tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 08.septembra 2024, meniny má Miriama, zajtra Martina

Plodiny:
Agrokomodity ako celok majú za sebou „miernu cenovú redukčnú diétu“, keď medzitýždenne na burze MATIF obilniny ako i repka oslabili od 3 do 6 EUR/t.

V USA sa porazeným týždňa stala pšenica, ktorá neudržala svoje zisky z polovice mája a znovu sa prepadla späť k 6,2 USD/bu. Komodita pritom v minulom týždni oslabila o 0,4 USD/bu. (15 USD/t). Mierny pokles o 0,2 USD/bušel (7 USD/t) zaznamenali ceny sóje, pričom ceny kukurice sa medzitýždenne nemenili. Pohyb cien agrokomodít v bočnom cenovom pásme bude zrejme aktuálny i pre tento týždeň, keďže trhy neočakávajú nejaké významnejšie správy týkajúce sa agrokomodít. Čo sa týka špekulatívneho kapitálu, svoje vyhliadky pre budúci rast si opäť prilepšila pšenica, kde investori majú otvorených už o 14 tis. viac pozícií na rast v porovnaní s pozíciami na pokles. Za minulý týždeň vzrástli čisté dlhé pozície (kontrakty so stávkami na rast cien po odpočítaní kontraktov na stávky na pokles cien) o 10,1 tis. kontraktov na 14,0 tis. kontraktov. Naopak, pri kukurici došlo k ďalšiemu poklesu čistých dlhých pozícií medzitýždenne o 44 tis. kontraktov a pri sóji o 8,3 tis. kontraktov. Znižovanie stávok na budúci rast cien kukurice a súčasne zvyšovanie stávok na pokles cien bolo hlavným dôvodom, prečo sme začiatkom tretej dekády mája videli v Chicagu výraznú korekciu cien kukurice o 30 USD/t na 220 USD/t (5,6 USD/bu.). Tá bola okrem iného i reakciou na výrazný prepad cien ropy. Stále platí, že špekulatívny kapitál nateraz dominantne lipne na sóji, pričom k poklesu cien ako i stávok na rast cien sóje je len veľmi pozvoľný. V praxi to znamená, že akákoľvek pozitívna správa o stabilizácii úrod sóje môže viesť k citeľnejšiemu poklesu cien sóje. Naopak, pri pšenici sa javí súčasná cena ako stabilná a zrejme i pre kukuricu je cena okolo 5,5 USD/bu. férová. Odhad USDA o stave porastov kukurice za tento týždeň však stále naznačuje, že 72 % porastvo je v excelentnom stave, čo dáva predpoklady pre dobrú úrodu a teda i ďalší tlak na pokles cien komodity. Zrejme však nie tento týždeň. V každom prípade musíme pozorne sledovať ďalší vývoj situácie v Európe, tiež blížiace sa zasadanie FED (18-19.6.) ako i voľby v Grécku (18.6.2012). Budúci týždeň okrem toho vyjde najnovšia správa USDA o Odhade svetovej ponuky a dopytu po agrokomoditách, ktorá tiež môže naštartovať isté pohyby pri plodinách. Riziko výstupu Grécka z eurozóny rastie a ak vo voľbách zvíťazí strana SYRIZA, akciové a zrejme i komoditné parkety zamieria nadol. Na strane druhej AGROAMGAZÍN očakáva, že FED (Americká centrálna banka) začne slovne naznačovať ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania, čo naopak, môže následne koncom júna podporiť ceny agrokomodít ako i ropy v miernom raste. Takže v hre sú pre jún pohyby cien agrokomodít obidvomi smermi. Najskôr by ale mal prísť pohyb smerom nadol, aby FED mala dôvod podporiť trh. Tento týždeň však ešte zrejme trh bude stagnovať a vyčkávať na ďalšie správy.
Očakávané ceny MATIF na konci 23. týždňa: pšenica: 200 – 205 EUR/t (future kontrakt august a november 2012) , kukurica 200 – 205 EUR/t (august 12), kukurica 180 – 185 EUR/t (november 2012), repka 445 – 455 EUR/t (august a november 2012).
Zookomodity: Aj tento týždeň majú ceny jatočných ošípaných v Európe potenciál pre ďalší rast. Ceny rastú v Dánsku o 0,25 EUR/kg jat. hm.(1,64 EUR/kg jat. hm.) a tiež v Nemecku (na 1,71 EUR/kg jat. hm.), čo dáva predpoklad, že by sme sa rastu mohli dočkať i v SR. Keďže ale dáta z Európskej komisie naznačujú, že ceny komodity v Poľsku a Maďarsku sú o 0,03 EUR/kg jat. hm. nižšie ako v SR a ČR, zrejme nárast cien nebude až tak citeľný ako v Dánsku. Stagnácia cien sa očakáva pri hovädzine. Žiaľ, ceny mlieka ostávajú pod tlakom, pričom v júni treba v SR počítať s citeľnou korekciou nákupnej ceny pod 27,50 EUR/100 kg. Táto cena reflektuje aprílový a májový pokles cien mlieka na svetových trhoch, pričom ešte i v júli  treba počítať s ďalším posunom cien mlieka nadol(podľa našich prepočtov k 26,50 EUR/100 kg). Dnes sa koná ďalšia aukcia mliekarne Fonterra, ktorá nám napovie, či stabilizácia cien mlieka na svetových trhoch v tretej dekáde mája bola trvalou, či len prechodnou záležitosťou. Spomalenie Číny v kombinácii svysokou svetovou produkciou však zrejme asi ešte nebudeme na sezónnom dne cien.
Ropa a PHM: Aj minulý týždeň ceny ropy mierne klesali. Dnes 5.6.2012 sa ropa Brent obchoduje za 99,40 USD/barel, ropa WTI (USA) na 84,83 USD/barel. To zlacnelo ceny surovín pre výrobu nafty na úrovne z októbra 2011 a ceny benzínov na úrovne zo začiatku januára. Keďže ale v týchto obdobiach bolo euro silnejšie voči USD o 8 % (nov 2011), resp. 4 % (jan 2012), nemôžeme očakávať zníženie cien PHM na úrovne, ktoré sme tu mali pred polrokom. Pozitívnou správou však je, že znovu sa otvoril priestor pre zlacňovanie cien nafty v tomto týždni o 0,01 EUR/l na 1,42 EUR/l, pri benzínoch môže byť pokles až o 0,015 EUR/l (1,535 EUR/l). Ak by ceny ropy ostali na súčasných úrovniach a kurz USD/EUR na úrovni 1,25 USD/EUR (dnešný kurz), do konca júna by mohli ceny nafty klesnúť na 1,40 EUR/l a benzínov na 1,49 EUR/l. Samozrejme, každá nová správa z diania dlhovej krízy v EÚ bude vplývať ako ceny ropy, tak i kurz USD/EUR, čo znamená, že výhľad sa môže do konca mesiaca zmeniť. Netreba zabúdať ani na prípadnú slovnú intervenciu FED pre kvantitatívne uvoľňovanie, čo naopak môže znovu poslať ceny ropy (i agrokomodít) vyššie. Zatiaľ však skôr očakávame pohyb cien ropy WTI v pásme okolo 80 USD/barel a ropy Brent v pásme 95 – 100 EUR/barel).

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov