S odhadovaným medziročným poklesom okolo 25 % hlási Brazília najhoršiu úrodu pomarančov za posledných 36 rokov. Komoditné burzy reagujú 150 % príplatkom.
Aktuálne prognózy Brazílie, najväčšieho svetového výrobcu pomarančového džúsu a najdôležitejšieho dodávateľa EÚ s 80 % podielom na svetovom trhu, poukazujú podľa Asociácie nemeckého priemyslu ovocných štiav z Bonnu na výrazný pokles úrody pomarančov pre sezónu 2024/2025.
Nepretržitý pokles produkcie brazílskych pomarančov v posledných rokoch spôsobil pokles zásob na nulu a masívne obmedzil dostupnosť koncentrátu pomarančového džúsu. Objem, ktorý nedávno predpovedala brazílska asociácia citrusového priemyslu Fundecitrus na sezónu 2024/2025, predstavuje ďalší výrazný pokles o približne 25 % v porovnaní s poslednou úrodou, ktorá bola už aj tak podpriemerná.
V porovnaní s ročnou produkciou 7 miliárd litrov pomarančového džúsu má 25 % za následok pokles približne o 1,7 mld. l. To by znamenalo, že na občana EÚ by bolo k dispozícii približne o 4 l pomarančového džúsu menej.
Na vine je zmena klímy
Ak by sa súčasná prognóza produkcie naplnila, bola by to najnižšia úroda od rokov 1988/1989. Brazílsky citrusový pás je už roky ovplyvnený fenoménom El Niño.
V aktuálnej sezóne kombinácia vysokých teplôt a vážneho nedostatku vody počas rozhodujúceho obdobia kvitnutia viedla k oveľa nižšiemu počtu plodov na strom. Celkovo úroda od roku 2020 klesá a je pod 10-ročným priemerom. (Pre informáciu: obyvateľ Slovenska zje 16,1 kg pomarančov ročne, 2022 – poznámka redakcie AB).
Stromy hynú kvôli chorobám
Citrus Greening je choroba, ktorá vedie k úhynu stromov a tým ničí celé oranžové plantáže. 40 až 80 % pomarančovníkov v brazílskom citrusovom pásme je už napadnutých. Celosvetový dopyt po pomarančovom džúse zostáva zatiaľ vysoký.
Kombinácia menšej úrody s neustálym dopytom vedie k prudkému nárastu cien surovín. Tento vývoj má priamy vplyv na globálny trh: dostupnosť koncentrátu pomarančového džúsu zostáva kritická a očakáva sa, že povedie k ďalšiemu zvýšeniu nákladov.
Na komoditných burzách sa pomarančový džús v súčasnosti obchoduje s prémiou až 150 % v porovnaní so začiatkom roka 2022. Zmiernenie situácie sa v najbližších rokoch neočakáva. Celková situácia sa v krátkodobom horizonte nezmení, pretože nevyhnutná reštrukturalizácia brazílskeho citrusového priemyslu si vyžaduje čas aj značné finančné investície.
Vyššie ceny pre spotrebiteľov sú nevyhnutné
Napriek týmto početným výzvam je cieľom výrobcov ovocných štiav naďalej ponúkať spotrebiteľom širokú škálu vysokokvalitných a rozmanitých produktov prostredníctvom inovácií a prispôsobivosti. Vzhľadom na trvalo udržateľnú reštrukturalizáciu poľnohospodárstva, značné zvýšenie nákladov na suroviny a logistiku, ktoré neovplyvňujú len odvetvie ovocných štiav, budeme musieť v budúcnosti žiť aj s realitou vyšších cien. Pomarančový džús zostáva drahý a očakáva sa, že bude drahší.
Odvetvie ovocných štiav nemôže znášať zvýšenie nákladov, z ktorých niektoré sú exponenciálne, v rámci celého hodnotového reťazca. Preto by sa mali preniesť na obchod s potravinami, a teda na konečného spotrebiteľa vo forme zvýšenia cien. Ďalšou možnosťou je prispôsobiť sortiment, napríklad znížením obsahu ovocných štiav, rozšírením sortimentu o lacnejšie alternatívy.
Z Topagrar preložila a upravila Ing. Martina Gondeková, PhD., NPPC-VÚŽV Nitra
Snímky: picture alliance / Antonio Milena, Fruchtsaftverband