Štvrtok 12.decembra 2024, meniny má Otília, zajtra Lucia

V minulom storočí mali reprodukčné technológie veľký vplyv na zlepšenie populácií hovädzieho dobytka. Najväčší význam malo zavedenie umelej inseminácie. Nasledoval prenos embryí.

Nukleové programy sa vyznačujú obmedzeným počtom samíc s vynikajúcim genómom. Potenciálne sú to matky budúcich plemenníkov. Jedným z cieľov chovateľov zvierat je genetické zlepšenie úžitkovosti v čo najkratšom čase.

Roden rozdelil chov nukleových stád do dvoch tried (uzavreté a otvorené). Rovnako ako v tradičnej pyramíde, v uzavretom nukleovom systéme existoval jednosmerný tok génov, zhora nadol. Zdrojom kumulatívneho genetického pokroku v komerčnej populácii bolo zlepšenie v populáciách nukleových stád.

V prípade systému chovu s otvoreným nukleovým stádom gény prúdia z oboch smerov, tj. smerom nadol z nukleového do iného nižšieho stáda a smerom nahor z nižšieho do vyššieho stáda (nukleus). Základnou myšlienkou otvoreného systému chovu nukleových stád (ONBS) s použitím viacnásobnej ovulácie a prenosu embryí (MOET) je vytvoriť elitné stádo (alebo niekoľko elitných stád) samcov a samíc a vykonať intenzívny výber a testovanie v rámci stáda.

Podľa Nicolla je schéma šľachtenia nukleových stád založená na princípe, že v každom stáde je malý počet geneticky výnimočných zvierat, ktoré, ak sa spoja, vytvoria stádo, ktorého priemerná genetická hodnota je oveľa väčšia ako v ktoromkoľvek z prispievajúcich stád. Na zvýšenie celkovej genetickej hodnoty plemena sa používajú šľachtiteľské systémy. Multiple ovulation embryo transfer (MOET) bol zavedený asi 25 rokov po zavedení umelej inseminácie a prvýkrát sa použil na zvýšenie počtu synov na matku býka, čím sa ďalej zvýšil genetický pokrok (Cunningham, 1976). Nicholas a Smith (1983) boli prví, ktorí opísali systém, v ktorom sa MOET použil na vytvorenie skutočného hierarchického rozmnožovacieho nukleového stáda. MOET je technológia, ktorá zahŕňa superovuláciu, oplodnenie a vývoj embryí, krátkodobú in vitro kultiváciu embryí, zmrazenie embryí a prenos embryí.

Je prospešný, pretože zvyšuje počet potomkov produkovaných elitnými samicami (najvýhodnejšie v prípade veľkých prežúvavcov), a teda je možné ho využiť pri zvyšovaní početnosti populácie vzácnych alebo ohrozených plemien, v zachovaní živočíšnych genetických zdrojov ex situ, testovaní potomstva samíc a zvyšovaní miery genetického zlepšovania v šľachtiteľských programoch.

                   

Poďakovanie

Tento príspevok vznikol vďaka podpore v rámci OP Integrovaná infraštruktúra pre projekt NUKLEUS 313011V387, spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Celý článok nájdete v decembrovom vydaní Slovenského CHOvu na s.14.

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

Ing. Andrea Mrekajová, PhD.

NPPC – VÚŽV Nitra

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov