tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 08.septembra 2024, meniny má Miriama, zajtra Martina

Ceny energií s výnimkou zemného plynu rozšírili minulý týždeň straty, pretože americký FED neposkytol žiadnu podporu, hoci si nechal otvorené zadné vrátka pre prípadné stimulačné opatrenia.

Drahšia ropa Brent sa prepadla viac ako WTI a rozdiel medzi oboma cenami sa znížil na 11 dolárov, čo je najmenej od januára. Známky spomaľujúceho dopytu v prostredí dostatočnej produkcie posunuli forwardovú krivku prvýkrát od januára 2011 na pozíciu kontanga. Hoci sa takéto kontango na rope Brent môže rýchlo zvrátiť v ponukový šok alebo Saudská Arábia môže utiahnuť kohútiky, pokiaľ sa bude rozširovať, môže to znamenať návrat plávajúcich zásob. Tie boli populárne počas recesie v rokoch 2008 a 2009, kedy bol spot na rope tak nízko, že obchodné firmy nakupovali za spotovú cenu a okamžite boli uzamknuté zisky predajov za vyššiu forwardovú cenu, pričom ropa bola medzitým skladovaná v prenajatých tankeroch.
Pozor na geopolitické riziko
Geopolitické riziko, ktoré napomohlo počas prvého kvartálu rastu cien, stále nezmizlo, pretože stretnutie Iránu s piatimi mocnosťami bezpečnostného výboru Spojených národov spolu s Nemeckom, ktoré sa konalo v Moskve, neprinieslo výsledok. Plánované sankcie EÚ a USA vstúpia do platnosti 1.júla a to bude mať dopad na iránsky export. Nemenej dôležitou skutočnosťou je, že to bude znamenať pre poisťovne EÚ zákaz krytia iránskeho exportu a že to môže spôsobiť problémy kupujúcim z Ázie ako sú Japonsko, Južná Kórea, India a Čína. Nedostatok pokroku v rokovaniach ohľadom iránskych jadrových zbraní opäť zvýšil riziko izraelského vojenského útoku, čo naďalej udržuje zvýšené geopolitické riziko napriek pokračujúcemu ekonomickému spomaleniu a jeho dopadu na svetový dopyt.
Napriek slabému svetovému dopytu
Komoditné a najmä ropné trhy sa teraz sústredia na vývoj ekonomického výhľadu hlavných ekonomík. Americké zásoby ropy sú na 22ročnom maxime, zatiaľ čo výrobná aktivita v Číne, najväčšom svetovom konzumentovi priemyselných kovov a druhom najväčšom konzumentovi ropy po USA, v júni naďalej spomaľovala. Index nákupných manažérov HSBC klesol v júli na sedemmesačné minimum 48,1 bodu, pričom hodnota pod 50 bodov signalizuje kontrakciu. Čína, ktorá má v posledných rokoch na svedomí viac ako 50 percent svetového rastu spotreby ropy, má stále ešte v zásobe nástroje pre stimuláciu ekonomiky. Ďalšie zhoršenie aktivity preto zvýši šance na ich využitie, čo by mohlo vo výsledku komodity ako meď a ostatné priemyselné kovy, ktoré sa spoliehajú na čínsky dopyt, podporiť.
Technický a fundamentálny výhľad sa nezhodujú
Z čisto technického pohľadu to vyzerá na ďalší pokles ceny, pretože prelom obchodného pásma 100-126 USD/barel znamená priestor pre pokles až na 74 USD/barel. Fundamentálny obrázok stále naznačuje síce pomalší, ale napriek tomu rast dopytu, čo môže znamenať, že aktuálna cenová úroveň je príliš nízka a je len výsledkom averzie k riziku a likvidácii dlhých pozícií. Rovnako tak, ako sa vysoké ceny ropy správajú ako daň uvalená na svetového spotrebiteľa, môže pokles ceny o tretinu spôsobiť nárast dopytu. Ale v súčasnom znepokojení môže cena ľahko klesnúť ešte nižšie, než trh začne brať fundamenty do úvahy.
Grafika: Vývoj cien ropy Brent na svetových trhoch (cena v USD/barel).

O. S. Hansen, komoditný stratég, Saxo Bank
Zdroj: MediaDom

Ďalšie informácie nájdete na:
http://sk.saxobank.com/futures-komodity

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov