LG_mailpodpis_CZ-Architect-700x130_2022_1

logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

CBOT-Logo-Primary-Secondary-Finals_2xCBoT: Kukurica na dosah cenových rekordov

Cena kukurice na burze CBoT pokračovala ostatný mesiac vo svojom raste, pričom sa koncom apríla dokázala dostať pomerne blízko k svojim historickým maximám (na cenu 8,23 USD za bušel, max. leží na 8,43 USD za bušel).

Aj keď komodita v úvode mája dočasne korigovala nižšie, súčasné fundamenty na trhu jej naďalej vytvárajú sľubnú pozíciu k tomu, aby zamierila na nové cenové rekordy. USDA očakáva medziročný pokles pestovateľských plôch kukurice v USA o 5 %. Navyše do úvodu mája neprebieha v USA uspokojivo ani tempo sejby novej úrody kukurice. Farmári mali v úvode 18. kalendárneho týždňa zasiatych len 14 % plánovaných výmer, pričom päťročný priemer pre dané obdobie predstavuje 33 %. Za spomalením sejby stojí chladné počasie a nerovnomerná distribúcia zrážok na Americkom stredozápade. Kľúčové štáty Iowa a Illinois hlásia sucho a zimu, na druhej strane v Severnej Dakote padlo v apríli 6 – násobok zrážok v porovnaní s dlhodobým priemerom a tým je tamojšia sejba kukurice v tomto regióne ohrozená. V USA okrem toho opäť rastie dopyt po kukurici po tom, čo Čína koncom apríla spravila nový veľký nákup americkej kukurice v objeme takmer 1,1 mil. ton.

Neistota pritom vládne aj za hranicami USA. Suché počasie sa znovu vrátilo do Brazílie a zrážky sa neočakávajú ani prvé dve dekády mája. Druhá a pre Brazíliu kľúčová úroda kukurice tak môže byť nižšia ako sa aktuálne očakáva. Analytici tak po optimistickom navyšovaní odhadov brazílskej produkcie v apríli budú zrejme v máji znovu redukovať svoje čísla pre Brazíliu.

Ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva zase odhaduje, že v krajine medziročne poklesnú pestovateľské výmery kukurice o 20 %. Neistota na trhu s kukuricou tak má šancu v máji ďalej tlačiť ceny kukurice nahor. Komodita tak zrejme otestuje svoje historické maximum na cene 8,43 USD za bušel, pričom je reálna šanca, že sa dostane i do nového pásma medzi 8,5 až 9 USD za bušel.


David KarkulínNAJAKTUÁLNEJŠIE CENY AGROKOMODÍT

Online aktualizácia priamo z burzy Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút

2021-08-agropoistenie

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov