tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 08.septembra 2024, meniny má Miriama, zajtra Martina

Rastlinné komodity:
Agrokomoditné trhy počas minulého týždňa zažili nevídaný šok v podobe neočakávanej správy USDA, ktorá vôbec neznížila očakávané stavy zásob kukurice, tak ako to očakávalo mnoho analytikov, investorov a tiež i AGROMAGAZÍN.

Síce sme tušili, že očakávané zásoby pšenice ostanú vysoké, no nečakali sme, že americké zásoby kukurice neklesnú. Navyše sa neznížil ani odhad svetových zásob sóje. Pritom väčšina investorov reagovala na negatívny vývoj počasia v Južnej Amerike, ktorú sužuje sucho, tým, že navyšovala svoje stávky na budúci rast cien plodín. Pekne to vidieť i na aktivite špekulantov za minulý týždeň, ktorí síce ostali negatívne naladení na pšenicu (nárast 8500 čistých pozícií pre budúci pokles cien), no verili si pri kukurici a sóji. Pri kukurici v minulom týždni navýšili svoje čisté stávky na rast o takmer 33 tisíc pozícií (vysvetlenie: plus 27 tis. stávok na rast a súčasne mínus 6000 stávok na pokles = 33 tis. čistých pozícií na rast), pri sóji čisté pozície na rast ceny vzrástli o 9700 pozícií. Potom prišla neočakávaná správa USDA a trh spanikáril, keď pri pšenici a kukurici bolo obchodovanie kvôli radikálnemu prepadu ceny o denný limit prerušené. Na vývoj samozrejme zareagovali i ceny v Európe na burze MATIF. Tu však prepad cien nebol až tak agresívny, keďže komodity zachránilo slabšie euro, ktoré je momentálne pre európskych producentov výhodou. Radikálna korekcia však otvorila plodinám priestor pre čiastočné vymazanie strát, čo by sa mohlo diať v tomto týždni. S návratom cien späť na úrovne zo začiatku minulého týždňa by sme však rátať nemali. Opäť sa „zhusťuje“ situácia okolo dlhovej krízy v EÚ, keď ratingová agentúra Standard&Poor´s znížila ratingy 9 členským krajinám EÚ vrátane Slovenska. Rast cien ropy sa i napriek neistej situácii v Iráne zasekol a ceny mierne korigujú. Keďže plodiny majú za sebou slušnú korekciu, aktuálne ceny neklesajú. Podľa nášho prepočtového modelu rentability výroby bioetanolu však pri dnešných cenách ropy na úrovni 96 USD/barel je výroba rentabilná do ceny kukurice 6,10 USD/bušel (243 USD/t). To je aktuálna cena panujúca na trhu a tak by sa dalo povedať, že súčasné ceny kukurice sú vyvážené. Pšenica je náchylná na ďalší pokles a ceny repky na úrovni 435 EUR/t (MATIF) vzhľadom na ceny ropy sú podľa nášho názoru stále ešte o čosi vyššie ako by mali byť. I preto vidíme pre nasledujúci týždeň najpozitívnejší vývoj pre kukuricu, kde by ceny mohli mierne rásť a pri pšenici a repke zrejme budú stagnovať.
Očakávané ceny na burze MATIF na konci 3. týždňa: pšenica 185 – 190 EUR/t, kukurica 195 – 205 EUR/t, repka 420 – 440 EUR/t.
Živočíšne komodity:
Pri živočíšnych komoditách očakávame v tomto týždni ďalší pokles cien jatočných ošípaných a to približne o 0,02 EUR/kg jat. hm. (na ceny okolo 1,58 – 1,60 EUR/kg jat. hm.). Pri cenách mlieka by európske trhy mali naďalej profitovať so slabšieho eura voči doláru a tak ceny v EÚ môžu mierne nahor.
Ropa:
Ropa WTI: Očakávame pohyb v pásme 95 – 100 USD/barel. Ceny PHM v SR by sa tento týždeň meniť nemali. Do nasledujúcich týždňov však nemožno vylúčiť ešte jedno zdražovanie o 0,01 EUR/l, hlavne ak euro opäť oslabí, čo sa môže stať.
/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov