tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 08.septembra 2024, meniny má Miriama, zajtra Martina

Plodiny: V ostatných dvoch týždňoch sa ceny agrokomodít na svetových trhoch na oboch brehoch Atlantiku hýbali v úzkom pásme.

Európske ceny sú naďalej pod úplným vplyvom cien v USA a zrejme tomu tak ostane i naďalej. Dramatickému suchu by mal byť v USA koniec, i keď i v septembri nebude podľa dát  meteorológov zrážok nazvyš. Nič to však nemení na tom, že sucho silne zdecimovalo kukuricu a niektoré dáta naznačujú, že produkcia v USA môže padnúť až pod 260 mil. ton (vlani 316 mil. ton). USDA vo svojom najnovšom odhade svetovej produkcie a spotreby plodín výrazne zoškrtala očakávané úrody kukurice zo 146 bušelov/aker na 123,4 bu./aker ako i výmeru z ktorej poľnohospodári budú žať (medzimesačne z 88,9 mil. akrov na 87,4 mil. akrov). USDA tak počíta s produkciou kukurice v USA na úrovni 273,79 mil. ton (pred mesiacom 329 mil. ton), čo už signalizuje dramatický pokles, ktorý ovplyvní i dopyt. Očakáva sa pokles dopytu po kukurici zo strany bioetanolového priemyslu o 10 mil. ton. Pri tejto bilancii majú klesnúť zásoby v USA na 16,50 mil. ton, čo je najmenej od ročníka 1995/96. Chicagska burza na túto správu ale nereaguje rastom cien, čo znamená, že investori už tento výsledok zahrnuli do cien. Ďalšou správou, ktorá aktuálne hýbe trhmi a je smerodatná pre ich ďalší vývoj je vývoj úrody pšenice v Rusku. USDA i Sovecon znížili očakávania. USDA očakáva úrodu 43 mil. ton (pred mesiacom 49 mil. t) a SovEcon dokonca úrodu v pásme 41 až 43 mil. ton. V kritickom roku 2010 pritom dosiahla úroda pšenice v Rusku len 41,5 mil. ton, čo je takmer v súlade s tohtoročnými očakávaniami SovEconu. Situáciu ale ukľudňuje Ukrajina, kde USDA zvýšila odhad úrody z 13 mil. t na 15 mil. ton. Taktiež USA napokon zožnú o 1,2 mil. ton viac pšencie ako očakávali pred mesiacom (61,5 mil. ton očakávaná úroda). V EÚ sa očakáva produkcia pšenice na úrovni 132,90 mil. ton, teda porovnateľná z odhadom USDA z júla 2012. Hybným motorom cenotvorby agrokomodít vo svete v nasledujúcom období tak ostane vývoj na trhu s kukuricou v USA. Keďže stredozápad USA už ovlažili slušné zrážky, je predpoklad, že situácia sa už viac nebude komplikovať. Súčasné ceny tak zrejme sú blízko svojho maxima. Kým pred dvomui týždňami AGROMAGAZÍN očakával cenovú korekciu plodín na začiatku septembra na úrovni 15 – 20 % a následnú postupný pokles cien kukurice a pšenice k 6 – 6,50 USD/bušel, súčasná situácia nám dáva tušiť, že investori budú aj naďalej vidieť v agrokomoditách sľubný artikel, pri ktorého nákupe možno uchovať bezpečne v najbližších mesiacoch hodnotu svojich peňazí. AGROMAGAZÍN stále očakáva korekciu cien vyvolanú stabilizáciou situácie na trhu s kukuricou (ktorá podľa našich slov už prichádza), 
ktorá by podľa našich odhadov mohla prísť z septembrovou novou správou USDA o Odhade svetovej ponuky a dopyte po agrokomoditách, no tesné zásoby a neistota zrejme nedovolí cenám kukurice výrazne klesať aj naďalej. Ak nepríde šok v rámci svetovej ekonomiky (dlhová kríza, spomalenie Číny či recesia v USA), tak ceny kukurice budú musieť ostať na vyšších cenových úrovniach, aby bol potlačený dopyt po komodite. To, samozrejme bude stimulovať i ceny pšenice a teda sa zdá, že do jari 2013 sa ceny pšenice i kukurice budú hýbať v pásme od mínus 15 % od súčasných cien až po súčasné ceny). Prepad cien môže spôsobiť len negatívny výhľad svetovej ekonomiky, ktorý ale tiež nie je vylúčený. Ceny ropy špekulatívne znovu rastú a to nie je dobrá správa pre stabilitu hospodárskeho rastu vo svete. Takže v prípade šoku tohto typu musíme počítať, že špekulanti vyskočia zo svojich pozícií i pri plodinách. Nebude to ale zrejme hneď, i keď ako sme spomínali trh je zrelý na miernu korekciu cien plodín (čo je ale po predchádzajúcom silne raste úplne normálny vývoj). Tento podľa nás príde v septembri (zrejme okolo 10 - 15 % a následne stabilizácia cien – neprestávame sledovať svetovú ekonomiku!)
Pre nasledujúci týždeň očakávame naďalej pohyb cien komodít v bočnom cenovom pásme.
Očakávané ceny agrokomodít na konci 33. týždňa (MATIF,Paríž):
Pšenica 255 – 265 EUR/t, kukurica 245 – 260 EUR/t, repka 480 – 505 EUR/t.
AGROMAGAZÍN sa domnieva, že momentálne trh s plodinami dosiahol tohtoročné maximum cien.
Zookomodity: Sucho v USA a obavy o krmovinovú základňu sa začínajú prejavovať i na rastúcich cenách živočíšnych agrokomodít. Pritom sa zdá, že najbližšie obdobie budú ceny rásť pri všetkých zookomoditách. V aktuálnom týždni opätovne stúpajú ceny jatočných ošípaných v Dánsku o 0,02 EUR/kg jat. hm., pričom v Nemecku v minulom týždni ceny stagnovali. Pozitívny trend by sa mohol prelinúť i do cenotvorby jatočných ošípaných v SR, kde by sme v aktuálnom, resp. nasledujúcom týždni mohli atakovať cenu 1,75 EUR/kg jat. hm. Taktiež je čoraz istejšie, že júlové ceny mlieka sú na svojom tohtoročnom minime. I keď v auguste ešte nedojde k výraznému cenovému rastu, s veľkou pravdepodobnosťou uvidíme stabilizáciu, čo dokonca kozmetický nárast cien mlieka a to blízko úrovne 27 EUR/100 kg. V septebri by sme sa mohli znovu posunúť s cenami mlieka o čosi vyššie, AGROMAGAZÍN očakáva cenu okolo 27,45 EUR/100 kg. V aktuálnom týždni by mal taktiež pokračovať nárast cien hovädziny.
Ropa a PHM: Rastú ceny, no rastú i náklady. A ropa tento trend len potvrdzuje. I keď ceny americkej ropy WTI viacmenej stagnujú okolo úrovne 92 USD/barel, európska ropa WTI naďalej rastie k 113 USD/barel. Dôvodom sú obavy, že Irán v dôsledku sankcií EÚ zablokuje Hermuzský prieplav, cez ktorý sa transportuje 20 % celkovej produkcie ropy na svete. Ceny benzínov a nafty na svetových burzách za ostatných 10 dní pridali 5 % a keďže kurz USD/EUR stagnuje, treba očakávať ďalší rast cien benzínov a nafty. Tento týždeň pritom tento môže byť pomerne citeľný a to na úrovni 0,025 EUR/l benzínu i nafty. Podľa našich prepočtov pri nezmenenom kurze USD/EUR a súčasných cenách ropy môže benzín zdražovať i naďalej a to až k 1,57 EUR/l a nafta k 1,46 – 1,47 EUR/l.
/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov