logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

SCH-kolaz-graf--dojnica-1AGROMAGAZÍN – prognóza cien zookomodít a energií pre 37. týždeň 2021

V najbližšom týždni očakávame mierny pokles cien jatočných ošípaných, mierny rast cien jatočného dobytka, mlieka a pohonných hmôt.

Jatočné ošípané

Ceny jatočných ošípaných na nemeckom trhu v tomto týždni stagnujú na 1,25 EUR/kg jat. hm., pričom rovnako nezmenené sú aj ceny v Dánsku (1,30 EUR/kg jat. hm.). Na druhej strane španielske ceny pokračujú v poklese, čo naďalej naznačuje na neuspokojivé tempo exportov z EÚ. Na napätú situáciu na nemeckom trhu poukazuje aj fakt, že miestne ceny odstavčiat dosiahli nové minimum na 20 EUR za 25 kg odstavča, napriek tomu ich chovatelia húfne nenakupujú. Keďže sa sezónne dostávame do obdobia cenového poklesu, práve tento faktor môže zohrávať hlavnú úlohu v tom, prečo dopyt po odstavčatách určených na výkrm chýba. Dôvodom zníženého dopytu po komodite je zotavenie čínskej produkcie, čo má za následok spomalenie importu bravčoviny do krajiny. V súčasnosti však už aj čínski farmári začínajú pociťovať ekonomický tlak, keďže ich realizačné ceny už vo väčšine prípadov klesli pod hranicu rentability. V minulom týždni čínski farmári realizovali ošípané za cenu 1,90 EUR/kg ž. hm., čo bolo o 3 eurocent/kg ž. hm. menej ako týždeň predtým. Najnovšie dáta z burzy Dalian pritom poukazujú na pokračovanie poklesu cien, pričom burzové ceny klesli medzitýždenne o 35 EUR/t ž. hm. na 1767 EUR/t ž. hm.

Zdá sa pritom, že korekcia cien dorazila aj na trh v USA. Farmárske ceny jatočných ošípaných v štátoch Iowa a Minnesota medzitýždenne oslabili o 4,4 % na 1,96 USD/kg jat. hm., ceny futures jatočných polovičiek v USA pritom korigovali nadol medzitýždenne o 9,5 % na 1,79 USD/kg jat. hm.

Predpokladáme, že tlak na pokles cien sa bude prejavovať aj na slovenskom trhu, v tomto týždni by však ceny mohli zostať relatívne zastabilizované v pásme 1,26 – 1,34 EUR/kg jat. hm.

Jatočný dobytok

Cenotvorba na nemeckom trhu tento týždeň reprodukuje minulotýždňový vývoj. Ceny jatočných kráv stagnujú na 3,45 EUR/kg jat. hm. (trieda R3), zatiaľ čo ceny jatočných býkov (R3) opäť jemne posilňujú, a to o 2 eurocent/kg jat. hm. na 4,12 EUR/kg jat. hm.

Mlieko

Priaznivý cenový vývoj mliečnych komodít v EÚ pokračuje aj tento týždeň. Európske ceny masla si pripísali medzitýždenný zisk 70 EUR/t, keď posilnili na dnešných 4200 EUR/t. Cena SOM vzrástla o 65 EUR/t na 2715 EUR/t. Teoretická cena mlieka tak posilnila o 2,2 % na 40,52 EUR/100 kg. Nemecké spotové ceny mlieka v minulom týždni v závislosti od regiónu vzrástli o 1 až 2,5 EUR do pásma 45 – 46 EUR/100 kg, zatiaľ čo ceny v Holandsku sa vytiahli o 1,5 EUR/100 kg na 45 EUR/100 kg. Nemecké dodávky mlieka do mliekarní ostávajú na medziročnej báze nižšie o 1 %. Priaznivý cenový vývoj na európskom trhu by tak mohol mliekarne motivovať v októbri k navýšeniu farmárskych cien surového kravského mlieka.

Nateraz slušný dopyt po mliečnych produktoch udržuje Čína, aj keď analytici Rabobank naznačili, že miestna produkcia mlieka vykazuje rastúci trend, čo môže ku koncu roka viesť k spomaleniu importov krajiny. Na importoch do Číny sa pritom podieľa výrazne aj EÚ, ktorá v prvom polroku výrazne navýšila svoje exporty SOM do najľudnatejšej ázijskej krajiny.

Po dlhšom období poklesu zaznamenali prorastový trend aj ceny mlieka v USA, ktoré posilnili medzitýždenne o 5,5 % na 38,67 USD/100 kg. Ceny mlieka v USA niekoľko týždňov korigovali nadol kvôli pokračujúcej pomerne silnej expanzii miestnej produkcie. Prorastový impulz im dodali najnovšie správy o tom, že vláda USA by mala začať v 4.Q 2021 znovu nakupovať mlieko a syry v rámci svojich podporných programov.

Predpokladáme, že ceny mlieka v SR by mohli v októbri posilniť a to nielen vďaka sezónnemu nárastu obsahu mliečnych zložiek v mlieku, ale aj priaznivej situácie na globálnom trhu.

Očakávané ceny surového kravského mlieka v SR (skorigované na 3,7 % tuku a 3,3 % bielkovín): September 2021: 32,90 EUR/100 kg, október 2021: 33,00 EUR/100 kg, november 2021: 33,15 EUR/100 kg. Očakávané priemerné nákupné ceny mlieka v SR (skorigované na reálny obsah mliečnych zložiek): September 2021: 32,85 EUR/100 kg, október 2021: 33,05 EUR/100 kg, november 2021: 33,35 EUR/100 kg.

Ropa a PHM

Rope Brent sa počas dnešného dňa podarilo vymaniť z niekoľkodňového obchodného pásma, čo jej otvorilo priestor pre posilnenie až k 78 USD za barel. Cena komodity nateraz stúpla na 74 USD za barel, čo znamená medzitýždenný nárast o 2 USD za barel. Aj keď sa aktuálne hovorí viac o výraznom zvyšovaní cien zemného plynu, tieto debaty nepochybne prispievajú k prorastovému momentu i pri cenách ropy. Produkcia ropy vo svete zaostáva za dopytom o približne 2 mil. barelov denne, čo je hlavný motivačný faktor toho, že komodita sa drží na vyšších cenových úrovniach. Niektorí analytici pritom predpokladajú, že pokiaľ bude na severnej pologuli panovať studená zima, cena ropy by sa mohla vyštverať opäť nad 100 USD za barel. Na druhej strane si je potrebné naďalej všímať ukazovatele, ktoré naznačujú na spomaľovanie ekonomiky Číny a USA a tým potenciálne aj na spomalenie dopytu po rope. Momentálny vývoj na trhu favorizuje scenár, že ropa Brent sa v ďalších dňoch pokúsi posilniť k 78 USD za barel. Potiahnuť komoditu nahor by mohla aj dnešná správa o augustovej inflácii v USA, ktorá je medziročne vyššia o 5,3 %.

Ceny PHM na európskom trhu pokračovali v ostatnom týždni v miernom raste. Aktuálny vývoj naznačuje, že v najbližšom týždni by mohli ceny PHM na Slovensku vzrásť v priemere o 1 eurocent/l. Nafta by tak mohla zdražieť na 1,29 EUR/l a benzín Natural 95 na 1,435 EUR/l.


/AGROBIZNIS/Najaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút
agrofilm

2021-08-agropoistenie

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov