tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 08.septembra 2024, meniny má Miriama, zajtra Martina

Hlavnou udalosťou minulotýždňovej cenotvorby plodín na svetových trhoch bola očakávaná Správa o svetovej ponuke a dopyte agrokomodít od Amerického ministerstva pre poľnohospodárstvo.

V nej sa do konkurenčnej výhody dostala opäť kukurica, pri ktorej USDA očakáva v USA ďalší pokles hektárových výnosov a teda i produkcie. To opätovne znížilo očakávané zásoby krajiny o 1,1 mil. ton na 22 mil. ton. Naopak, správa vyznela pomerne pesimisticky pre pšenicu ako i olejniny, kde USDA opätovne navýšila očakávané zásoby. Podľa našich očakávaní tak ceny príliš nerástli, skôr naopak, správa ako i silnejúci USD primäl ceny pšenice a sóje k miernemu poklesu. Nič to však nemení na tom, že špekulatívni investori sa opätovne opreli o kukuricu, kde už štvrtý týždeň po sebe navyšujú svoje stávky na budúci rast jej cien. V aktuálnom týždni svoje čisté stávky na rast(čisté pozície = stávky na rast mínus stávky na pokles)) navýšili o takmer 20000 pozícií. Podpora pri kukurici viedla i k podpore cien pšenice, kde sme boli svedkami poklesu stávok na pokles jej ceny o 9,2 tis. pozícií a keďže približne o 1 tis. pozícií klesli i stávky na rast ceny, výsledkom je, že i pri pšenici vidíme pozitívny vývoj v rámci špekulatívneho kapitálu (celkovo stávky na pokles ceny sa znížili 8,2 tis. čistých pozícií). Jedinou plodinou, kde nateraz investori ostávajú pesimistami (+6000 čistých pozícií na pokles ceny) ostáva sója. No i tu už správy hovoria o tom, že import komodity do Číny bude rásť, na čo už reagujú i trhy postupným rastom ceny sóje. Kukuricu podporila i správa investičnej banky Goldman Sachs, ktorá v nasledujúcich troch mesiacoch navýšila svoje očakávania priemernej ceny komodity o 0,7 USD/bušel na 6,85 USD/bušel, teda približne 6 % nad súčasnú cenovú úroveň. Banka na základe historických dát očakáva, že zásoby kukurice v USA budú klesať i v nasledujúcich dvoch mesiacoch. Zdá sa tak, že tento týždeň majú pred sebou pozitívne vyhliadky pre ďalší cenový rast. Problémy mu stále môže spôsobovať očakávanie ďalšieho posilnenia USD voči EUR, keďže včera Taliansko predalo štátne dlhopisy za 3 mld. EUR s rekordnou prirážkou až 6,29 %. To trhy znervózňuje a i preto je reálne sa domnievať, že dolár by mohol aj tento týždeň voči euru získať. Druhou nášľapnou mínou je opätovný rast cien americkej ropy k 100 USD/barel, čo znovu môže začať ohrozovať ekonomický rast USA. I preto napriek pozitívnym správam vidíme súčasný rast cien plodín ako reálny, no je hnaný špekulatívnym kapitálom a teda neočakávame nateraz trvalejší rastový trend. Naopak, i ceny ropy sú aktuálne zrelé na miernu cenovú korekciu, takže ďalší cenový rast plodín je skôr obmedzený. Prikláňame sa k pokračovaniu stabilných cien.

Očakávania cien agrokomodít na konci 46. týždňa: burza MATIF: pšenica 180 – 190 EUR/t, kukurica 185 – 195 EUR/t, repka 410 – 430 EUR/t.

V rámci živočíšnej výroby očakávame pokračovanie stabilných cien mlieka a po minulotýždňovom miernom raste cien jatočných ošípaných očakávame stabilitu. Naopak, na svetových trhoch rastú ceny hovädzieho mäsa, a istý pozitívny vývoj je vidieť i v Európe (medzitýždenne + 1 %) . Takže ceny býkov by mohli rásť i v SR.

 

/AGROBIZNIS/

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov