pilotnom projekte zaujímavým experimentom. Len pred tromi mesiacmi dostal mladé rastliny konopy od partnerskej spoločnosti, ktorá sa špecializuje na výrobu organickej konopy. Získala špeciálne povolenie od FOPH na pestovanie a šľachtenie rastlín konopy, a preto môže dodávať konopu na rôzne pilotné skúšky vo Švajčiarsku.
Úlohou poľnohospodára je pestovať, zbierať a sušiť rastliny na poli. Zozbieraný materiál sa odovzdáva vo forme sušených kvetov. Väčšina prác Mathiasa sa teda vykonáva po zbere - rastliny sa zbierajú aj vešajú ručne. Tiež ručne odstraňuje listy z rastlín konopy, odreže kvety a kontroluje, či neobsahujú plesne. Takže je to veľa manuálnej práce.
Kontrola kvality a vysledovateľnosti
V rámci kontrolovanej distribúcie konopy sú monitorované a prísne kontrolované dodávateľské reťazce od semien až po distribúciu produktov. Nariadenie: Platí maximálna hodnota THC 20 % s toleranciou. Musí byť zaručená vysledovateľnosť konopných produktov.
Poveternostné podmienky a výber odrôd sú rozhodujúce
Pestovanie konopy na ekologickej farme je zároveň odrodovým experimentom. Mathias pestuje asi desať rôznych odrôd. Sú zrelé na zber v rôznych časoch.
Mathias a jeho pomocníci vysadili celkovo 830 rastlín. Okolo konopného poľa je plot s dvojitým pletivom s poplašným systémom a kamerovým dohľadom. Riziko krádeže je príliš veľké. So svojou prvou úrodou je mierne spokojný: "Keďže to bol môj prvý rok kultivácie, nemôžem to ešte porovnávať." Z experimentu však získal veľa poznatkov, ktoré môže aplikovať v súčasnej kampani zberu a sušenia. Konopa je v podstate veľmi nenáročná na starostlivosť. Samičie klony, teda odrezky, sú však náchylnejšie na plesne.
"Vo Švajčiarsku máme veľmi odlišné poveternostné podmienky, ktoré môžu mať veľký vplyv na všetko od prípravy pôdy až po výsadbu a zber zrelých rastlín," vysvetľuje farmár.
Treba zachytiť správny čas zberu
Rád by sa držal pestovania iba jednej odrody. "Bola to veľká výzva zachytiť správny čas zberu pri rôznych odrodách," hovorí Mathias.
Rastliny konopy majú rôzne časy dozrievania. Odroda musí byť tiež špecificky prispôsobená umiestneniu a produkcii na otvorenom poli.
Hlavnú úlohu v experimentoch zohrávajú spotrebitelia
Okrem výrobcov sa experimentu zúčastňujú aj spotrebitelia. Vo Švajčiarsku v súčasnosti prebieha sedem schválených pilotných testov.
Z Topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC – VÚŽV Nitra
Snímky: jba/LID Švajčiarsko