tatra banka

tatra banka agrofinancovanie

tatra banka agrofinancovanie

Streda 22.januára 2025, meniny má Zora, zajtra Miloš

Ostatný týždeň sme videli na európskom trhu dominantne pokles cien ošípaných, premenlivý vývoj cien mliečnych komodít a pokles cien ropy.

Ceny jatočného dobytka v Nemecku v tomto týždni stagnujú. Na burze ISN v Nemecku sa jatočné ošípané ani tentoraz neobchodovali. Cenové predajné ponuky na burze sú však medzitýždenne nižšie.

Jatočné ošípané

Nemecké ceny jatočných ošípaných v tomto týždni korigujú nadol na medzitýždennej báze o 10 eurocent/kg jat. hm. na 1,72 EUR/kg jat. hm. Na burze ISN v Nemecku v ostatnom týždni neprebehli žiadne obchody, no cenové ponuky predajných cien sa medzitýždenne  zosunuli nižšie o 10 až 11 eurocent/kg jat. hm. na 1,71 EUR/kg jat. hm.

Dánske ceny jatočných ošípaných ostávajú tento týždeň zastabilizované na cenovke 1,52 EUR/kg jat. hm. Ceny v Španielsku na Mercolleide medzitýždenne klesli o 2 eurocent/kg ž. hm. na 1,54 EUR/kg ž. hm.

Slovenské ceny jatočných ošípaných triedy kvality E si v 2. týždni 2025 opätovne pripisovali zisky, keď sa dostali k 2,10 EUR/kg jat. hm. Kategória S (vyššia zmäsilosť) sa však ďalej obchoduje pod 2 EUR/kg jat. hm. Pritom platí, že slovenské ceny sú v rámci krajín V4 najvyššie v regióne.

Predpokladáme, že v tomto týždni uvidíme sa slovenskom trhu cenovú korekciu komodity do pásma 1,90 – 2,00 EUR/kg jat. hm.

V Číne farmárske ceny jatočných ošípaných v uplynulom týždni čelili korekcii, keď oslabili medzitýždenne o 7 eurocent/kg jat. hm. na 2,10 EUR/kg jat. hm. Na burze Dalian sa ceny živých ošípaných dnes obchodujú za 1701 EUR/t ž. hm., a teda medzitýždenne poklesli o 29 EUR/t ž. hm. Čínska produkcia ošípaných za rok 2024 podľa dá Čínskeho agrárneho ministerstva dosiahla 57,03 mil. ton, čo znamená, že oproti roku 2023 bola nižšia o 1,5 %. Stavy prasníc v krajine sa ale stále pohybujú nad 39 mil. jedincov, čo naznačuje, že cenový rast komodity nateraz nie je na programe dňa. 

Farmárske ceny jatočných ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota v USA ostatný týždeň pridali 2,9 %, keď boli realizované za 1,77 USD/kg jat. hm. Na trhu futures ceny jatočných polovičiek v USA medzitýždenne oslabili o 3 % na dnešných 1,79 USD/kg jat. hm.

Jatočný dobytok

Jatočný dobytok na nemeckom trhu v tomto týždni nemení svoje cenovky a ponecháva ich na minulotýždňovej úrovni. Jatočné kravy (O3) sa tento týždeň obchodujú na 4,55 EUR/kg jat. hm. Ceny jatočných býkov (R3) zostali zafixované na 5,65 EUR/kg jat. hm.

Trh EÚ: V 2. kalendárnom týždni 2025 priemerná cena jatočných býkov v EÚ-27 (kategórie A/C/Z, trieda kvality R3) medzitýždenne posilnila o 3 eurocent/kg jat. hm. na 5,62 EUR/kg jat. hm. Priemerná cena jatočných kráv v EÚ-27 (trieda O3) vzrástla o 4 eurocent/kg jat. hm. na 4,58 EUR/kg jat. hm.

Slovenské ceny mladých býkov (A) triedy R3 v 2. týždni 2025 medzitýždenne skorigovali o 35 eurocent/kg jat. hm. na 4,71 EUR/kg jat. hm. Ceny jatočných kráv v SR medzitýždenne posilnili o 47 eurocent/kg jat. hm. na 3,88 EUR/kg jat. hm.

Vývoj v Nemecku poukazuje na to, že ceny jatočného dobytka v SR nebudú mať tento týždeň ambície výraznejšie sa meniť.

Mlieko

Ceny mliečnych komodít v EÚ si v uplynulom týždne pripisovali zmiešané výsledky. Na trhu futures na burze EEX európske ceny masla ostali bez medzitýždennej zmeny, keď sa dnes obchodujú za 7425 EUR/t. Ceny SOM v sledovanom období poklesli o 38 EUR/t na dnešných 2550 EUR/t. Trhová cena mlieka vypočítaná z ceny masla a SOM medzitýždenne skorigovala nižšie o 0,7 % na 52,31 EUR/100 kg.

Nemecké dodávky mlieka do mliekarní v 2. kalendárnom týždni 2024 boli na medziročnej báze nižšie o 0,8 %, čo nateraz potvrdzuje, že farmári sa aj napriek vyšším cenám momentálne nesnažia výraznejšie navyšovať produkciu mlieka.

Spotové ceny mlieka v Nemecku minulý týždeň oslabili v priemere o 1 EUR/100 kg do pásma 49,5 - 51 EUR/100 kg. Holandské spotové ceny mlieka naproti tomu si medzitýždenne pripísali zisk 2 EUR/100 kg, keď vzrástli na 54,5 EUR/100 kg.

Na dnešnej aukcii novozélandskej mliekarne Fonterra v Oceánii boli jednotlivé kontrakty mliečnych komodít zobchodované za priemernú cenu 4019 EUR/t, čo je o 1,4 % vyššia cena v porovnaní s minulou aukciou na začiatku januára. Najviac rástli ceny sušeného plnotučného mlieka, ktoré pridali v porovnaní s minulou aukciou 5 %.

Na globálnej scéne top 7 globálnych exportérov od januára do októbra 2024 dodalo do mliekarní v tomto roku o 0,2 % viac mlieka v porovnaní s totožným obdobím roka predtým. Ide tak len o veľmi mierne tempo expanzie globálnej ponuky mlieka.

Ceny mlieka v USA určené na výrobu syrov medzitýždenne oslabili o 1,4 % na 44,51 USD/100 kg.

Trh s mliečnymi komoditami vyzerá ako vyvážený, no indície naznačujú, že rast cien masla v tomto rastovom cykle je s veľkou pravdepodobnosťou ukončený.

Naďalej predpokladáme vzostup cien mlieka v SR v blízkom období k 50 EUR/100 kg.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 4 % tuku a 3,4 % bielkovín): január 2025: 47,25 EUR/100 kg, február 2025: 48,50 EUR/100 kg, marec 2025: 48,80 EUR/100 kg.

Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): január 2025: 48,65 EUR/100 kg, február 2025: 50,05 EUR/100 kg, marec 2025: 50,25 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Ropa Brent sa uplynulý týždeň jednu chvíľu vyšplhala až k 83 USD za barel, keď účastníci trhov s napätím očakávali či Donald Trump po nástupe do funkcie zavedie 25 % - né importné clá na tovar dovážaný z Kanady, Mexika a Číny. Práve z Kanady USA dovážajú ropu a ropné produkty v objeme 3,8 mil. barelov denne, pričom zavedenie ciel by mohlo viesť na strane Kanady k obmedzeniu ich vývozu do USA. Prezident hneď po inagurácii vyhlásil stav mimoriadnej energetickej núdze a následne schválil navýšenie ťažby ropy v pobrežných vodách ako aj vyzval na odstúpenie z plnenia cieľov Parížskej klimatickej dohody. K clám na kanadské tovary sa nevyjadril konkrétnejšie a i preto ceny ropy Brent v reakcii na jeho prvé kroky oslabili na aktuálnych 79 USD za barel. Medzitýždenne tak ceny ropy Brent poklesli o 2 USD za barel. Technicky sa však komodita udržala v rastovom trende a i preto sa môže v tomto týždni opätovne pokúsiť o vzostup nad 80 USD za barel.

Predpokladáme ale, že nová administratíva amerického prezidenta nebude mať záujem pumpovať ceny ropy do výšin, keďže by to vzbudilo nevôľu aj na strane domácich spotrebiteľov. V každom prípade môžeme ďalšie dni očakávať pokračovanie zvýšenej volatility na tomto trhu, pričom ceny sa zrejme nateraz budú ďalej pohybovať v okolí 78 – 82 USD za barel.

Drahšia ropa sa odrazila minulý týždeň aj na raste cenoviek PHM na európskych burzách a následne i na slovenských čerpacích staniciach. Aktuálna korekcia cien v kombinácii s miernym posilnením eura voči doláru by však mala ďalšie snahy o rast cien PHM v SR momentálne negovať. Predpokladáme, že v tomto týždni budú ceny PHM stagnovať. Nafta zotrvá v okolí 1,585 EUR/l a benzín Natural 95 v blízkosti 1,63 EUR/l.

 

David Karkulín, AGROBIZNIS

 

Predplatné Agromagazínu

AGROMAGAZÍN je mesačník o ekonomike a financiách v agrosektore.

Predplaťte si časopis samostatne, alebo iný z našich časopisov a získajte ho ZADARMO.

Viac o predplatnom Agromagazínu

pottinger

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

agromagazin

pole

mechanizacia

chov