LG_mailpodpis_CZ-Architect-700x130_2022_1

logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

traktorKomentár: Zaostrené na pneumatiky

Pneumatika je jedinou styčnou plochou medzi strojom a podložkou. Požiadavky na pneumatiky pre poľnohospodárske stroje sú oveľa širšie ako napríklad pre osobné automobily. Musia byť aj do voza aj do koča – aj na cestu aj do terénu. Aby mohli spĺňať obe protichodné požiadavky, vymyslela sa regulácia tlaku v pneumatikách. Pomocou kompresora obsluha zvýši tlak v pneumatikách na ceste a naopak, pri vchádzaní na pole ho zníži. Jeden výrobca traktorov túto možnosť ponúka už priamo z výroby a dokonca jej ovládanie integroval do monitora traktora.

Pomerne drahý systém viete suplovať modernými pneumatikami schopnými pracovať na poliach pri tlakoch nižších ako 1 bar. Tým sa výrazne zvyšuje styčná plocha so zemou, znižuje preklz a zlepšuje spotreba nafty.

Základnými požiadavkami pri výbere pneumatík stále zostáva rýchlostný a záťažový index. Hlavne na druhý menovaný upriamte pozornosť pri obúvaní návesov, inak výrazne znižujete životnosť a predovšetkým riziko nebezpečných situácií pri náhlom prasknutí pneumatiky. Zostaňme pri životnosti – výrobcovia neodporúčajú pneumatiky, ako bezpečnostný prvok vozidla, používať dlhšie ako 10 rokov.

Zdôraznime, že ak vymeníte prederavenú ojazdenú pneumatiku za novú, odporúča sa vymeniť aj druhú pneumatiku na náprave. Inak hrozí poškodenie náprav traktora a ich drahá oprava. Pretože rozdiel medzi ojazdenou a novou pneumatikou môže byť v prípade 5,5 m obvodu veľkej pneumatiky aj 20 cm na jednu otáčku. Tých 20 cm môže vyhodnocovať elektronika ťažného prostriedku ako preklz a prostredníctvom redukčnej prevodovky znižuje otáčky na jednej strane. Rozličné priemery pneumatík z dôvodu rozdielneho opotrebenia sú problémom aj pri pohone oboch náprav a točenia sa na malom polomere.

Mnohí si pamätáme ešte protektorovanie pneumatík na osobných automobiloch v časoch drahých, resp. nedostatkových pneumatík. Protektorovanie zvyšuje životnosť pneumatík pri zachovaní ich základných vlastností a dáva im druhý život – uvádzajú firmy. A začína byť trendom. Ako uviedli v jednej motoristickej relácii v rozhlase, protektorovanie znižuje množstvo odpadu produkované v doprave. Práve táto pohnútka vedie zo strany francúzskych štátnych inštitúcií k objednávaniu nielen nových, ale aj istého percenta protektorovaných pneumatík. A gumárenské spoločnosti sa začínajú vážne zaoberať technológiami, ako vyrobiť pneumatiku vhodnú pre viacnásobné použitie.

 

Marián Kukučka, moderná mechanizácia v poľnohospodárstve

Tento článok bol publikovaný v novembrovom vydaní AGROMAGAZÍNU na s.3

Mesačník AGROMAGAZÍN si môžete predplatiť tu.

Snímka: https:pxhere.comNAJAKTUÁLNEJŠIE CENY AGROKOMODÍT

Online aktualizácia priamo z burzy Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

2021-08-agropoistenie

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov