Na tohtoročnom podujatí Dňa prvovýrobcov mlieka odznela aj prednáška prezidenta Európskej asociácie mliečnych farmárov (EDF) Toma Dunneho z Írska.
Líder EDF v prvej časti svojej prednášky predstavil svoju rodinnú farmu s 370 dojnicami, ktorá tradične v írskych podmienkach funguje na pastevnom systéme chovu. Farmu, ktorú založil jeho prastarý otec v roku 1875, zdedil Tom Dunne so svojím bratom v roku 1996. V tomto roku ju pritom oficiálne odovzdáva svojmu synovi. Na farme pracujú traja – on, brat a jeho syn, pričom počas jari im vypomáha dočasne jeden študent. Pastevný chov má svoje špecifiká, pričom je vysoko závislý od počasia. Vrchol laktácie dojnice zaznamenávajú tradične v máji v okolí 28 až 29 l mlieka na deň, pričom v októbri klesá produkcia na 16 l tesne predtým, než dôjde k zasušeniu kráv. Dojnice ročne doja medzi 5 až 6 tis. kg mlieka, pričom v Írsku je kľúčový parameter dodávok tuku a bielkovín na dojnicu (a nie objem mlieka). Ten dosahujú na farme medzi 450 – 500 kg na dojnicu za laktáciu. Mladý dobytok ostáva na pastve 11 mesiacov, dojnice v priemere 290 dní.
Popri počasí Tom Dunne označil za ďalšie výzvy ostatných rokov jednak infláciu nákladov, a tiež environmentálne obmedzenia na strane výnimiek pre nitráty. Samostatnú kapitolu aj v Írsku tvorí problém s nedostatkom pracovnej sily ako aj manažérov v odvetví. Keďže farma vlastní len 25 % pôdy a 75 % prenajíma, na strane nákladov ostatné dva roky robí problémy hlavne extrémny nárast nájmov za pôdu. „Za nájom platíme 1300 – 1400 EUR/ha, čo začína byť problém a asi budeme nútení zredukovať pastevné plochy“, hovorí T. Dunne. Aj preto v prvovýrobe mlieka vlani, no i v doterajšom priebehu roka 2024 zatiaľ generujú finančnú stratu, pričom v predchádzajúcich rokoch bola ich výroba zisková.
Farmár sa dotkol aj otázok klimatickej zmeny a regulácií Európskej komisie a Európskeho parlamentu, ktoré pociťuje silne práve sektor prvovýroby mlieka v celej EÚ. „Existuje silný vzťah medzi reguláciami v EÚ a počtami zvierat“, upozornil líder EDF a súčasne dodal, že riešenie otázok klimatickej zmeny vedie k poklesu počtu zvierat. T. Dunne poukázal i na to, že z dlhodobého hľadiska (200 rokov) sa súčasné počasie neodchyľuje od priemeru. Ako podotýka: „Nezmeníme počasie, no otázka znie, čo urobíme s naším biznisom, aby sme sa prispôsobili súčasnej povahe počasia“. Predpokladá, že stavy zvierat budú ďalej klesať, s čím nesúhlasí, no vníma to ako realitu. Dôležité ale je podľa jeho slov hľadať budúce príležitosti a na to sú skvelým nástrojom pravidelné stretnutia a výmeny informácií medzi členmi EDF (združuje 464 členov, z toho 7 zo SR), ktorej je prezidentom. „Ešte nikdy som v EÚ nenavštívil farmu, kde by som sa niečo nové nenaučil“, hovorí o jednom z benefitov pravidelných návštev fariem členov EDF počas každoročných kongresov ako aj ďalších aktivít po celej Európe či i mimo Európy, keďže združenie má zastúpenie aj na ďalších kontinentoch sveta.
Po prednáške T. Dunneho mu predseda SZPM A. Pastorek pri príležitosti 20. výročia od vzniku zväzu odovzdal pamätnú medailu ako poďakovanie za dlhoročnú spoluprácu medzi SZPM a EDF.
Viac informácií z podujatia nájdete v AGROMAGAZÍNe 11/2024 v článku na s. 15-17.
Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.
David Karkulín, AGROBIZNIS