tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Streda 30.oktobra 2024, meniny má Šimon/Simona, zajtra Aurélia

V tomto období pravidelne informujeme o pripravenosti skladovania a pozberovej úpravy hlavných rastlinných hospodárskych plodín. V minulých rokoch išlo viac menej o pravidelne sa opakujúce informácie nevybočujúce z rutinných konštatácií bez akýchkoľvek mimoriadnych a závažných problémov.

Vojna na Ukrajine, energetická kríza, ich dozvuky a vysoká volatilita cien týchto sledovaných komodít však dramaticky zmenili situáciu aj v tejto oblasti. Máme obavy, že k týmto problémom môže pribudnúť aj tzv. „mokrá žatva“, ozimných plodín so všetkými jej negatívnymi dôsledkami.

Štandardné zásoby v skladoch

Všeobecne sa s blížiacou úrodou sklady vyprázdňujú, technologicky a hygienicky pripravujú na úrodu novú. Precháza sa so zásobami v objemoch 350 – 500 tis ton v závislosti od výšky ročnej úrody ako aj exportných kapacít. Veľmi dôležitá je aj časová os nakladňovania súvisiaca s dozrievaním a zberom jednotlivých plodín. Tá prebieha pravidelne a to – začiatkom júla sa naskladňuje repka a ozimný jačmeň v objemoch okolo 640 – 660 tis. ton. V mesiacoch júl a august prichádza z polí najväčší objem hmoty v podobe jarného jačmeňa, pšeníc a ostatných hustosiatych plodín v objeme od 2,4 do 2,7 mil. ton. V týchto mesiacoch je najvyšší nápor na pozberové linky a naskladňovanie. Ako posledné komodity sa naskladňujú do skladov slnečnica, sója a kukurica a to v objemoch od 1,5 do 2,0 mil. ton. Tieto komodity si však spravidla vyžadujú vyššie nároky na pozberovú úpravu, najmä sušenie. Týmto dochádza aj vyšším nárokom na čas uskladnenia, nakoľko proces sušenia si vyžaduje dlhšiu dobu.

Dôležitá je aj kapacita skladov z hľadiska produkčných oblastí z pohľadu regiónov. Najvyššie kapacitné zastúpenie je v Nitrianskom kraji – 35 %, kraji Trnavskom 21 % a kraji Košickom 17 %, čo spravidla kopíruje potenciál úrod.

V nasledujúcom štatistickom období nevylučujeme určité zmeny, nakoľko dochádza po mnohých rokoch k celkovej revízii respondentov, čím predpokladáme, že sa upresnia tieto údaje v súbore štatistických informácií. Predpokladáme, že ku spresneniu dôjde od roku 2024.

Pozberová úprava

Energetická kríza a jej dopady na zvýšených cenách na nákladoch podieľajúcich sa na pozberovú úpravu, režim skladovania a sušenia bola pre náš zväz tiež jednou z priorít. Je potešiteľné, že už nie je potrebné v tomto roku vôbec riešiť dostatok plynu pre naše veľkokapacitné sušierenské zariadenia. Čo však ostáva ako problém, je jeho cena. Očakávame mierne znižovanie jej ceny, avšak znižovanie nedosiahne úroveň spred rokov 2020. Obdobne je to aj v prípade cien elektrickej energie.

Dovozy z Ukrajiny

Pokiaľ hodnotíme negatívne dopady na dovozy rastlinných komodít z Ukrajiny, tieto sa v tomto roku nejavia až tak výrazne. V roku 2022 a 2023 sme mali veľké problémy vôbec pred úrodou 2023 vyprázdniť naše sklady. Ani nie tak z dôvodu naskladneného obilia z tejto lokality, ale z dôvodu zastavenia predajov našich komodít na tradičné odbytištia. Pokiaľ bolo pred úrodou v roku 2023 na našich skladoch uskladnených okolo 0,8 – 1,0 mil. ton, v súčasnej dobe sú sklady vyprázdnené na štandardne nevyhnutné zásoby v objeme 0,4 – 0,6 mil. ton. Pomohla k tomu všeobecná situácia v EÚ, kedy aj veľkí producenti začali dôrazne kritizovať negatívne dopady naplnenia týchto komodít v priestore EÚ. Z tohto pohľadu sme optimisti a predpokladáme, že nemali by v žatevnom období roku 2024 nastať výraznejšie komplikácie.

 

Celú analýzu si môžete prečítať v AGROMAGAZÍNe 08/2024 na s. 30-31.

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

Ing. Marian Uhrík, Zväz výrobcov krmív skladovateľov a obchodných spoločností 

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov