tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Nedela 08.septembra 2024, meniny má Miriama, zajtra Martina

Cena ropy Brent v posledných mesiacoch silno rástla a v tomto týždni dosiahla najvyššiu úroveň od augusta, keď trh riešil výpadok ropy z Líbye. Rast bol ťahaný niekoľkými geopolitickými udalosťami, ktoré zvyšujú riziko výpadku dodávok z krajín ako je Líbya, Sýria, Nigéria, Sudán a v neposlednom rade Irán, ktorý je najväčším svetovým exportérom ropy.

Rast ku 120 dolárom za barel teraz nasledoval po preventívnej akcii Teheránu, ktorý sa pred júlovým ropným embargom zo strany Európy rozhodol zadržať dodávky ropy do šiestich európskym krajín. Hoci ropný minister potom túto akciu poprel, udalosti zdôraznili zvýšený nepokoj prameniaci z toho, koľko svetových zásob ropy sa nachádza v oblasti okolo Perzského zálivu.
Od polovice decembra a najmä v priebehu posledného mesiaca sa obchodníci s ropou sústredili na riziko na strane ponuky a výsledkom je akumulácia dlhých pozícií na rope Brent aj WTI, pretože rastie riziko rýchleho pohybu ceny smerom nahor. K tomu všetkému ešte nízke teploty panujúce v Európe zvýšili konkurenciu medzi kupujúcimi Brentu z Európy a z Ázie. Produkcia Brentu je teraz nízka a to na fyzickom trhu vyústilo do napätia na strane dopytu, vďaka čomu rástla cena Brentu s okamžitým dodaním.
V tejto situácii trh venoval len málo pozornosti správam OPECu aj Medzinárodnej energetickej agentúry, ktoré predpovedajú zníženie dopytu po rope pre rok 2012 predovšetkým vďaka európskej dlhovej kríze a krehkému stavu svetovej ekonomiky. Vďaka vyšším cenám tak spotrebitelia utrácajú viac disponibilných prostriedkov za ropu, čo môže oslabiť fundamenty a následne i cenu. Súčasná cena je o 7,5 percenta vyššia ako priemer roku 2011 a prepočítaná v eurách je dokonca len 2% pod cenovým maximom z roku 2008, pretože cenový rast na rope je sprevádzaný posilňovaním dolára.
Vyššie spomínané napätie na fyzickom trhu spolu s dlhými špekulatívnymi pozíciami vyústilo do výrazného posunu ropnej forwardovej krivky smerom nahor. Počas uplynulých mesiacov cena s okamžitým dodaním pridala viac ako sedem dolárov, pričom na vzdialenejšom konci futures krivky sa cena príliš nezmenila. Táto situácia sa nazýva Backwardation a odráža napätie na trhu s okamžitým dodaním, ktoré obchodníci uprednostňujú pred dodaním v budúcnosti.
Teraz je cena podporovaná rizikom na strane ponuky, ale ak ceny zostanú na týchto úrovniach alebo sa dokonca posunú vyššie, rastie riziko poklesu dopytu, čo môže vyústiť do ostrej cenovej korekcie. Pár nasledujúcich týždňov bude rozhodujúcich, pretože v Iráne prebehnú 2. marca parlamentné voľby a v Grécku sa stále nedarí odvrátiť hrozbu bankrotu. A ako budú komodity a energie reagovať na vývoj akciového trhu a na americký dolár, ktorý vyzerá, že sa chystá posilňovať?
Ole S. Hansen, komoditný stratég Saxo Bank
Zdroj: MediaDom

Ďalšie informácie nájdete na:
http://sk.saxobank.com/futures-komodity

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

Mohlo by vás zaujímať

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov