Mäso zo starších kráv je v Nemecku nedostatkový tovar a je žiadané aj začiatkom roka. Situáciu neovplyvnil a nezmenil ani výskyt slintačky a krívačky v Brandenbursku. Pre poľnohospodárov je to však nevýhodné aj napriek tomu, že väčšina hovädzieho mäsa tak zostáva v krajine a tu sa aj konzumuje alebo spracováva.
„Napriek tomu slintačka a krívačka stojí poľnohospodárov peniaze," hovorí odborník na trh. Podľa jeho informácií strácajú bitúnky približne 10 eur na pridanej hodnote na kravu, pretože vedľajšie produkty už nie je možné optimálne uvádzať na trh. Táto nevýhoda sa pravdepodobne prenesie vo vysokej miere aj na výrobcov.
Kravské mäso je žiadané
Všeobecná neistota na trhu s jatočným dobytkom má tendenciu znevýhodňovať ceny aj v iných ohľadoch. "Každý sa obáva, že sa vyskytnú ďalšie prípady slintačky a krívačky a že sa predajné trhy z dlhodobého hľadiska zrútia," hovorí odborník na trh. Slintačka a krívačka však doteraz zabránila len ďalšiemu nárastu cien jatočných kráv, a preto nevidí dôvod na paniku:
- Nemecko vyváža do tretích krajín len desať percent svojho hovädzieho mäsa, v rámci EÚ je vývoz – okrem mäsa z vylúčenej zóny – stále možný vďaka princípu regionalizácie.
- Viac jatočných kráv sa nedá očakávať. Hovädzie mäso je začiatkom roka ešte žiadanejšie, pretože je relatívne lacné.
Z Topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra
Snímka: Hierse-Westermeier