Problémom, ktorý nenahráva podpore agrosektora v SR je i 20 % - ná DPH na potraviny, to je najviac v EÚ.
Samozrejme, dalo by sa to znížiť, no mám obavy, že vzhľadom na stav štátneho rozpočtu budú tlaky na plošné zvýšenie DPH a to možno až na úroveň 22 %. A nebude sa pozerať na to, že to môže potopiť našich poľnohospodárov. Zachrániť sa to dá tzv. vyšším cieľom rozpočtových stropov.
Sú návrhy, aby v národných rozpočtoch boli zakotvené stropy rozpočtu. To je správne, ale ešte predtým treba spraviť reformy zdravotného, penzijného, municipálneho a agrárneho sektora. Lenže ak to spraví vláda v opačnom poradí, tak potom ministerstvo financií bude mávať aj pred poľnohospodármi s argumentom: „Vážení, znížime dotácie do agrosektora, lebo v rozpočte je ústavne zakotvený rozpočtový strop“. A to sa stane.
Ktoré body by mali byť kľúčové v rámci reformy agrosektora?
Kľúčovou otázkou je dorovnať podmienky financovania slovenského agrosektora k európskemu priemeru. Za druhé je treba vytvoriť priestor, kde by poľnohospodári mohli predávať svoje produkty. To znamená nezjednávať, a spraviť to tak ako je to v škandinávskych krajinách, že aspoň 40-50 % produktov musí pochádzať z krajiny, kde obchodný reťazec pôsobí.
Nie je to v rozpore z voľným pohybom tovarov?
Aký rozpor? Kde máte voľný pohyb? Voľný pohyb je jedine pri finančných tokoch. Všetko ostatné máte limitované, či už ide o pohyb pracovných síl i poľnohospodárskych produktov. My sa obávame, že je to v rozpore? S čím? Jedine tak v rozpore so zdravým rozumom. A nezabudnime na to, že otázka klimatických zmien môže veľmi ľahko viesť k výkyvom – raz budeme mať prebytkovú úrodu a raz nedostatkovú. A keď bude nedostatok, za akú cenu kúpime potraviny? A ďalšia vec. Nedokážeme v rámci legislatívy ochrániť farmárov pred dovozom zo zahraničia? Veď pestovanie zemiakov, kapusty, sliviek tu bolo vždy, i za najväčšej chudoby Slovenska. Dnes je všetko z dovozu. Minimálne tieto tri veci treba pre agrosektor urobiť.
Odpovede na ďalšie otázky týkajúce sa dominantne dlhovej krízy a jej dopadov na svetovú ekonomiku ako i agrosektor, nájdete v rozhovore s ekonómom SAV Petrom Staněkom v aktuálnom čísle AGROMAGAZÍNu už tento týždeň.
/AGROBIZNIS/