Vývoz kukurice z Ukrajiny cez pevninu vedie k plným skladom v Európe a drastickému poklesu cien. Pestovatelia kukurice čelia existenčnej kríze, pričom neexistuje žiadna kompenzácia.
Na pozvanie Poľského združenia pre kukuricu (PZPK) sa koncom mája v poľskej Poznani stretli členovia Európskeho združenia výrobcov kukurice (CEPM).
Stretnutie bolo zamerané na súčasné poveternostné podmienky, ktoré nie sú pre kukuricu v žiadnom prípade optimálne. Dlhé obdobia horúčav a sucha v celej Európe sú pre pestovanie kukurice v Európe čoraz väčšou výzvou.
Vo Francúzsku sa intenzívne diskutuje o možnosti vybudovania vodných retenčných zariadení na uskladnenie zrážok z období dažďov na neskoršie zavlažovanie porastov kukurice. Krajiny Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Bulharsko sa naďalej zaoberajú rozhodnutím EÚ zrušiť clá na ukrajinský dovoz pšenice, kukurice, jačmeňa, hydiny, vajec a cukru. Toto rozhodnutie bolo prijaté po začatí vojny na Ukrajine s cieľom zabezpečiť obchod s týmito výrobkami bez ohľadu na situáciu týkajúcu sa čiernomorskej trasy.
Drastický pokles cien domácich výrobkov
Kombinácia pozastavenia ciel a neistej situácie na Čiernom mori, ktorá vyvrcholila nedávnym vypovedaním dohody o obilí zo strany Ruska, viedla k masívnemu nárastu (+ 300 %) ukrajinského obchodu cez pozemné trasy do susedných európskych krajín.
Nekontrolovaný prílev spôsobil drastický pokles cien domácich výrobkov a plné sklady obchodných spoločností, takže chýbali skladovacie kapacity pre tovar domácich výrobcov.
V dôsledku toho sa poľnohospodárske podniky pestujúce kukuricu čoraz častejšie ocitajú v existenčnej kríze, pretože podľa názoru predstaviteľov krajiny návrhy Európskej komisie na odbremenenie poľnohospodárskych podnikov v týchto krajinách a vyplácanie kompenzácií nie sú dostatočne ďalekosiahle a situácia so skladovaním sa dlhodobo nevyrieši.
Z topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra
Snímka: picture alliance / Westend61 | Uwe Umstätter