Medzany sú známe hlavne chovateľom hovädzieho dobytka. Šľachtiteľský chov dojníc Petra Kijovského už roky dominuje v našej súťaži NAJ slovenský chov.
Tento mladý chovateľ získal už pred rokmi aj ocenenie NAJ agromanažér. Momentálne je šéfom prešovskej regionálnej poľnohospodárskej komory. O chotár sa stará príkladne, čo sme mali možnosť vidieť i tentokrát.
Na okraji obce nás zaujala aj parádna parcela so zemiakmi. Pri otvorení podujatia som to aj spomenul (moderovali ho spolu so mnou NAJ agro dievča Kristína Zlejšia a NAJ agro chlapec Jakub Mokoš), že také nemáme ani vo vlastnej záhrade.
Len čo sme zišli z tribúny, pustil sa so mnou do reči jeden z miestnych gazdov. „Áno, zemiaky sem patria, vždy sa tu pestovali. Ja som s tým už skončil. Nedokážem ich zachrániť pred premnoženou zverou. Kolega Vaňo ich osobne stráži, odháňa divú zver vlastným telom.“ Je to problém, ktorí majú poľnohospodári naprieč Slovenskom.
Potom sme chvíľu debatovali s chovateľkou oviec spod Choča Luciou Luptákovou (vlani bola na výstave Agrokomplex súčasťou nášho formátu #dotkni_sa_života a uži si tradičné chute. Ich hlavným problémom je pracovná sila. No nevzdávajú sa. Chočské nite, parenice a oštiepky predávajú cez automaty, nájdete ich aj v Bratislave i Nitre v predajniach plnochutných potravín Yeme. Diskutovali sme o možnosti získať Chránené zemepisné označenie pre tieto jedinečné produkty a vyrábať ich z mlieka nášho národného plemena – slovenskej dojnej ovce.
Medzitým sa priestory, pripravené organizátormi, rýchlo plnili ľuďmi prichádzajúcimi aj z blízkeho krajského mesta Prešov. A práve mestské deti musia vidieť, čo všetko predchádza napríklad tomu, aby mohli jesť chutnú zmrzlinu či jogurt. Maketa dojnice – Maliny - bola deťmi doslova „podstlatá“. Obrovská radosť v očiach, keď z jej umelých ceckov vystrekli prvé prúdy bielej tekutiny. Organizátori ju nestíhali dolievať.
Potom Maline dali zabrať súťažiaci z 3 tímov ASYF-ákov (z ČR, Poľska a Slovenska). Za 2 minúty (dojili štyria členovia každého tímu po 30 sekúnd) víťazi tejto kategórie – slovenskí mladí farmári -dostali z Maliny temer 5 litrov. Skvelý výkon, blahoželáme. Aj k celkovému víťazstvu v tomto ročníku, pozostávajúceho okrem dojenia z cúvania traktorom na čas a udržania sa v sedle ródeo býka. Súťaž v pílení dreva musela byť zrušená – hneď prvá dvojica na tvrdom dreve zlomila pílu.
Atrakcií bolo neúrekom, kultúrny program šitý na mieru rodinám s deťmi. Organizátori, ale aj všetci dobrovoľníci, ktorými sa to tu hmýrilo, si zaslúžia veľké poďakovanie. S NAJ agro dievčaťom a NAJ agro chlapcom sa tešíme, že sme dostali dôveru toto podujatie otvoriť a organizovať priebeh súťaže 3 medzinárodných tímov, zložených z mladých farmárov.
Ján Huba, AGROBIZNIS
Snímky: Štefan Ščecina, AGROBIZNIS