Ďatelinoviny sú kvalitným domácim bielkovinovým krmivom pre hovädzí dobytok, ktoré je však náročné aj na konzerváciu. Ukážeme, ako možno zabezpečiť potrebné nutričné hodnoty v siláži.
Ďatelinoviny ako ďatelina a lucerna majú mnoho výhod - pri pestovaní viažu dusík a podporujú úrodnosť pôdy. Okrem toho tieto rastliny poskytujú základné krmivo bohaté na štruktúru a surový proteín. Môžete zvýšiť účinnosť objemového krmiva v dávkach dojníc a znížiť potrebu kupovaného krmiva, ako je sójový alebo repkový šrot. Navyše sú chutné a prispievajú tak k vysokému príjmu krmiva.
Napriek všetkým plusovým bodom je tu jedna nevýhoda - je ťažké zachovať objemové krmivo bohaté na bielkoviny a s relatívne nízkym obsahom cukru. Demonštračná sieť KleeLuzPlus (pozri nižšie) ukazuje, ako to dosiahnuť.
Veľa bielkovín, málo cukru
Ďatelinoviny sa vyznačujú vysokým obsahom bielkovín a minerálov, ktoré majú tlmivý účinok. Preto pôsobia proti okysleniu potrebnému na silážovanie. Na zníženie pH v siláži pod 4,8 je potrebné viac kyseliny mliečnej. Fermentačné škodce ako klostrídie alebo enterobaktérie sú inhibované len v tejto oblasti. Platí, že čím vlhšie krmivo, tým nižšia musí byť hodnota pH. Fermentačné škodce sú obzvlášť aktívne vo vlhkom prostredí.
V prípade ďatelinovín je ďalším rizikom nesprávneho kvasenia nízky obsah cukru. Bez dostatku cukru alebo baktérií mliečneho kvasenia sa môžu množiť baktérie tvoriace kyselinu maslovú (klostrídie). Ide to na úkor sušiny (DM), energie a bielkovín. Negatívny vplyv na príjem krmiva má aj samotná kyselina maslová.
Analýzy ďatelinovín často ukazujú slabú úspešnosť silážovania. Napríklad prvá kosba lucerny za posledných desať rokov v Bavorsku mala 7 g kyseliny maslovej/kg sušiny nad cieľovou hodnotou <3 g/kg sušiny.
Takto sa siláž vydarí
Schopnosť silážovania ďateliny a lucerny sa dá zlepšiť zmiešaným pestovaním s trávami bohatými na cukor. Aby sa silážovanie podarilo s čo najmenšími stratami a kvalitne aj pri ťažko fermentovateľnom materiáli, treba dodržať štyri podstatné body.
1. Zabráňte znečisteniu: Mikroorganizmy z pôdy, ako sú baktérie, kvasinky a plesne, ovplyvňujú proces silážovania. Fermentační škodcovia sa do siláže dostávajú cez častice pôdy. Výška kosenia minimálne 8-10 cm znižuje množstvo nečistôt, ktoré sa dostanú do krmiva. Aj ostatné zberacie zariadenia, ako sú obracače, hrable alebo zberače, musia byť nastavené tak, aby sa do siláže dostávalo čo najmenej častíc pôdy.
2. Správne zavädnúť: príliš slabé zavädnutie podporuje tvorbu výluhov a nesprávne kvasenie. Vo vlhkom materiáli sa kvasiaci škodcovia cítia obzvlášť pohodlne. Aby sa ďatelina, lucerna a ich zmesi dali ľahko silážovať, malo by sa zamerať na sušinu (DM) 30 až 40 %. Zároveň je dôležité, aby straty na listoch a drobením alebo straty energie a bielkovín boli čo najnižšie. Rozhodujúce je napríklad nastavenie výšky a otáčok vývodového hriadeľa, ako aj rýchlosti jazdy obracača a zhŕňača. Použitie pásových hrablí môže zabrániť stratám. Treba sa tiež vyhnúť nadmernému obsahu DM (viac ako 45 %), pretože sa zvyšujú straty drobením a tým aj straty bielkovín. Okrem toho sa zozbieraná hmota ťažšie zhutňuje.
3. Zhutňovanie a zakrývanie: Vylúčenie vzduchu podporuje rýchlu tvorbu kyseliny mliečnej a znižuje riziko opätovného ohrevu. Čím je surovina suchšia, tým kratšie sa musí rezať a tým lepšia musí byť kompresia v silážnej jame. Vrstvy by mali byť čo najtenšie (cca 20 cm). Výkon stroja a hmotnosť valcovania by mali byť zosúladené. Odber siláže zo silážnej jamy by mal byť 2,50 m týždenne, aby sa zabránilo aeróbnemu znehodnoteniu. Ďatelinoviny sa často silážujú v zabalených balíkoch. Namiesto šiestich vrstiev navíjania sa odporúča osem. Balíky by sa podľa možnosti nemali stohovať.
4. Konzervačné prísady majú zmysel: Prísady môžu zlepšiť kvalitu a stabilitu siláže – najmä v náročných podmienkach, akými sú ďatelinoviny. Konzervačné prostriedky DLG 1 (zlepšenie fermentačného procesu) podporujú rýchle zníženie hodnoty pH a tým inhibujú kvasných škodcov. Existujú homofermentatívne baktérie mliečneho kvasenia (biologické konzervačné činidlá), ktoré podporujú premenu cukru na kyselinu mliečnu. A existujú chemické produkty, ktoré priamo znižujú pH. Keďže ďatelinoviny obsahujú málo cukru, odporúčajú sa chemické silážne prísady alebo ich kombinácia s baktériami mliečneho kvasenia. Je možné pridať aj baktérie mliečneho kvasenia s melasou v závislosti od obsahu DM 25% a nízkej kontaminácie. Neskôr hrozí prehriatie na povrchu rezu: kvasinky metabolizujú zvyškový cukor a kyselinu mliečnu. Preto môže byť použitie silážneho činidla DLG 2 tiež užitočné pre aeróbnu stabilitu. Zoznam dostupných prostriedkov, ktoré boli testované DLG na ich účinnosť, nájdete na ich webovej stránke.
Seno: Riziko strát odrolom (olamovaním listov)
Pri sušení ďatelinovín môže dochádzať k drobivým stratám - listy schnú rýchlejšie ako stonky a odlamujú sa. V dôsledku toho sa strácajú dôležité živiny, najmä bielkoviny. Rastlina sa musí niekoľkokrát otočiť, kým stonky nie sú dostatočne suché. To však zvyšuje straty a znižuje kvalitu krmiva. Sušenie ďateliny alebo lucerny na zemi sa neodporúča.
Sušenie horúcim vzduchom je menej stratové a nezávislé od počasia, ale vyžaduje veľa energie. Bežnou metódou je dnes vetracie sušenie prebytočným teplom, napríklad z bioplynových staníc.
Skontrolujte a upravte
Každý, kto sa postaví k výzve silážovať alebo sušiť ďatelinoviny, by mal dôsledne sledovať úspešnosť. Aby bolo možné kontrolovať straty, musí sa zaznamenávať a posudzovať objem aj kvalita. Objem zberu je možné určiť napríklad počtom nakladaných vlečiek, vážením alebo záznamom objemu na rezačke.
Senzorickým testom siláže alebo sena možno skontrolovať, ako dobre silážovanie fungovalo. Vlastný čuch je veľmi nápomocný pri klasifikácii kvalít, je bezplatný a časovo nenáročný. Je však tiež vhodné nechať si v laboratóriu analyzovať reprezentatívne vzorky. Okrem zložiek na výpočet kŕmnej dávky by sa mali skúmať aj parametre kvality fermentácie. Kto pravidelne rieši straty a kvalitu, dokáže rozumne kontrolovať pracovné procesy a využívať optimalizačný potenciál.
V neposlednom rade môže byť alternatívou aj zelené prikrmovanie ďateliny a lucerny. To musí zodpovedať danému podniku a pracovným procesom.
KleeLuzPlus: Ako ušetriť výnosy?
V Nemecku sieť KleeLuzPlus skúmala stav na viac ako 70 farmách. Rok 2022 sa niesol v znamení sucha. V prípade čisto trávnatých porastov dochádzalo k regionálnym výpadkom a stratám na kvalite. Ďatelinoviny sú tolerantnejšie voči suchu. Vďaka svojim veľmi hlbokým koreňom dokázala lucerna využiť vodu a živiny a premeniť ich na výnos.
Z topagrar.com preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra