tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 08.septembra 2024, meniny má Miriama, zajtra Martina

Plodiny: Plodiny na oboch brehoch Atlantiku počas minulého týždňa zaznamenali rozdielny vývoj.

Zatiaľ čo v Európe sa stále finalizujú škody zo zimných mrazov, vďaka ktorým si agrokomodity držia stále svoje cenové úrovne, americký trh opätovne zaznamenal volatilný týždeň. Kým ceny sóje sa na burze v Chicagu ostali stabilné, ceny kukurice ako i pšenice v polovici týždňa stratili približne 12 – 15 USD/t, aby neskôr koncom týždňa opäť časť svojich strát zmazali. Všeobecne však v USA klesla citeľnejšie cena kukurice a to hlavne vďaka aktivitám špekulatívneho kapitálu. Špekulatívni investori za minulý týždeň totiž znížili celkové čisté dlhé pozície na plodinu (stávky na rast cien) o 49 tis. pozícií, teda o viac ako 25 %. To poslalo v prvom okamihu ceny kukurice až o 15 USD/t nižšie. Negatívny trend pokračuje i pri pšenici, kde sa opätovne zvýšili čisté krátke pozície o 10,5 tis. pozícií, čo znamená, že špekulatívni investori do budúcna stavujú stále viac na ďalší pokles cien komodity. Priaznivý vývoj si udržala len sója, kde opäť mierne vzrástli čisté dlhé pozície (medzitýždenne o 1,5 tis. pozícií, teda stávky na budúci rast cien) a teda sa stále držia rekordne vysoko. V EÚ sa finalizujú odhady škôd spôsobené mrazmi, pričom nateraz sa zdá, že oproti prvotným odhadom úrod pšenice z jesene 2011 sa očakávané úrody komodity v EÚ znížia o 12 mil. ton. Produkcia 134,6 mil. ton však stále plne pokrýva dopyt EÚ, čo znamená, že nejaké výrazné cenové šoky nateraz netreba očakávať. Trh ale pozorne sleduje aktuálny zdravotný stav porastov ozimín a teda trh ostane naďalej citlivý na akúkoľvek správu týkajúcu sa plodín. Táto neistota nateraz drží ceny plodín v EÚ na nezmenených úrovniach a zdá sa, že sa toho veľa nezmení ani tento týždeň. Podporou pre európske ceny plodín môže byť pre tento týždeň i očakávané ďalšie zníženie eura voči americkému doláru, ako to naznačuje aktivita špekulatívnych investorov na eurodolárovom páre. Počítame, že tento týždeň by sa kurz mohol priblížiť k 1,30 USD/EUR, čo znamená podporu pre európske ceny plodín, nie však pre americké ceny. Uvidíme, ako informácie trh prijme ohľadom riešenia dlhovej krízy v EÚ, no treba počítať s negatívnym sentimentom kvôli problémom v Španielsku, tiež v Taliansku. Najnovšie dáta o schodkoch verejných financií ohrozených krajín PIIGS potvrdzujú, že deficit sa nedarí znižovať (keďže EÚ je v recesii – je to i dosť pochopiteľné), čo však investori zrejme prijmú negatívne. Nad agrokomoditnými trhmi stále visí silné riziko poklesu cien. Týka sa to hlavne trhu so sójou ako i trhu s repkou olejkou, ktoré sú silne prekúpené a cenová korekcia je na spadnutie. Ceny kukurice a pšenice sú pod tlakom hlavne v USA, kde pretrváva negatívny sentiment špekulatívneho kapitálu. V EÚ cenám momentálne pomáha slabšie euro. Stále ostáva silné riziko korekcie na akciovom trhu, čo môže spustiť výpredaje i na agrokomoditách. Tento týždeň však zrejme k tomu nedôjde. Ostávame preto naladení na očakávanie pohybu cien v bočnom cenovom pásme a miernej korekcii pri cenách repky olejky.
Očakávané ceny najbližších termínov futures kontraktov na burze MATIF na konci 17. týždňa (futures máj/jún 2012): pšenica 200 – 210 EUR/t, kukurica 200-210 EUR/t, repka olejka 480 – 490 EUR/t.
Zookomodity:
Výhľad pre aktuálny týždeň pre zookomodity už nie je až taký oslnivý. Najviac zrejme potešia naďalej stabilné ceny jatočných ošípaných, ktoré by sa už druhý týždeň za sebou nemali v SR meniť a pohybovať sa okolo úrovne 1,70 EUR/kg jat. hm.(tr.E). Zahraničné burzy zato hlásia mierny pokles cien hovädziny. Negatívny trend zaznamenali i ceny mlieka na nedávnej aukcii mliekarne Fonterra, ktoré za ostatné dva týždne prepadli o 10 %. Keďže EÚ bola neustále konkurencieschopná pri predaji sušeného odtučneného mlieka, prepad cien v Oceánii o 10 % nás neohrozí v takom rozsahu, no s miernym ďalším tlakom na pokles cien (1 – 2 %) treba počítať. I preto mierne upravujeme nadol našu očakávanú cenu mlieka pre apríl v SR na 30,80 EUR/100 kg. Počas mája upravujeme nadol náš odhad cien o 0,10 EUR/100 kg (oproti odhadu z minulého týždňa), keď očakávame v máji cenu na úrovni 30,60 EUR/100 kg.
Ropa a PHM: Minulý týždeň pokračovalo ďalšie „zbližovanie“ cien medzi americkou ropou WTI a ropou Brent (Európa). Kým ceny WTI oscilovali okolo 103 USD/barel, ceny Brent klesli o 3 USD/b na 118 USD/barel. Na svetových trhoch pokračuje i zlacňovanie cien PHM. Oproti maximu z polovice marca ceny plynného oleja pre výrobu nafty klesli o 5 %, ceny benzínov dokonca o 10 %. Tento týždeň preto definitívne budeme vidieť zlacňovanie. Podľa našich prepočtov, ak by kurz EUR/USD ostal na 1,32 EUR/USD, ceny benzínov a nafty by mali do 20 dní klesnúť o 0,06 EUR/l. Keďže ale očakávame posilnenie USD na 1,30 USD/EUR, zlacňovanie bude miernejšie. V aktuálnom týždni očakávame pokles cien o 0,025 EUR/l pri obidvoch typoch palív. Ceny benzínov by tak mohli klesnúť na 1,55 EUR/l, ceny nafty na 1,455 EUR/l. Ceny ropy by tento týždeň mali ostať nezmenené.
/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov