Predseda SPPK v jemu charakteristickom veľmi dobre počúvateľnom vystúpení, rozdelenom do 4 okruhov (ekologizácia SPP, Ukrajina v EÚ, politická situácia u nás, aktuálna situácia vo vyplácaní priamych platieb) poukázal na aktuálne otázky, reflektujúce náš agrosektor.
Stretnutie s poľnohospodárskymi manažérmi – svojimi klientmi - už tradične zorganizovala Tatra banka. Tentokrát v netradičnom prostredí – v oponickom kaštieli.
SPPK sa dlhodobo snaží zmierniť rozhodnutia spojené s prílišnou ekologizáciou na úrovni EÚ, ktoré by mohli viesť k výraznému poklesu výkonnosti poľnohospodárstva a znížili by produkciu agrokomodít. Tento apel (nielen zo Slovenska) bol vypočutý a došlo k zmenám v pôvodných návrhoch, súvisiacich i s redukciou používania pesticídov.
Pri plánovanom vstupe Ukrajiny do EÚ bude poľnohospodárstvo „obetným baránkom“. Celá EÚ sa na to z hľadiska vplyvu na agrosektor musí dôkladne pripraviť. Prijaté riešenia musia byť preto celoeurópske. Aj náš agrosektor sa na túto situáciu musí nachystať. To by malo byť hlavnou témou našich diskusií a rozhodnutí. Kedysi vstupovalo na trhy EÚ 800 tis. ton ukrajinského obilia, teraz je to 6 mil. t.
Aktuálnou otázkou, súvisiacou novým vedením MPRV SR, je predovšetkým výška národných podpôr. Minulý rok boli štedré. Ak v roku 2024 dosiahnu výšku 100 mil. eur, otvoríme šampanské – dodáva šéf SPPK.
Akcia zorganizovaná Tatra bankou sa v kaštieli Oponice konala 23. novembra. Vtedy ešte nebola známa informácia o vyplácaní priamych platieb. Emil Macho zdôraznil, že táto téma bude zrejmá v najbližších dňoch. Ukázalo sa, že reálny je veľmi zlý variant. Do konca roka 2023 bude vyplatených len okolo 40 % týchto pre poľnohospodárov esenciálnych financií.
Predrečníkom E. Macha bol analytik Tatra banky Tibor Lörincz. Ako makroekonóm poukázal hlavne na narastajúci dlh Slovenska a hrozby s tým spojené (požičiavame si za rovnaké peniaze ako Grécko). Ďalší problém vidí v starnutí populácie a nutnosti tento problém racionálne riešiť (nastaviť jasné pravidlá legálnej migrácie). Pri tejto téme nastal v auditóriu šum a bolo počuť názory, že je to možné riešiť automatizáciou procesov v poľnovýrobe, spojených so znížením potreby pracovnej sily.
Ján Huba, AGROBIZNIS