tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 08.septembra 2024, meniny má Miriama, zajtra Martina

Pri pohľade na výnosy jednotlivých tried aktív na začiatku roka by si jeden mohol myslieť, že sa pozeráme na obdobie pol roka, nie jedného mesiaca.

 Mnoho sektorov vykázalo veľmi silný rast a niektoré majú za sebou najsilnejší štart za niekoľko desaťročí. Negatívny sentiment, ktorý ovládal trhy koncom roka 2011 je preč a investori, z ktorých mnohí zvolili defenzívne stratégie, boli prinútení hnať trh vyššie.
Akciové trhy po celom svete leteli nahor, najmä rozvíjajúce sa trhy zažili silné oživenie, pričom index MSCI Emerging pridal 11,4%. Dolár, aspoň dočasne, nie je v obľube, pretože bol prekúpený, najmä proti euru a menám rozvíjajúcich sa krajín. V januári sa najviac darilo cyklickým akciám a to sa odrazilo aj v komoditách. Graf nižšie ukazuje, že január bol najmä o kovoch.
Grafika: Medzimesačná výkonnosť jednotlivých skupín komodít za január 2012 (precious metals – vzácne kovy, industrial metals – priemyselné kovy, agriculture – agrokomodity, energy – energetické komodity):

Vzácne a priemyselné kovy leteli v januári nahor a mnoho investorov bolo nakoniec z trhu vyhodených a krátke pozície boli zmenené na dlhé, čo rely ešte viac podporilo. Poľnohospodársky sektor zostal okolo nuly a energie majú za sebou prekvapivo negatívny mesiac napriek geopolitickým nezhodám. Extrémne nízke úrokové miery v USA spolu s kvantitatívnym uvoľňovaním v Európe priniesli späť spomienky na vývoj komodít na konci roka 2010, kedy rely na komoditách štartovala druhá vlna kvantitatívneho uvoľňovania.
Pri pohľade na výkonnosť jednotlivých komodít neprekvapí, že medzi piatimi najlepšími nájdeme striebro, zlato a meď, pričom spodný koniec okupuje zemný plyn, ktorý trpí vďaka previsu ponuky. Ropa WTI tiež padala a cenový rozdiel medzi ňou a ropou Brent sa opäť výrazne rozšíril vďaka rozdielnemu výhľadu na vývoj ponuky v USA a vo zvyšku sveta.
Dolár od svojich maxím uprostred januára oslabil, čo komoditám všeobecne pomohlo. Počas korekcie však hedžové fondy navyšovali dlhé pozície na rekordné úrovne, najmä proti euru, čo ukazuje na silné presvedčenie, že začne opäť posilňovať. Na druhej strane možno argumentovať, že ďalšie oslabovanie dolára by prípadne mohlo spustiť jeho ďalší predaj vďaka prelomeniu stoploss, čo by pomohlo ďalšiemu rastu cien komodít.
Ole S. Hansen, komoditný stratég Saxo Bank

Zdroj: MediaDom

Grafika: Mesačná výkonnosť jednotlivých komodít v rámci jedného z najväčších komoditných indexov DJ-UBS-CI za január (%):


Poznámka: Mill wheat (potr. pšenica – burza Liffe London), wheat – pšenica, corn – kukurica, soybeans – sója, WTI crude oil – ropa WTI (USA)

Ďalšie informácie nájdete na:
http://sk.saxobank.com/futures-komodity

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov