Brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva nedávno povedal, že Európska únia by mala prestať prijímať protekcionistický postoj, ak chce dosiahnuť dlho odkladanú obchodnú dohodu s blokom Mercosur.
EÚ a blok Mercosur Argentína, Brazília, Paraguaj a Uruguaj ukončili rokovania v roku 2019, dohoda však bola pozastavená pre obavy z odlesňovania Amazonky a záväzku Brazílie konať proti klimatickým zmenám. Lula, ktorý bol zvolený minulý rok, prisľúbil, že prepracuje klimatickú politiku svojej krajiny.
Komisia navrhla pripojiť k dohode prílohu s uvedením záväzkov v oblasti odlesňovania a iných oblastí udržateľnosti a čaká na odpoveď združenia Mercosur. „Dodatočný list, ktorý EÚ poslala Mercosuru, je neprijateľný, pretože trestá každú krajinu, ktorá nedodržala Parížsku dohodu," povedal Lula na tlačovej konferencii v posledný deň svojej cesty do Talianska. „Ani oni (EÚ) nedodržali Parížsku dohodu“.
Lula povedal, že blok Mercosur pripravuje svoju odpoveď a vyzval krajiny EÚ, aby boli "citlivejšie a pokornejšie". Lula najbližšie pocestuje do Francúzska a očakáva sa, že sa stretne s prezidentom Emmanuelom Macronom. Francúzsko uviedlo, že čaká, či Lulov návrat k moci umožní pokrok v otázkach klímy a odlesňovania, ktoré zostávajú pre Paríž červenými čiarami v akejkoľvek obchodnej dohode medzi EÚ a Mercosurom.
„Mám v úmysle hovoriť s Marcronom, pretože Francúzsko je veľmi tvrdé pri obrane svojich poľnohospodárskych záujmov. Je úžasné, že bránia svoje poľnohospodárstvo, ale musia pochopiť, že aj ostatní majú právo brániť svoje," povedal Lula. Dodal: „Je dôležité, aby sa každý vzdal svojho protekcionizmu, aby sme mohli vybudovať možnosť dohody, ktorá zlepší situáciu EÚ a Južnej Ameriky."
Začiatkom tohto mesiaca Komisia uviedla, že by nebolo múdre opätovne rokovať o častiach navrhovanej dohody o voľnom obchode s Brazíliou a ďalšími krajinami bloku Mercosur, keďže dosiahnutie počiatočnej dohody trvalo dve desaťročia. Brazília aj Európska komisia dúfajú, že tento obchod dokončia do konca roka.
Z thecattlesite.com preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra
Snímka: thecattlesite