tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 08.septembra 2024, meniny má Miriama, zajtra Martina

Plodiny:
Agrokomodity v závere minulého týždňa „mierne dupli“ na plyn, keď ich ceny rástli ako na európskom, tak i na americkom trhu.

keď ich ceny rástli ako na európskom, tak i na americkom trhu. Začiatok tohto týždňa však už skôr potvrdzuje nami očakávaný trend, keď vidíme na amerických trhoch citeľnú korekciu cien plodín. Európa zatiaľ tejto korekcii odoláva, a to i vďaka neistote okolo počasia, ktoré v EÚ aktuálne vládne. Jednak sa finalizujú dáta o poškodeniach ozimín mrazom zo začiatku februára, kde odhady hovoria, že škody pri pšenici budú o niečo vyššie i vo Francúzsku (zrejme prišli o potenciál 1,9 mil. ton) a ako i Nemecku (odhady hovoria o strate 6 % výmer pšenice). Súčasne hlavne juh Európy trápi sucho, čo všetko situáciu zneisťuje a i preto ceny pšenice v EÚ sa vytrvalo držia nad 200 EUR/t. Farmárov tešia i ceny repky okolo 480 EUR/t na burze MATIF, ktoré stále podporuje odvaha špekulatívnych investorov stavujúcich na budúci rast cien ropy. Repka jednoznačne ťaží z vysokých cien ropy, treba však povedať, že i cena ropy sa momentálne dostáva na rázcestie s otázkou, ktorým smerom sa nasledujúce obdobie vydať. Neutrálny vplyv na komodity má kurz USD/EUR, pričom počítame, že i v tomto týždni sa to nezmení (kurz by sa mal hýbať v intervale 1,30 až 1,33 USD/EUR).
Špekulatívni investori v minulom týždni sa s najväčším optimizmom pozerali smerom k sóji, kde vzrástli čisté stávky na rast (dlhé pozície) o 18 tis. pozícií. Na strane druhej menej odvahy majú pri tipovaní budúceho rastu cien pšenice a kukurice. Pri pšenici za ostatní týždeň totiž zvýšili svoje stávky na pokles cien pšenice o 12,4 tis. pozícií a pri kukurici zvýšili svoje stávky na pokles cien o 3,5 tis. pozícií. Stále však platí, že kým pri pšenici sú investori stále naladení v pomere 35% ku 65 % na ďalší pokles cien, pri kukurici sú naladení v pomere 85 % ku 15 % v prospech ďalšieho rastu cien. Všeobecne na trhoch vládne momentálne pozitívna atmosféra. Vďaka prekvapivým pozitívnym dátam vývoja ekonomiky USA (hlavne silný pokles nezamestnanosti) sa darí akciám a spomedzi komodít sa momentálne najviac darí práve agrokomoditám. Pritom Americká centrálna banka FED najnovšie opäť zmiernil rétoriku, keď prehlásil, že kvantitatívne uvoľňovanie nie je momentálne v hre. Ani tento výrok však komoditám nejako neublížil  Uvidíme, či pozitívny trend pretrvá i v nasledujúcom období. Na komodity totiž v blízkej budúcnosti číha viacero nástrah. V prvom rade ceny ropy môžu začať klesať po tom, čo USA oznámili, že kvôli vysokým cenám siahnu na strategické rezervy, tak ako to urobili počas leta 2011. Vtedy cena ropy korigovala o 20 USD/barel. Súčasne v USA za ostatný mesiac v medziročneom porovnaní klesla spotreba benzínov o 7,2 %. Klesá dopyt. A tiež rastú zásoby ropných produktov v centrálnom sklade USA v Cushingu. To sú silné argumenty pre pokles cien. Na strane druhej ale pretvráva geopolitické napätie na blízkom východe, takže v tejto otázke asi rozhodne dopyt Číny. No v AGROMAGAZÍNe sa domnievame, že ceny ropy už čoskoro budú mierne korigovať (nevieme, či už tento týždeň), čo ovplyvní i ceny plodín – hlavne repky. Pšenica a kukurica v EÚ by sa mohli obchodovať naďalej v nezmenenom cenovom pásme. Môžeme čakať jeden – dva dni nárast cien kvôli informáciám ohľadu vývoja počasia a poškodenia mrazom, no AGROMAGAZÍN sa stále prikláňa k názoru, že momentálne ceny týchto plodín sú vysoko. Napokon, nezabúdajme, že i špekulatívny kapitál v agrokomoditách je momentálne na najvyššej úrovni od leta 2011. To zvyšuje možné riziká cenových výkyvov.
Očakávané ceny na burze MATIF (najskoršie futures termíny) na konci 12. týždňa: pšenica 200 – 215 EUR/t, kukurica 208 – 218 EUR/t, repka 455 – 465 EUR/t.

Zookomodity:
Ceny mlieka ostávajú v Oceánii stále pod miernym tlakom poklesu, naopak dáta z USA hovoria o miernom raste spotových cien na trhu. V minulom týždni taktiež rástli spotové ceny mlieka v Nemecku, čo znamená, že európsky trh možno považovať ako za stabilizovaný. Náš odhad cien mlieka pre farmárov pre marec 2012 v SR ostáva na úrovni 31,40 – 31,60 EUR/100 kg. Ceny by sa medzitýždenne nemali meniť ani pri jatočných ošípaných (interval 1,65 – 1,68 EUR/kg jat. hm. V EÚ v minulom týždni pokračoval rast cien jatočných býkov a kráv, tento týždeň európske trhy zaznamenávajú jemnučkú korekciu (medzitýždenne do 1 %).   

Ropa:
K rizikám možného poklesu cien ropy sme už písali v rámci plodín. Minulý víkend sme sa napokon predsa len dočkali ďalšieho zdraženia nafty o 1,5 eurocentu na liter. Cena vstupných surovín totiž na európskych burzách rástla i minulý týždeň. Dnes však tieto komodity zaznamenávajú slušnú korekciu a súčasne očakávame i silnejší tlak na pokles cien ropy, čo dáva predpoklady, že najbližší týždeň nám zdražovanie PHM nehrozí. Uvidíme, či ceny ropy pristúpia k citeľnejšej korekcii, čo by mohlo znamenať i zlacňovanie PHM v priebehu ďalšieho týždňa. Zatiaľ však očakávame skôr stagnáciu cien PHM.

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov