Štvrtok 12.decembra 2024, meniny má Otília, zajtra Lucia

Podľa rozpracovaného návrhu nariadenia už Európska komisia nechce klasifikovať techniky ako Crispr/Cas ako genetické inžinierstvo, ak by sa výsledky dali dosiahnuť aj konvenčne.

Po mnohých rokoch, počas ktorých sa Brusel postavil proti reklasifikácii nových šľachtiteľských technológií ako GMO, sa teraz zdá, že zmena paradigmy je bezprostredná. Rozhodnutie malo padnúť v júli a teraz sú známe prvé podrobnosti.

S Crispr/Cas by sa malo zaobchádzať ako s konvenčným chovom

Podľa agentúry DPA existuje návrh nariadenia Európskej komisie, podľa ktorého majú byť niektoré geneticky modifikované rastliny vyňaté z prísnych pravidiel EÚ pre genetické inžinierstvo. Ovplyvnilo by to rastliny, ktoré vznikli napríklad pomocou génových nožníc Crispr/Cas, ak by takáto odroda mohla vzniknúť aj konvenčnými šľachtiteľskými metódami, ako je kríženie alebo selekcia.

Ako uvádza dpa, tieto by spadali do takzvanej kategórie 1 rastlín vyšľachtených pomocou nových techník šľachtenia. Podľa projektu budú pre ekologické poľnohospodárstvo naďalej platiť prísne pravidlá genetického inžinierstva. V článku 8 návrhu sa uvádza: Členské štáty neuložia požiadavky zakazujúce alebo obmedzujúce zámerné uvoľnenie alebo uvedenie rastlín typu 1 na trh, ktoré sú výsledkom nových techník šľachtenia.

Frontálny útok na európske poľnohospodárstvo

Poslanec Zelených v Bundestagu Karl Bär to považuje za „frontálny útok“ na model európskeho poľnohospodárstva. „Rastliny až s 20 genetickými modifikáciami by sa mali považovať za rovnocenné s konvenčne šľachtenými rastlinami,“ vysvetlil pre „eu-info.de“ vyštudovaný poľnohospodársky ekonóm. Patria sem zmeny, ktoré ďaleko presahujú možnosti klasických odrôd. Potraviny z týchto rastlín by skončili na tanieroch spotrebiteľov bez toho, aby boli označené. Návrh by znamenal koniec ekologického poľnohospodárstva, varuje Bär. To by sa muselo s narastajúcou námahou chrániť pred kontamináciou, napríklad semenami rozfúkanými vetrom.

Obava z konca poľnohospodárstva bez GMO

Pracovná skupina pre vidiecke poľnohospodárstvo (AbL) je z rovnakých dôvodov pobúrená. Podľa expertky na genetické inžinierstvo AbL Annemarie Vollingovej by takmer úplná deregulácia „nových geneticky upravených rastlín“ znamenala koniec konvenčného a ekologického poľnohospodárstva bez genetického inžinierstva. Ak návrh prejde, právo na výrobu bez GMO a zásada predbežnej opatrnosti platná v EÚ by bola narušená.

Vollingová sa tiež obáva vlny patentovania nových odrôd, čo by drasticky zvýšilo konkurenciu pre malých a stredných šľachtiteľov aj preto, že by bol výrazne obmedzený prístup k šľachtiteľským zdrojom.

 

Z topagrar.com preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra

Snímka: picture alliance /AGRAR-PRESS|ap)

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov