tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 08.septembra 2024, meniny má Miriama, zajtra Martina

Plodiny: Agrokomodity sa v minulom týždni obchodovali v USA viac-menej na nezmenenej cenovej úrovni, v EÚ ceny mierne klesali a to dominantne z titulu posilňovania eura voči americkému doláru.

Trhy sú na Európu naladené pomerne optimisticky, čomu nasvedčuje i fakt, že euru sa v ostatnom týždni podarilo posilniť voči doláru a to i napriek tomu, že trhy očakávajú zajtrajšie 29.2.2012 opätovné nalievanie financií do ekonomiky (vo forme 3 - ročných refinančných operácií bankám) zo strany Európskej centrálnej banky (ECB). Tento krok by mal mať technicky negatívny efekt na euro, na strane druhej si trhy všímajú, že minulý zásah ECB výrazne pomohol zastabilizovať situáciu v eurozóne a preto zrejme podporujú i euro. Dobrou správou pre euro je i včerajšia úspešná aukcia dlhopisov Talianska, pri ktorých úrokové sadzby klesli na najnižšie úrovne od augusta 2011. Tento faktor podporuje euro v Ďalšom raste, a keďže ceny agrokomodít v USA stagnujú, v EÚ sme svedkami mierneho cenového oslabenia cien plodín. Preto bude zaujímavé sledovať zajtrajšiu podporu ECB a hlavne jej dopad na kurz USD/EUR.
Špekulatívny kapitál zatiaľ neustále vykazuje apatiu k väčšine plodín. Investori v minulom týždni zvyšovali naďalej svoje stávky na budúci pokles cien pšenice, pričom čistá krátka pozícia na plodinu už stúpla na 55 tis. kontraktov (68,4 tis. dlhých pozícií – t.j. rast vs. 123,1 tis. krátkych pozícií – t.j. stávka na pokles). Pri kukurici poklesli čisté stávky na rast cien o takmer 23 tis. pozícií. Na strane druhej stúpla čistá dlhá pozícia (čisté stávky na rast) pri sóji o 17 tis. pozícií. Sója tak nateraz vykazuje najsľubnejší prorastový potenciál do nasledujúcich týždňov. To, že si investori nie sú istí plodinami, naznačuje i fakt, že napriek ďalšiemu nárastu cien ropy ceny plodín nereagujú, keď sa len neochotne držia na nezmenených úrovniach. Pritom blízka budúcnosť cien ropy ostáva taktiež otázna. AGROMAGAZÍN sa domnieva, že čierne zlato čaká v priebehu marca korekcia, či tomu bude ale už tento týždeň, je otázne.
Pri týchto vyhliadkach preto môžeme v 9. týždni očakávať pokračovanie bočného pohybu cien plodín. Zajtrajšia očakávaná intervencia ECB môže mierne oslabiť euro, no keďže momentálne investori vzhliadajú na ekonomiku Eurozóny s miernym optimizmom (ktorý však podľa nás nemá úplne stabilné základy), môže krátkodobo euro dokonca mierne i posilniť (silnejšie euro znamená mierne oslabenie cien plodín v EÚ). AGROMAGAZÍN verí v mierne oslabenie eura k 1,31 USD/EUR a neutrálny vplyv kurzu na plodiny. Trhy neočakávajú tento týždeň výrazné správy, ktoré by mohli ovplyvniť ceny plodín, čo taktiež naznačuje, že ceny plodín by sa veľmi meniť nemali. Treba sledovať ceny ropy – kde očakávame skôr tlak na pokles cien. Pokles cien ropy by zrejme stiahol so sebou i ceny plodín. V prípade EÚ treba pamätať i na to, že ceny pšenice na MATIF sú momentálne nekonkurencieschopné k americkým cenám, čo môže vyvolávať ďalší tlak na pokles.
Odhad na konci 9. týždňa: MATIF: pšenica 190 – 200 EUR/t, kukurica 195 – 200 EUR/t, repka: 425 – 455 EUR/t.
Zookomodity:
Ceny jatočných ošípaných v SR by mali ostať v tomto týždni na nezmenenej úrovni v porovnaní s minulým týždňom (1,62 – 1,65 EUR/kg jat. hm.). Ceny mlieka ostávajú naďalej v pásme miernej cenovej korekcie, čo naznačuje, že ceny vo februári a marci v SR definitívne klesnú pod 32 EUR/100 kg. Pravdepodobne sa môžeme s cenou hýbať v pásme 31,50 – 31,90 EUR/100 kg. Na pokles ceny okrem situácie na trhu bude mať vplyv i opätovný začiatok sezónneho poklesu obsahu zložiek mlieka.
Ropa:
Ceny ropy BRENT (Európa) atakujú 125 USD/barel, cena americkej ropy WTI sa blíži k 110 USD/barel. Ropa kvôli neistej situácii v Iráne má za sebou silný rast a myslíme si, že je zrelá na korekciu. Do mesiaca očakávame korekciu ceny o 10 – 15 USD/barel. Geopolitické riziká však môžu krátkodobo viesť k ďalšiemu rastu cien, ktorý by však nemal mať dlhodobé trvanie. Keďže minulý týždeň ceny ropných produktov rástli v priemere o 3 % a súčasne euro voči doláru posilnilo o 2 %, rast cien PHM v SR tento týždeň vylúčiť nemôžeme, no určite by nemalo ísť o silné zdražovanie (max. 1,5 eurocent/l). AGROMAGAZÍN očakáva tento týždeň rovnakú cenu nafty ako pred týždňom.
/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov