Banner_Agobiznis_1000x150-2021

logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

repka_Cabaj_3Komentár: Poľnohospodársky cenový paradox


Mnohí poľnohospodári sa v súčasnosti až nestíhajú čudovať, čo v tomto období stvárajú ceny plodín na trhu, resp. svetových burzách. Nepochybne veľkým prekvapením pre slovenských poľnohospodárov je súčasná cenová nadvýkonnosť predovšetkým pri repke, no skvelú akceleráciu ceny ostatné mesiace predviedli aj ďalšie trhové plodiny.

 

Úprimne, očakávali ste v auguste 2020 vzhľadom na vtedajšie fundamenty trhu, že by ceny plodín počas najbližšej jari vystúpili až tak vysoko ako vystúpili? Repka na MATIFe už prekročila sumu 560 EUR/t a nová úroda si hovie nad 500 EUR/t. Slovenské ponuky novej úrody repky sa dostávajú k 475 EUR/t a pritom dianie na trhu vonkoncom nepoukazuje na to, že táto cenová rally by mala čoskoro skončiť. Priznajme si, je to tak trošku euforický pocit, že konečne to vyzerá tak, že za každoročnú poctivú prácu dostaneme tentoraz aj bohato zaplatené. Ba čo viac, naše mysle sa začínajú pomaly ale isto nastavovať na nové cenové hladiny a to znamená, že s čoraz väčším presvedčením začíname veriť v to, že vysoké ceny plodín tu s nami zostanú aj počas celého budúceho roku. V tejto súvislosti však chceme poukázať na typický poľnohospodársky paradox a tým je skutočnosť, že ak agromanažéri dnes veria vo vysoké ceny plodín v budúcom ročníku, de facto prijímajú stávky na to, že najbližšiu sezónu nedosiahnu nadpriemernú úrodu svojej produkcie.

Pravdou však je, že je bytostným záujmom každého z nás maximalizovať výnos a teda dosiahnuť čo najvyššiu produkciu a to hlavne v dobe vysokých cien plodín. Žiaľ, spravidla zákony trhu sa starajú o to, že nadprodukcia vedie k nižším realizačným cenám. Samozrejme, nie je to pravidlo, no nepochybne ide o značne pravdepodobný trend. Skrátka, vysoká produkcia spravidla málo koreluje s vysokými realizačnými cenami. Preto ak ste presvedčení o tom, že budúci ročník budete predávať produkciu za vysoké ceny, položte si otázku, aké silné sú na stupnici od 1 do 10 vaše túžby a motivácie tento rok maximalizovať výnos. A čo potom motivácie kolegov z branže? Staviť si teraz na vysoké ceny budúcej úrody je tak prakticky totožné ako si staviť na to, že dosiahnete podpriemernú či maximálne len priemernú produkciu. Cítite ten paradox? Je byť priemerným túto sezónu skutočne váš cieľ?

Aby ste rozumeli, týmito slovami vás nechceme oberať o radosť či vieru z možného nástupu éry vysokých budúcich cien agrokomodít. Chceme len, aby ste ostali ostražití a manažovali svoje riziká. A teda, očakávajme radšej vysokú budúcu produkciu a chráňme sa voči možnému poklesu cien, no súčasne si v rámci nášho predajného plánu nechajme priestor pre flexibilitu dosiahnuť profit aj v prípade ďalšieho cenového rastu agrokomodít.

 

David Karkulín

 

Tento článok bol publikovaný v májovom vydaní AGROMAGAZÍNu na s.5Najaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

Interagros

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov

SK_Agrobiznis_BOKY_200x800-2021-1

SK_Agrobiznis_BOKY_200x800-2021-2