Ekonomika prechádza cyklami. V každej fáze cyklu sa pritom darí inak jednotlivým aktívam – dlhopisom, akciám a komoditám. Tie sú navzájom cez finančné toky prepojené. V ktorej fáze sa nachádzame teraz a čo to znamená pre ceny komodít?
Fázy ekonomického cyklu vs. ceny aktív
Ceny plodín počas marca výrazne klesali a to napriek tomu, že po stránke fundamentov (t.j. z pohľadu bilancie medzi ponukou a dopytom) sa toho veľa nezmenilo. Ako sme už mnohokrát naznačili, ceny komodít sa však neriadia len výlučne dianím na strane ponuky a dopytu (aj keď tento faktor je pre ceny veľmi dôležitý), ale i širším kontextom diania v oblasti makroekonomickej situácie. Kapitál prúdi hlavnými triedami dôležitých aktív, ktorými sú dlhopisy, akcie a komodity. Kľúčové pritom je, že v každej fáze ekonomického cyklu láka viac kapitálu jedna skupina aktív na úrok tej druhej, resp. tretej. Tento tok kapitálu v každej fáze cyklu má svoju postupnosť, aj keď treba povedať, že táto nesleduje vždy striktnú trajektóriu. Nie nadarmo sa hovorí, že ekonomika je ako živý organizmus, ktorý sa neustále vyvíja a na ktorú vplývajú rozhodnutia veľkého množstva účastníkov trhu, ktorí nerobia vždy len racionálne rozhodnutia, ale často aj na základe emócií.
Ekonomický cyklus môžeme na základe publikácie Johna J. Murphyho s názvom Intermarket technical analysis rozdeliť do 6 fáz. Vo fáze 1, ktorá znamená koniec ekonomického rastu a začiatok recesie, začnú stúpať ceny dlhopisov( a tým klesať ich úroky), zatiaľ čo ceny akcií a komodít klesajú. S postupom recesie a úvodu novej expanzie (fáza 2) ďalej rastú ceny dlhopisov, no začínajú už rásť i ceny akcií, zatiaľ čo ceny komodít pokračujú v poklese. Keď ekonomika začne znovu expandovať (fáza 3), obrat zaznamenajú i komodity a sme vo fáze, kedy simultánne rastú ceny dlhopisov, akcií a komodít. Keď sa vo fáze 4 (silný ekonomický rast) začnú objavovať inflačné tlaky, ceny dlhopisov zaznamenajú vrchol a začnú klesať (rastú ich úroky), súčasne ale v tejto fáze ďalej rastú ceny akcií ako aj ceny komodít. Vo fáze 5 ako postupne ekonomický rast dospieva, začína proces tvorby vrcholu cien akcií a ich obrat (ceny dlhopisov už klesajú), čo vedie k ďalšiemu presmerovaniu tokov financií do komodít a teda v tejto fáze rastú už len ceny komodít. A potom prichádza fáza 6 (koniec expanzie), keď sa končí rast cien komodít a všetky tri aktíva cenovo padajú.
Kde sa nachádzame a čo to znamená pre ceny komodít?
Majme na pamäti, že nie je vždy úplne jednoznačné identifikovať konkrétnu fázu ekonomického cyklu, keďže na proces vplýva veľa faktorov. S najväčšou pravdepodobnosťou sa však momentálne nachádzame na pomedzí medzi fázou 6 (koniec expanzie) a fázou 1 (začiatok recesie). Centrálne banky v marci 2023 ďalej dvíhali úroky, čo naznačuje, že ceny dlhopisov ešte môžu klesať( ich úroky rásť) a súčasne klesajú ceny akcií ako aj ceny komodít (fáza 6). Nedávne vyhlásenie insolvencie troch veľkých bánk v USA a Európe však vytvorilo na trhu veľký finančný stres. A tak napriek tomu, že centrálne banky zvyšujú sadzby, došlo na dlhopisovom trhu k citeľnému poklesu úrokov a tým aj obratu cien dlhopisov k rastu (fáza 1). Pred nami je tak s veľkou pravdepodobnosťou recesia – na čo už niekoľko mesiacov poukazuje silne prevrátená forwardová výnosová krivka amerických dlhopisov, ktorá sa však po preukázaní problémov v bankovom sektore začala prudko obracať späť do normálu. Ako ukazuje historický vývoj, práve tento proces návratu do normálu signalizuje, že spravidla do 2 až 4 mesiacov dorazí ekonomická recesia.
V AGROMAGAZÍNe dlhodobo poukazujeme na riziko príchodu recesie, no hlavne na fakt, že počas recesie ceny komodít spravidla klesajú. Ak si zoberieme do úvahy fakt, že sa nachádzame ešte len v úvode fázy 1 ekonomického cyklu, potom je pred nami ďalší pokles cien akcií ako aj komodít. Cenové dno komoditného trhu pritom môže prísť až po zaknihovaní dna na akciovom trhu. Inými slovami, ceny komodít majú v tomto momente stále priestor pre svoj ďalší pokles.
Celú analýzu si môžete prečítať v AGROMAGAZÍNe 4/2023 na s.11.
Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.