tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 08.septembra 2024, meniny má Miriama, zajtra Martina

Plodiny:
Prvá dekáda októbra priniesla cenám agrokomodít ako v USA, tak i v Európe nádych v podobe zastavenia cenovej korekcie, pričom ceny obilnín a kukurice už klesali len veľmi pomaly (1-3 EUR/t).

Neplatilo to pre ceny olejnín(sója, repka), ktoré, predchádzajúca citeľnejšia korekcia cien prinútila k opätovnému miernemu rastu. Ten však ostáva opatrný, keďže čoraz viac správ signalizuje na spomaľujúcu svetovú ekonomiku. Najnovšie už i Medzinárodný menový fond zredukoval pre budúci rok globálny rast ekonomiky z 3,9 % na 3,6 %. Súčasne varoval, že zlyhanie v oblasti riešenia dlhovej krízy v EÚ, resp. tzv. fiškálneho útesu v USA, môžu svetovú ekonomiku dostať do hlbokej recesie. Toto vo všeobecnosti nie sú dobré správy pre ceny komodít a je to cítiť i na cenách ropy, ktoré klesali i v minulom týždni. To, samozrejme, má vplyv i na ceny olejnín. Tie však neklesajú, nakoľko momentálne stále ostáva neistá situácia ohľadom najbližšieho vývoja ich zásob vo svete. Opatrnosť prejavujú i špekulatívni investori, ktorí aj počas minulého týždňa znižovali svoje stávky na budúci rast cien pri všetkých hlavných komoditách. Najciteľnejšie pri sóji (pokles o 7,1 tis. čistých dlhých pozícií), pšenici (pokles o 6,4 čistých dlhých pozícií) a najmenej pri kukurici (pokles o 1,4 tis. čistých dlhých pozícií. Ceny kukurice majú za sebou výraznejšiu cenovú korekciu, čo je okrem iného i výsledok úpadku dopytu (export, výroba bioetanolu), tak ako AGROMAGAZÍN avizuje už dlhšie. Pre ceny agrokomodít bude kľúčová štvrtková správa USDA o Odhade svetovej ponuky a dopyte po agrokomoditách za október. AGROMAGAZÍN počíta, že USDA v nej mierne navýši očakávania úrody kukurice a sóje, no súčasne že správa bude negatívnejšia na celkovú očakávanú bilanciu svetových zásob pšenice. Rusko začalo s predajom pšenice z intervenčných zásob, aby znížilo domácu cenu komodity. Tá je momentálne už nekonkurencieschopná na svetovom exportnom trhu, čo znamená, že Rusko pre tento rok už definitívne skončilo so svojimi masívnymi exportmi. De facto to teda vyzerá tak, že správa USDA bude mať ambíciu mierne tlačiť nadol ceny kukurice, no naopak negatívnejší výhľad pre ceny pšenice podrží i ceny kukurice. V prípade, že USDA by zredukovalo i výhľad úrody kukurice a sóje v USA, tak zrejme môžeme vidieť na trhu vo štvrtok večer a piatok cenovú rally plodín smerom nahor. Pripomeňme si, že analytici Goldman Sachs ešte očakávajú do konca roka jednu cenovú špičku agrokomodít, preto nie je vylúčený ani tento scenár. AGROMAGAZÍN teda pre aktuálny týždeň očakáva pokračovanie neutrálneho cenového vývoja plodín, pričom negatívne správy pri kukurici a sóje môžu naštartovať cenový rast. Ako sme už spomenuli, myslíme si ale, že USDA príliš nebude hýbať s očakávaniami výšky úrody kukurice a sóje.
Nateraz tak ceny majú stále ambíciu ostať na vysokých úrovniach, varujeme však pred veľkými výzvami, ktorým budú čeliť politici v USA i Európe v nasledujúcich dvoch mesiacoch (po voľbách v USA). Očakávame pokračovanie spomaľovania svetovej ekonomiky, čo dáva minimálne šance pre ďalší rast cien agrokomodít (výnimkou môže byť krátky špekulatívny rast – napr. ako reakcia na novembrové rozhodnutie EPA o odpustkách pre amerických producentov bioetanolu).
Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 41. týždňa:
Pšenica 250 – 265 EUR/t, kukurica 235 – 245 EUR/t, repka 465 – 490 EUR/t.
Zookomodity: Očakávame stabilný vývoj prakticky pri všetkých živočíšnych komoditách. Ceny jatočných ošípaných by mali ostať na medzitýždennej báze na nezmenej úrovni (okolo 1,95 EUR/kg jat. hm. v SR). Ceny mlieka na minulotýždňovej aukcii mliekarne Fonterra síce mierne klesli, no v SR ešte bude cenotvorba naviazaná na predchádzajúci cenový rast. I preto v októbri i novembri očakávame citeľný rast cien mlieka, v decembri (vzhľadom na súčasný vývoj) sa začne rastová krivka splošťovať (rast ceny sa značne spomalí). Očakávané ceny v októbri 28,60 EUR/100 kg, novembri 29,50 EUR/100 kg, a decembri 29,90 EUR/100 kg. Zastabilizované ostávajú i ceny jatočného HD.
Ropa a PHM: Ceny ropy v minulom týždni oslabili, i keď treba podotknúť, že výraznejšie klesali ceny americkej ropy WTI ako európskej Brent. Kurz USD/EUR sa medzitýždenne nezmenil, čo znamená, že znovu rastú šance pre zlacňovanie cien pohonných hmôt. V nasledujúcom období síce očakávame oslabovanie eura voči doláru, no zlacňovanie cien PHM by tento týždeň malo byť reálne. Očakávame, že ceny nafty i benzínu klesnú o 1,5 centa na liter. Naftu by sme tak mohli tankovať za 1,465 EUR/l a benzín 95 za 1,575 EUR/l. Ak vývoj ostane nezmenený (ropa Brent okolo 110 USD/barel, kurz 1,28 – 1,29 USD/EUR), v nasledujúcich dvoch týždňoch by ešte ceny mohli ďalej klesať – pri nafte k 1,44 EUR/l a benzíne 95 k 1,55 EUR/l.
/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov