V stredu 15.11. 2023 sa po skončení prednášky riaditeľky direktoriátu OECD pre obchod a poľnohospodárstvo Marion Jansen a vedúceho analytika poľnohospodárskych politík OECD Hubertusa Gaya konalo ich stretnutie stretli so slovenskými novinármi.
Slovenských novinárov zaujímali praktické otázky dopadu aktuálne dvoch najväčších vojnových konfliktov na svete (Rusko - Ukrajina, Izrael - Palestína). Hoci prvotný vplyv rusko-ukrajinského konfliktu už opadol, pokračuje prerozdelenie úlohy dvojice veľkých exportérov potravín (Rusko a Ukrajina) a v prípade Ruska aj energetických surovín. Vplyv na ceny energií zosilňuje najmä aktuálny izraelsko-palestínsky konflikt. Energetický šok postihol viac krajiny, ktoré neplatia eurom. Kurzové rozdiely spôsobujú obrovské problémy najmä v rozvojovom svete. Pomoc pre ukrajinských exportérov komodít prišla ešte vlani prostredníctvom tzv. koridorov solidarity, avšak podľa slov pani Jansen je potrebné zintenzívniť rokovania medzi OECD a Ukrajinou a nadviazať významnejšiu spoluprácu s Ukrajinou.
Veľkou výzvou pre agro-potravinársky sektor je naplnenie potrieb rastúcej svetovej populácie pri zachovaní záväzkov na eliminovanie klimatickej zmeny. Snaha uživiť rastúcu populáciu sveta vo svetle ambicióznych environmentálnych politík je o to ťažšia, že v nasledujúcom desaťročí by sa mala globálna produkcia potravín zvýšiť o 28 %. Prístup jednotlivých štátov (resp. ich združení) k tejto problematike je pomerne rozdielny, preto je úlohou OECD podrobná analýza týchto politík a hľadanie riešení, akým spôsobom zladiť predstavy vedení zástupcov agrárnych rezortov a rezortov ochrany životného prostredia (ale aj environmentálnych organizácií). Pri posudzovaní uhlíkovej stopy producentov potravín je podľa OECD dôležité zostaviť objektívnu metodiku jej výpočtu, pretože tento aktuálny parameter môže v niektorých štátoch limitovať tieto firmy pri ich prístupe ku komerčným úverom a tiež obmedzovať ich vstup na burzu cenných papierov.
Marián Dukes, AGROBIZNIS