tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 08.septembra 2024, meniny má Miriama, zajtra Martina

Plodiny: Agrokomodity majú za sebou týždeň, v ktorom neodolali miernej korekcii ani na jednej strane Atlantiku.

Keďže sme však minulý týždeň videli skôr ďalšie posilňovanie USD voči EUR, je evidentné, že cenová korekcia bola citeľnejšia v USA. V EÚ na burze MATIF ceny agrokomodít stratili v priemere 5 EUR/t, zatiaľ čo v USA ceny pšenice a kukurice stratili zo svojej hodnoty približne 10 USD/t. Výnimkou v rámci trhov v USA ostáva cena sóje, ktorej ceny sa počas minulého týždňa nemenili. Trhy boli ovplyvnené i minulotýždňovou pravidelnou správou USDA o Odhade svetového dopytu a ponuky agrokomodít. Tento týždeň agrárne trhy nečakajú žiadne významné správy z dielne USDA, čo dáva predpoklad, že ceny agrokomodít by sa tento týždeň veľmi meniť nemali. Pravdou však ostáva, že do pozornosti trhov sa znovu vrátila dlhová kríza v Európe. Trhy stále sledujú situáciu v Španielsku a Taliansku a je dosť možné, že situácia sa bude nasledujúce týždne znovu zostrovať. Nesmieme zabúdať ani na fakt, že korekcia je stále aktuálna i pri amerických akciových indexoch a to hlavne po minulotýždňových zhoršených dátach z US ekonomiky. Oba faktory by mali viesť k ďalšiemu posilňovaniu USD voči euru, čo môže vyvíjať naďalej tlak na ďalší pokles cien agrokomodít. Kvôli obavám z vývoja v EÚ klesajú i ceny ropy, pričom ropa Brent klesla už pod 118 USD/barel. O pozitívnej korelácii medzi agrokomoditami a cenami ropy nemusíme hovoriť.Ďalší potenciálny úder agrokomoditám môžu vsadiť aktivity špekulatívnych investorov, ktorí počas minulého týždňa znovu utekali z väčšiny agrokomodít. Tí ostávajú nateraz stále verní sóji, kde navyšovali svoje otvorené pozícii, pri kukurici a pšenici pozície uzatvárali (vyberali peniaze). Najnegatívnejšia nálada ostáva tradične investorom pri pšenici, kde i počas minulého týždňa stúpli čisté stávky na pokles cien o 9,5 tis. pozícií na 41,078 tis. pozícií. Pri kukurici klesali čisté stávky na budúci rast cien o 3,6 tis. pozícií (lotov). Pri sóji naopak stúpli čisté dlhé pozície (stávky na rast cien) o 7,8 tis. lotov. Špekulatívne pozície na sóji tak pretrvávajú na historických rekordoch, čo zvyšuje riziko prípadnej budúcej silnej korekcie ceny tejto komodity. Počítame, že mierne negatívna nálada investorov pri komoditách bude pretrvávať naďalej. Všetky vyššie spomenuté faktory tak zrejme budú tlačiť ceny mierne nadol nielen v USA, ale i v EÚ. Pri burze MATIF si je treba všímať i fakt, že síce májové futures kontrakty plodín sú stále vysoko (pšenica 210 EUR/t, kukurica 216 EUR/t, repka 496 EUR/t), no kontrakty signalizujúce ceny v druhom polroku 2012 sú približne o 5 % nižšie. Pritom už dnes väčšia časť obchodov na MATIF sa realizuje práve prostredníctvom kontraktov z druhej polovice roka (august 2012, november 2012) a teda európsky trhy by už mal skôr reflektovať nižšie ceny ako panujú pri májových kontraktoch. I preto v rámci odhadov pre aktuálny týždeň sa AGROMAGAZÍN odráža od cien pre letné kontrakty 2012.
I preto očakávame na konci 16. týždňa ceny pšenice na úrovni 195 – 200 EUR/t, kukurice 210 – 215 EUR/t, repky 465 – 470 EUR/t. Dlhodobejší trend by mal byť naďalej poklesný.

! Upozorňujeme na potenciálnu májovú citeľnú korekciu na akciových trhoch, ktorá môže viesť k väčšej korekcii i pri agrokomoditách. Miera pravdepodobnosti tento korekcie je otázna, nie je však zanedbateľná.

Zookomodity: Ceny prakticky všetkých zookomodít ostávajú zastabilizované. V Európe sa zastavil mierny pokles cien mladých býkov so začiatku apríla. Medzitýždenne ostávajú nezmenené i ceny jatočných ošípaných, čo znamená, že v SR by ceny tento týždeň mohli ostať oscilovať v pásme 1,69 – 1,72 EUR/kg jat. hm. Ceny mlieka ostávajú vo fáze stabilizácie, preto náš výhľad pre aprílovú cenu mlieka v SR ostáva nezmenený na 30,90 EUR/100 kg.

Ropa a PHM: Ceny ropy Brent sa nachádzajú v mierne korekčnom pásme. Ceny ropy WTI v USA ostávajú stabilné na úrovni okolo 103 USD/barel a to i kvôli tomu, že už čoskoro sa má ostvoriť nový ropovod, ktorý by mal odľahčiť centrálny sklad v Cushingu (USA), pričom sa očakáva, že ceny americkej ropy WTI sa môžu znovu priblížiť k cenám ropy Brent. Čerpacie stanice nás počas minulého týždňa prekvapili ďalším zdražením benzínov (ceny ropy ostali stabilné). Paradoxne však ceny benzínov na trhu klesajú a podobne je tomu i pri plynnom oleji pre výrobu nafty, čo má signalizovať pokles cien. I keď je pravdou, že EUR oslabuje voči USD, klesajúce ceny vstupných surovín sú citeľnejšie a teda čerpacie stanice by ich mali zakomponovať do cien. I preto očakávame pokles cien benzínov a nafty o 0,02 EUR/l buď koncom tohto týždňa, alebo zač. budúceho týždňa.

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov