tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Streda 22.januára 2025, meniny má Zora, zajtra Miloš

Ceny plodín v minulom týždni zastavili svoj cenový rast a odovzdali časť predchádzajúcich ziskov.

Na burze MATIF medzitýždenne klesli ceny pšenice o 7 EUR/t, keď sa komodita počas dnešného dňa obchoduje za 227 EUR/t. Kukurica oslabila v sledovanom období o 2 EUR/t na 214 EUR/t. Repka na MATIFe medzitýždenne zlacnela o 10 EUR/t na dnešných 532 EUR/t. Cena kanadskej repky medzitýždenne klesla o 20 EUR/t na dnešných 418 EUR/t. Austrálska repka skorigovala medzitýždenne o 24 EUR/t na cenu 503 EUR/t.

Na burze CBoT medzitýždenne klesla cena mäkkej pšenice v USA o 4 EUR/t na 192 EUR/t. Kukurica na CBoT vzrástla o 1 EUR/t na 185 EUR/t a sója zlacnela o 11 EUR/t, čo ju poslalo na cenovku 368 EUR/t.

Pšenica

Tento trh má pod kontrolou špekulatívny kapitál, ktorý naďalej drží vysoké stávky na pokles ceny pšenice a to nielen na burze MATIF, ale aj na burze v Chicagu. Manažéri fondov však ostatné týždne výrazne zmenili svoj názor v prípade obchodovania na trhu s kukuricou a aktuálne už aj na trhu so sójou (kde navyšujú svoje stávky na budúci rast cien), preto bude zaujímavé sledovať ako sa popasujú s posledným hlavným trhom v rámci zrnín, kde sú nastavení na pokles cien. V každom prípade ostatný týždeň dokázali fondy stlačiť ceny pšenice na MATIFe na nižšie úrovne k 224 EUR/t. Táto cenovka je dôležitá, pretože v rámci dlhodobého cenového grafu (tzv. kontinuálneho grafu) táto cena predstavuje 200–dňový cenový priemer komodity. Cena je tak momentálne jasne uväznená medzi 200–dňovým cenovým priemerom pšenice na jej priebežnom grafe (224 EUR/t) a 200–dňovým priemerom v rámci momentálne stále najaktívnejšieho marcového kontraktu 2025 plodiny, ktorý leží na cenovke 235 EUR/t.

Rusko začína spomaľovať svoju aktivitu na exportnom trhu, keď analytici SovEcon odhadujú, že exporty pšenice z krajiny v januári poklesnú len na 2 mil. ton. Od 15.2. 2025 pritom vstúpi do platnosti exportná kvóta, ktorá dovoľuje v tejto sezóne Rusku do konca ročníka (t.j. do 30.6. 2025) vyexportovať už len 10,6 mil. ton pšenice. Rovnako nám začína spomaľovať exportná aktivita Ukrajiny.

Koncom januára pritom predpovedné modely poukazujú na príchod veľkých mrazov do Ruska, čo by mohlo ohroziť aj porasty pšeníc, ktoré sú v dominantnej časti krajiny momentálne bez snehovej pokrývky. Už teraz pritom sa očakáva, že produkcia pšenice v krajine dosiahne len 78,6 mil. ton, čo by bolo ešte o 4 mil. ton menej ako vlani.

Analytici FranceAgriMer v najnovšom výhľade ponechali odhad exportov francúzskej mäkkej pšenice za ročník 2024/25 na 3,5 mil. ton, čo je najnižšie číslo v tomto miléniu. Exporty sú medziročne nižšie o 66 %. Tesná bilancia pšenice v EÚ tak ostáva realitou.

Spready (cenové rozdiely) medzi kontraktmi pšenice na burze MATIF sa však ostatný týždeň ďalej mierne uvoľňovali, čo nenaznačuje na to, že tento trh momentálne vníma ponuku pšenice na EÚ trhu ako tesnú. Dôvodom je fakt, že svetová produkcia pšenice v tejto sezóne dosiahla nový rekord 793 mil. ton. Špekulatívny kapitál sa tak zatiaľ drží svojich pozícií stavujúcich na pokles ceny, čo je dôvodom, prečo ceny pšenice sa aktuálne nedokážu posunúť na vyššie úrovne. No ako sme už spomínali, konsenzus na agrárnom trhu sa postupne mení, keď pri ďalších plodinách sú fondy čoraz viac nastavené na očakávania rastu cien. Mení sa pritom aj celková nálada na trhu, keď investori začínajú pochybovať, že Americká centrálna banka FED dokáže skrotiť infláciu k 2 %. Prejavuje sa to momentálne hlavne na raste úrokov pri dlhopisoch s dlhšími splatnosťami, no do rastového trendu sa dostal i hlavný komoditný index, kam sa začína kapitál rovnako viac tlačiť. Svoje zohráva aj nová vlna neistoty ohľadom zavádzania importných ciel zo strany USA, ktoré sľubuje D. Trump. Ten včera nastúpil do úradu. Zatiaľ nemáme jednoznačný signál, že kapitál vo veľkom znovu začína tiecť do komodít, no pozorne budeme sledovať ďalší vývoj v tejto oblasti. Pretože to bude vplývať aj na ceny plodín.

Pšenica sa nateraz ďalej obchoduje v neutrálnom cenovom móde. Očakávame v tomto týždni na MATIFe retest cenovky 235 EUR/t. Chce to ale širšiu likvidáciu shortov (stávky na pokles cien) na strane fondov, aby sa cena mohla predrať nad 235 EUR/t. Dovtedy tento trh ostane neutrálny.

Kukurica

Pokles ukazovateľa pomeru koncoročníkových zásob k spotrebe v USA smerom k 10 %, ku ktorému došlo na základe najnovšieho výhľadu USDA, výrazne ovplyvnilo aj mentalitu manažérov fondov. Tí ostatný týždeň pokračovali v navyšovaní svojich dlhých pozícií (teda stávok na rast ceny kukurice) na nové dvojročné maximá, čo pomohlo potiahnuť na nové ročné maximá aj ceny kukurice na CBoT smerom k 4,85 USD za bušel (194 USD/t). Po prekonaní cenovky 4,75 USD za bušel sa pritom aktuálnym cieľom komodity stala méta 5 USD za bušel (200 USD/t). Kukurica na MATIFe ale nateraz bojuje s dôležitou technickou úrovňou cenovej rezistencie na 218 EUR/t, ktorú sa jej zatiaľ nepodarilo prekonať. Dôvodom je nejasný vývoj ceny na susednom trhu s pšenicou. Cenové rozdiely medzi marcovým a júnovým kontraktom 2025 kukurice sa však už dva týždne za sebou stesňujú, čo naznačuje, že v západnej Európe by mohli posilňovať cenové prémie na kukuricu na fyzickom trhu. Na druhej strane v USA cenové prémie nereagujú na rast cien kukurice na burze CBoT, čo môže byť určitým varovaním, že kukurica na burze CBoT po dosiahnutí technických cieľov, na základe ktorých dominantne obchoduje špekulatívny kapitál, prejde opätovne cenovou korekciou.

Hrozbou je prípadné zavedenie importných ciel USA na mexické tovary so sadzbou 25 %, pričom tento krok môže prinútiť Mexiko k zavedeniu protiopatrenia v podobe zastavenia importov vybraných amerických tovarov, pričom Mexiko je najväčším nákupcom americkej kukurice.

Na druhej strane kapitál sa začína vo väčšej miere tiecť do komodít, pričom navyše ostatný týždeň mierne oslabil dolár voči košu svetových mien. To v kombinácii s rastúcimi stávkami na vzostup cien kukurice na strane fondov hovorí v prospech ďalšieho rastu cien. Budeme pozorne sledovať, čo sa stane po tom, čo kukurica na CBoT sa dotiahne na 5 USD za bušel, a síce, či dokáže ďalej predĺžiť svoj rastový trend, alebo bude korigovať nižšie.

Dôležité bude aj to, či sa pšenici na MATIFe podarí dostať cez cenovku 235 EUR/t, čo by nepochybne uľahčilo kukurici na MATIFe dostať sa nad svoju vlastnú technickú úroveň rezistencie na 218 EUR/t.

Produkcia kukurice v EÚ dosiahla 58 mil. ton, čo znamená, že Únia potrebuje v tejto sezóne doviezť 19 mil. ton kukurice. Technicky nám ju môže dodať Ukrajina, ktorá by mala mať na export k dispozícii 23 mil. ton kukurice. Exportná aktivita nášho východného suseda však ostatné dva mesiace klesá.

Na pamäti musíme mať aj vzájomnú cenovú koreláciu cien kukurice a sóje na americkom trhu, ktorá obzvlášť v tomto období býva vyššia, keďže farmári sledujú vzájomný pomer ceny obidvoch plodín a na základe neho sa rozhodujú o veľkosti pestovateľských výmer obidvoch plodín pre novú sezónu. Momentálne sa pomer ceny novej úrody sóje k cene novej úrody kukurice poyhbuje na 2,25:1, čo stále favorizuje scenár jarnej expanzie výmer kukuríc a poklesu výmer sóje v USA v sezóne 2025/26.

V tomto týždni očakávame na burze MATIF nový pokus kukurice o prekonanie cenovky 218 EUR/t. Ani tento ale ešte nemusí byť úspešný.

Olejniny

Očakávaná rekordná produkcia olejnín vo svete v tomto ročníku začína brzdiť ceny olejnín v raste, čo sa prejavuje na neschopnosti repky na burze MATIF generovať nové cenové maximá. Repka minulý týždeň zlyhala v pokuse dostať sa nad 550 EUR/t, čo vyvolalo avizovanú korekciu ceny na nižšie úrovne. Tohtoročná úroda sa však naďalej drží nad cenovkou 525 EUR/t, čo znamená, že krátkodobý rastový trend ostáva neporušený a týmto má repka stále priestor pre tvorbu nových cenových maxím.

Zaujímavým vývojom si pritom ostatný týždeň prechádza aj cena sóje na burze CBoT, kde špekulatívny kapitál razantne likvidoval svoje krátke pozície (stávky na pokles ceny). Tento trh sa tak dostal do net long pozície, čo znamená, že stávky na rast ceny už momentálne sú vyššie ako stávky na pokles ceny. Takéto pozičné nastavenie naznačuje, že tento trh by sa mohol pokúsiť o prekonanie svojho 200–dňového cenového priemeru sóje na CBoT (aktuálne 10,66 USD za bušel – 392 USD/t) a tým nastoliť po 18 mesiacoch poklesu dlhodobý rastový trend. To by zvýšilo šance, že i cena repky na MATIFe by sa mohla pokúsiť o nové cenové maximum.

Problémom cien sóje sú fundamenty trhu. Analytici AgRural včera navýšili odhad produkcie sóje v Brazílii na rekordných 172,4 mil. ton, čo znamená, že medzimesačne navyšovali odhad o ďalších 0,2 mil. ton. Aj keď žatva sóje v štáte Matto Grosso začala vo veľmi pomalom tempe, nateraz nič nenaznačuje na to, že by brazílska produkcia sóje nemala dosiahnuť nový rekord.

Cena sóje na burze CBoT dnes rastie a pokúša sa znovu o posilnenie nad 10,6 USD za bušel, no tento rast je podľa nášho názoru dominantne ťahaný už spomínanou vzájomnou koreláciou medzi cenami kukurice a sóje v USA ako smotnými fundamentmi. Obavy ostávajú ohľadom zavedenia ciel zo strany USA na čínske tovary, čo povedie s veľkou pravdepodobnosťou k zavedeniu importných ciel na strane Číny aj na americkú sóju, čo by mohlo vyvolať nové tlaky na pokles cien.

Slabší dolár, rastúce stávky na rast ceny na strane fondov tak síce zvyšujú šance pre ďalší rast cien sóje, no fundamenty sú proti.

Platí to aj pre repku. Po dlhej dobe vidíme na trhu futures na MATIFe návrat forwardovej krivky jednotlivých kontraktov z inverzie (t.j. obrátená krivka, kedy sa kontrakty s bližšími termínmi dodávky obchodujú za vyššiu cenu ako vzdialenejšie kontrakty) späť do normálu, čo naznačuje, že tesná bilancia komodity na fyzickom trhu sa uvoľňuje a s tým by malo dochádzať k postupnému poklesu aj cenových prémií repky. Nová úroda repky sa stále obchoduje viac ako 40 EUR/t pod cenou starej úrody, keďže v platnosti ostáva vízia zotavenia produkcie repky v EÚ v sezóne 2025/26. Tento trh sa tak zrejme bude ďalej obchodovať v bočnom cenovom pásme medzi 525 až 550 EUR/t, pričom vymanenie sa z tohto pásma naznačí na ďalší cenový vývoj. Nevylučujeme pritom, že repka sa na MATIFe zosunie nižšie smerom k 500 EUR/t (nová úroda k 460 EUR/t) v prípade, ak sója na CBoT sa nedokáže dostať nad avizovanú úroveň 10,7 USD za bušel. Okrem toho na Slovensku je vlaňajšia produkcia repky prakticky predaná, a i preto sa už viac trh sústredí na novú úrodu. Ponuky sa pohybujú na 460 – 475 EUR/t, čo je cena, ktorá by mala pokryť výrobné náklady.

Očakávané ceny plodín na burze MATIF na konci 4. týždňa 2025: pšenica 225 – 235 EUR/t, kukurica 214 – 218 EUR/t, repka 503 – 550 EUR/t.

 

David Karkulín, AGROBIZNIS

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov