logo

Meniny

pocasie16

                   3 dni  10 dní

Hette2Komentár: Film, ktorý by mal vidieť každý politik, aktivista i občan


Podľa Jarolíma Hetteša (na snímke - bývalý riaditeľ VÚEPP) bolo československé poľnohospodárstvo v roku 1936 na úrovni najvyspelejších štátov sveta. Dozvedáme sa to z úžasného – 25 minútového dokumentu z roku 1966 s názvom „Problém číslo 1“, ktorý aktuálne koluje sociálnymi sieťami. Link naň som dostal emailom včera od kolegyne a nedalo mi neprispieť k jeho ďalšiemu šíreniu i týmto komentárom.

 

Vo veľkonočnom zamyslení konštatujem, že počas 20 rokov prvej československej republiky na premiérskom kresle 18 rokov sedeli ľudia zo statkárskeho prostredia (Švehla, Udržal, Malypetr), alebo roľnícke prostredie veľmi dobre poznali (Hodža). Určite i táto skutočnosť prispela k tomu, čo v prvej vete tohto textu konštatuje Jarolím Hetteš.

Ďalšie vlády, až doposiaľ, neviedli ľudia, ktorí by mali k roľníckemu stavu blízko. Keďže poľnohospodárstvo sa na HDP podieľa mizivým percentom, nie je zaujímavým. Dostalo sa na okraj spoločnosti. Nie je to ale skutočnosť nová. Múdri ľudia to konštatovali už pred 55 rokmi, ako sa dozvedáme z filmu „Problém číslo 1“. Rezonuje tu i táto krásna myšlienka: „Akonáhle spoločnosť stratí úctu k pluhu, nemôže sa rozvíjať“, či „hnojme pôdu a príde národné bohatstvo“.

Určite každému odporúčam pozrieť si aspoň úvodných 10 minút. Aj keď skvostnú myšlienku možno počuť aj v závere (22. minúta): „Máme veľa ľudí, ktorí sú hlúpi a aktívni. Keď je niekto múdry a lenivý, veľa dobrých vecí vymyslí a môže ísť na ryby. Najhoršie je, keď sú hlúpi a aktívni ľudia na nejakom úrade, kde im bola daná moc“.

 

Dosť ďalších viet, pripájam presmerovanie na video.

 

Pozerajme, zdieľajme, a hlavne myšlienkami tohto úžasného dokumentu žime.

 

Ján HubaNajaktuálnejšie ceny agrokomodít

Ceny na burze MATIF sú v EUR/t a ceny na burze CBoT v UScent/bušel. Aktualizované každých 10 minút
agrofilm

2021-08-agropoistenie

pottinger

agbiz-KUHN-performer

Ponuka našej vydavateľskej skupiny

 

agromagazin

pole

mechanizacia

chov